Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie do osób siedzących w automatyce. Chciałbym stworzyć mechanizm oparty na silniku krokowym spietym ze srubą trapezową. Taki mechanizm miałby na celu ustawianie dźwigni w trzech ustalonych pozycjach. O ile widzę w internecie dużo różnego rodzaju silników to nie wiem jak ugryźć sprawę sterowania takiego systemu tak żeby wszystko wyszło w miarę tanio. Nie jest wymagana duża dokładność więc wydaje mi się że nie ma sensu używać jakichś drogich skomplikowanych sterowań. Tak naprawdę zależy mi na dwóch skrajnych pozycjach, pośrednia to tylko taki extras. Czy może ktoś kojarzy jakieś gotowe proste sterowanie, które wykona taki zestaw czynnosci?

Wydaje mi się że pasowałoby wyposażyć taki układ w system antyprzeciazeniowy gdyby silnik stracił kroki i pojechał za daleko. Niestety automatyka jest jeszcze dla mnie trochę obcym tematem i i ciężko mi dobrać odpowiednie komponenty.

#automatyka #cnc #mechanika #inzynieria #budowamaszyn
  • 10
więc wydaje mi się że nie ma sensu używać jakichś drogich skomplikowanych sterowań


@pooszkin:

Normalnie takie coś robi się przy pomocy dwóch elektrozaworów i dwóch słowniczków pneumatycznych.
Napęd elektryczny w takim zastosowaniu to cena x10 w porównaniu z pneumatyką.
@StaraSzopa: Hej, zacząłem się konsultować z kolegami z pracy i najlepszym wyjściem było użyć zwykłego silnika dc 12v w zestawie z arduino z wkładka z przekaźnikami cyfrowymi. Ale takie rozwiązanie będzie niestety poza budżetem. Aktualnie chce wykorzystac elektrozawory i siłownik pneumatyczny bo pojazd w którym chce zastosować to rozwiązanie jest wyposażony w sprężarkę :)