Wpis z mikrobloga

W latach 90 co jakiś czas na lekcji biologii, chemii czy fizyki, od podstawówki do liceum, odpalany był stojący w kącie klasy telewizor i uczycielki łaskawie puszczały jakieś filmy o euglenie zielonej czy innym tam przyciąganiu magnetycznym, na vhs pamiętającym chyba jeszcze czasy PRL. W pamięć wryła mi się z nich najbardziej nie sama treść, ale muzyka. Ilustracja dźwiękowa do tych filmów to był zawsze jakiś kosmiczny odjazd, ni to synth, ni to jazz, ni to warszawska jesień - jestem pewien że każdy kto wychowywał się w tamtych czasach dobrze kojarzy co mam na myśli, bo rozmawiając z rówieśnikami z innych szkół każdy bez problemu identyfikował te nuty jako osobny para-gatunek kolokwialnie zwany "muzyką z filmu na chemię".

Chciałem sobie po latach posłuchać czegoś takiego ponownie (a może i nauczyć się wreszcie czegoś o tej cholernej euglenie) stąd prośba o pomoc w postaci jakiegoś linka na jutub czy coś w ten deseń. Ewentualnie nawet do aukcji jakiegoś VHSa z takim skarbem. Gdyż, przyznaję się, googlowanie nic mi nie dało; frazy typu "film na lekcję biologii prl" rezultowały wyłącznie wynikami w stylu szkoły z TVP i innym nowoczesnym szajsem.

Może ktoś z was miał przyjemność uczyć w szkole w tamtych latach i kojarzy nazwy/tytuły/serie wydawnicze tych pomocy naukowych, albo może ktoś z was ma w rodzinie kogoś kto takie rzeczy pamięta? Za naprowadzenie na właściwy trop będę bardzo wdzięczny.

#pytanie #pytaniedoeksperta #pytajzwykopem #muzykafilmowa #szkola #prl #lata90 #szukajzwykopem #szukajomuzyki
  • 1
  • Odpowiedz