Wpis z mikrobloga

Niby racja ale przez fachowców rządu PO-PSL np. Waldemara "Po co nam Baltic Pipe"


@reveil: Waldkowi chodziło o co innego. Już od kilku lat Polska ma techniczne możliwości importu np. gazu z Norwegii poprzez rewers na rurociągu Jamalskim więc Baltic Pipe jest bardziej projektem propagandowym.

GAZ-SYSTEM S.A. od 2009 roku realizuje inwestycje integrujące polski system przesyłowy z krajami UE zwiększające techniczne możliwości importu gazu do Polski. W 2011 roku zostało wybudowane
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szef_foliarzy: jaki jest przewidywany transfer przez Baltic Pipe. W tej notce prasowej jest informacja, że import z zachodu i południa może pokryć przeszło 90% zapotrzebowania, ale jest to info z 2015
@jaroty: Fajnie, tylko to są zupełne bzdury.
Każda "niestabilne" (np. wiatraki, fotowoltaika ) źródło energii wymaga "bufora" w postaci wysoce elastycznego i dyspozycyjnego źródła energii (w polskich warunkach jedyną opcją są turbiny gazowe). Razem tworzą one zespół wypierający rozwiązania dyspozycyjne, lecz nieelastyczne (np. duże bloki węglowe lub atom).

Dokładnie tak to działa w Niemczech, z tego powodu z resztą intensywnie rozwijali swoje relacje z Rosją. Zastąpienie ruskiego węgla ruskim gazem, to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ogau: @szef_foliarzy: poszukałem trochę i żadnych sensownych danych znaleźć nie mogę. Wygląda jak kolejny projekt, który ma ładnie wyglądać w tvp, a sens tego i przemyślenie kiepsko. Nie mogę tego zrozumieć dlaczego pis robi takie cyrki, zamiast ogarnąć coś na 100%, to robią na #!$%@?. Szkoda
Nie mogę tego zrozumieć dlaczego pis robi takie cyrki


@sssabae: posłuchałbyś mojego ojca to byś wiedział. Ostatnio mu o tych przepustowościach powiedziałem to mimo, że jeszcze 3 sekundy wcześniej nie wiedział co to europipe to zdążył zwyzywać Tuska, Pawlaka, lewaków i UE , a na koniec stwierdził, że najwyżej kupimy drożej, niż zachód i wtedy Norwegia nam sprzeda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@jaroty: a co byś robił z namiarem w wietrzne dni i jak by nie wiało to kupowałbyś gaz? Ten problem z OZE nie jest taki jak wam sie wydaje ze wystarczy nastawiać wiatraków i pora na cs zobacz na Niemcy i zobacz czym opalane sa elektronie szczytowe i skończ gadać ze OZE to panaceum bo ten obrazek to zwykłe brednie
@printf elektrownie szczytowe są czymkolwiek opalane? Chyba mnie w szkole oszukali bo zawsze mówili, że elektrownia szczytowa działa na takiej zasadzie, że w czasie gdy mamy nadmiar energii (z dowolnego źródła - może to być zarówno wiatrak jak i elektrownia na węgiel - żadna elektrownia nie jest elastyczna i nie da się jej zatrzymać gdy akurat jest mniejsze zapotrzebowanie) to odpala się silnik elektryczny i pompuje wodę która służy za magazyn energii.
@Pieron to są szczytowo-pompowe. Szczytowe po prostu pracują w szczycie zapotrzebowania (czyli nie w podstawie) i mają być szybko włączone i wygaszone.