Wpis z mikrobloga

1539 + 1 = 1540

Tytuł: Struktura i interpretacja programów komputerowych
Autor: Harold Abelson, Gerald Jay Sussman, Julie Sussman
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★★

Książka, która znajduje się na wielu listach najbardziej polecanych książek informatycznych, ale w Polsce raczej pomijana, a ostatnie wydanie było 20 lat temu w nieistniejącym już wydawnictwie WNT. Po przeczytaniu rozumiem czemu jest polecana i czemu już nie jest wydawana.

Najlepszym opisem tej książki jest to, że stanowi(ła?) podstawę programową do wstępu do informatyki na MIT. W zamyśle to książka dla początkujących, jednak dzisiaj takim osobom zupełnie bym jej nie polecał, głównie z tego powodu, że cała jest o języku Lisp. Lisp to składniowo proste, ale skrajnie nieczytelnie piekło nawiasów, a autorzy widzą w tym pewną siłę, bo mimo wszystko nie potrzeba zbyt wiele czasu żeby tę składnię poznać. Poniekąd to podejście rozumiem, bo na studiach w Polsce poznawanie języka wiązało się głównie z poznawaniem składni, ale jednak ten proponowany język zastępczy nie jest dla mnie rozwiązaniem. Sama konwencja programowania opisana w książce jest mi bliska, bo to praktycznie kurs programowania funkcyjnego. Dla autorów program jest przepływem sygnałów i to podejście obudowują kolejnymi abstrakcjami, by te sygnały przetwarzać. W rzeczywistości wiąże się to z pisaniem w Lispie funkcji map-filter-accumulate oraz implementacją strumieni, które są pewnie znane miłośnikom programowania funkcyjnego. Podoba mi się jak wielką wagę autorzy przykładają do budowania kolejnych poziomów abstrakcji, czego właściwie sam nie spotkałem na swoich studiach. Lwią część książki stanowi rozszerzanie samego języka Lisp, by spróbować zrobić z niego język do obliczeń niedeterministycznych czy nawet język zapytań baz danych.

Idea tej książki mi się podoba, ale sama treść lepiej wygląda w spisie treści niż w rzeczywistości, głównie ze względu na to, że jest zbyt akademicka, co szczególnie widać po używanych przykładach. Niemal wszystkie problemy rozwiązywane w książce dotyczą matematyki, ewentualnie fizyki, zupełnie w oderwaniu od zastosowań rzeczywistych, tak jakby student miał się nią zainteresować żeby zdać kolosa z analizy matematycznej. Co prawda materiał nie jest zbyt skomplikowany, bo to przedział raczej matura rozszerzona-pierwszy rok studiów, ale przyznam się, że sporo z tego już zapomniałem i po latach nie chcę do tego wracać. Zupełnie nie miałem ochoty na rozwiązywanie licznych zadań proponowanych przez twórców, bo nie dość że wiązały się z rozwiązywaniem kolejnych problemów matematycznych, to w książce nie ma do nich odpowiedzi, co już zupełnie je w moich oczach dyskwalifikuje.

W gruncie rzeczy książkę mogę polecić najwyżej bardziej ambitnym studentom, którzy chcą rozwiązywać całki oznaczone żydowską metodą z amerykańskich uniwersytetów. Programiści którzy mają jakieś doświadczenie z językami funkcyjnymi raczej będą przytakiwać autorom kartkując kolejne strony.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 1539 + 1 = 1540

Tytuł: Struktura i interpretacja programów komputerowych...

źródło: comment_1652092235QITSIN8r4jugqvWQokyTHI.jpg

Pobierz
  • 9