Wpis z mikrobloga

Mam pytanie o tą słynną terapię, bo zawsze ktoś ją poleca, ale jak się pytam już o to to rozmowa się urywa. Mianowicie, w jaki sposób pomaga ona na problem związane z brakiem znajomych? O ile jestem w stanie zrozumieć jak może pomóc jak się boisz po bułki do sklepu iść, to nie wiem jak terapeuta może ciebie nauczyć jak obecni 20 latkowie ze sobą rozmawiają, jak zaczynają rozmowy, jakie mają zainteresowania, co ich śmieszy, jak polubić imprezy, gdzie szukać tych znajomych, itd. Próbowałem w książce o fobii społecznej czegoś poszukać to też nic, jedynie gadki o powtarzaniu sobie jakichś tekstów i wesołych myśli, a to co wspomniałem to w ogóle o tym nie było. Tak jakby to nawet dla fobików było oczywiste, mimo że są mocno do tyłu w tych kwestiach z oczywistych powodów. Jest tu ktoś co może zna odpowiedź czy też leczył się z podobnych rzeczy i byłby w stanie udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi?

#fobiaspoleczna #psychoterapia #terapia #psychologia #samotnosc #znajomi
  • 18
  • Odpowiedz
@Kamilo67: w sumie mnie zainteresowałeś, powiedz mi np co się stało z twoim znajomymi ze szkoły, studiów czemu nie utrzymujesz z nimi kontaktu. Pracujesz gdzieś, czemu nie masz znajomych w pracy? Opowiedz o swoich zainteresowaniach. Próbowałeś np wyjśc na wykoppiwo?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Kamilo67: gdzies ty sie chowal, w podziemiu byles zamkniety przez 20 lat bez dostepu do intetnetu? Sam masz 20 lat, jak mniemam, wiec mniej wiecej wiesz, czym sie moga interesowac osoby w twoim wieku.
Terapeuta nie jest od wszystkiego, moze ci wskazac droge, ale przeciez ci nie wypisze na kartce, jak masz zaczynac rozmowe, jak malemu dziecku w przedszkolu, no ludzie xD.
Masz wykop, radz sobie, zagaduj ludzi
Social skill trzeba
  • Odpowiedz
@Invisibleblvck:

gdzies ty sie chowal, w podziemiu byles zamkniety przez 20 lat bez dostepu do intetnetu? Sam masz 20 lat, jak mniemam, wiec mniej wiecej wiesz, czym sie moga interesowac osoby w twoim wieku.


Hmm, a skąd mam znać te zainteresowania, skoro nie miałem znajomych od lat i jestem do tyłu pod względem społecznym xD?

Terapeuta nie jest od wszystkiego, moze ci wskazac droge, ale przeciez ci nie wypisze na kartce,
  • Odpowiedz
@alteron: Sęk w tym, że znajomych praktycznie prawie nie miałem, a ci co byli to lata temu rozeszły się drogi albo nie było sensu z nimi dalej utrzymywać znajomości, bo nadal mieli problemy do mnie, że jestem do tyłu społecznie. Nie pracuję, wcześniej byłem na studiach i zrezygnowałem, bo brak tego kontaktu z ludźmi tam mnie wykańczał, w pracy pewnie miałbym podobnie. Nie wychodziłem na wykopiwo, chciałem zaczynałem póki co od
  • Odpowiedz
@Charlie_Baker: Dzięki za rady, właśnie się zastanawiałem czy istnieje coś takiego jak coaching na takie sprawy, bo to faktycznie mogłoby być lepsze. Terapię mi polecała psychiatra, mimo że jej mówiłem, że właśnie mam bardziej tego rodzaju problem.
  • Odpowiedz
  • 2
@Kamilo67 terapia lęku społecznego służy leczeniu lęku a nie braku umiejętności interpersonalnych.

Fobia społeczna to nie jest brak umiejętności rozmowy z ludźmi, to może współwystępować, ale fobia sama w sobie nie jest równoważna braku socjalizacji.

Założenie jest takie, że kogoś lęki powstrzymują przed normalnym życiem a nie brak umiejętności społecznych - usuniesz lek to osoba sobie poradzi sama, bo to co ja powstrzymywało już znikło.

są terapie osobne na trening umiejętności iterpersonalnych
  • Odpowiedz
@Invisibleblvck:

no widzisz, jaki wygadany jestes


No super, stwierdziłeś to po postach w necie, bo wcale nie jest czym innym rozmowa w necie, a w realu xd.

Weź już nie odzywaj się w tym wątku więcej.
  • Odpowiedz
@10129: Zobaczę te terapie. U mnie właśnie to współwystępuje i nie da się wyleczyć tutaj jednego bez drugiego. Żeby się przełamać w nowych sytuacjach i likwidować lęk muszę mieć choć trochę tego skilla społecznego, a skilla społecznego nie mam, bo przez lęk nie mam doświadczeń życiowych.
  • Odpowiedz
@Invisibleblvck:

no i kolejny komentarzyk, gdzie chojraczysz, a sie telepiesz na widok czlowieka

No super, stwierdziłeś to po postach w necie, bo wcale nie jest czym innym rozmowa w necie, a w realu xd.


.
  • Odpowiedz
@Kamilo67: można próbować uczyć się rozmowy 'normalnej' na discordach, i gadasz przez mikrofon. to bliższe reala niż pisanie. Pewnie byś musiał znaleźć społeczność bardziej dedykowana dal fobików albo nieśmiałych aby się poczuć swobodniej, bo zakładam, możesz się czuć przytłoczony jak będą sami ekstrawertycy charyzmatyczni.

nie wiem czym się interesujesz, pewnie najłatwiej by było z grami coś związanego - miałbyś okazje rozmawiać i coś robić z kimś.
  • Odpowiedz
@Kamilo67: Teoretycznie terapeuta powinien umieć zauważyć u pacjenta jakie u niego występują zniekształcenia myślenia, które wywołują taki efekt, naświetlić mu je i zaproponować ćwiczenia do wykonania między sesjami.
Na przykład: jeden z najczęstszych mechanizmów u osób z nerwicą, lękami ale i depresją to ruminacje. Czyli pewnego rodzaju myśli automatyczne, które produkuje mózg nie do końca zależnie od woli. Możesz nie chcieć aby teraz ci się to włączyło ale włączy się i
  • Odpowiedz
Mam pytanie o tą słynną terapię, bo zawsze ktoś ją poleca, ale jak się pytam już o to to rozmowa się urywa.


@Kamilo67: No mnie nie pytałeś, a już od dwóch lat odpowiadam na wykopie na pytania o terapii.
Dla osób mających problemy z nawiązywaniem kantaków społecznych pomocna najczęściej jest terapia cbt (poznawczo-behawioralna).
Podczas tej formy profesjonalnego wsparcia, będziesz miał bardzo dużo "zadań domowych", czyli takich chelengów od terapeuty do wykonania
  • Odpowiedz
@Tryt_on: Wiem na czym polega cbt, mnie bardziej chodziło o to jak ona może pomóc w problemach co wymieniłem. No bo tak, jak zorganizować imprezę, nie mając kogo zaprosić? Jak korzystać z portali randkowych jak się nie potrafi nawet znajomych znaleźć? Rozmowa z terapeutą to też nie to samo - ja nie mam problemu z takimi wymuszonymi rozmowami, a właśnie takimi naturalnymi.

No i pytanie na ile są przemyślane te zadania
  • Odpowiedz
@Kamilo67: Wiesz co, nie spodziewałem się tylu pytań:)
Jeśli dobrze zrozumiałem to masz ok 20 lat. Żyjesz w jakiejś izolacji? Nie wiem ,nie wychodzisz z domu, nie uczysz się i nie pracujesz? Bo piszesz tak jakbyś mieszkał na bezludnej wyspie. A to właśnie ludzie ze szkoły, pracy, uczelni są twoim naturalnym targetem. Kogo ty chcesz poznawać ludzi z marsa czy ufoki z innego wymiaru?

Myślę, że dużo dałby ci terapia grupowa.
  • Odpowiedz
@Tryt_on: Ze studiów zrezygnowałem, bo przez brak znajomych jedynie było załamanie, a nie ma też większego sensu studiowanie bez korzystania z życia studenckiego. Właśnie chciałem jak już w innych miejscach szukać, bo na studiach to się po miesiącu tworzą grupki i można sobie darować, a nie chcę, żeby w następnym roku znowu taka sytuacja była i zmarnować czas. Przecież nie może świat się kończyć na robocie czy studiach, chyba coś robią
  • Odpowiedz