Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki deweloperskie,
Mam kilka pytań od laika do ekspertów:

1. Czy to normalne, że ogłoszeniodawcy/pośrednicy nie odpowiadają na wiadomości tekstowe/mailowe przez otodom/olx (nie podaję numeru telefonu)?
2. Czy jeśli widzę różne ogłoszenia dotyczące tego samego mieszkania, ale wszystkie są przez pośredników to znaczy, że właściciel samodzielnie nie chce się tym zajmować i nawet nie ma opcji dogadania się prywatnie (nawet jeżeli ze zdjęć jestem w stanie ustalić, jaki jest adres mieszkania)?
3. Jak wygląda proces oglądania mieszkania przez pośrednika? Słyszałem, że nie ma opcji wejścia do lokalu bez podania swoich danych, ale ponoć nawet narzucają podpisanie jakiejś umowy. To częsta praktyka, legalna?
4. Na jakim etapie pojawia się kontakt z właścicielem?
5. Czy negocjacje z/przez pośrednikiem/ka wchodzą w ogóle w grę?

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #mieszkania #kredythipoteczny
  • 17
Czy to normalne, że ogłoszeniodawcy/pośrednicy nie odpowiadają na wiadomości tekstowe/mailowe przez otodom/olx


@ziolowow: Nie.

Czy jeśli widzę różne ogłoszenia dotyczące tego samego mieszkania, ale wszystkie są przez pośredników


@ziolowow: Może znaczyć cokolwiek z tym że mieszkanie jest w Moskwie albo jest miksem zdjęć trzech różnych a ogłoszenie to scam.

To częsta praktyka, legalna?


@ziolowow: Tak. Podpisujesz umowę wyłączności.

Na jakim etapie pojawia się kontakt z właścicielem?


@ziolowow: Różnie
@ziolowow: Oczywiście w odpowiedziach zakładam że mówimy o zakupie, nie najmie mieszkania:
ad 1. zawsze lepiej zadzownic. Jak piszesz wiadomość która jest wygenerowana autmatyczny (to mieszkanie na sprzedaz wydaje sie interesujace, chetnie uzyskam wiecej informacji przed umowieniem spotkania) to wszyscy ja zlewaja, bo tam nie ma pytania. jak zadajesz pytanie - to normalny agent powinien odpisac. Chociaz lepiej podac numer :)

ad 2. to znaczy ze wlasciciel zgadza sie na wspolprace
@ziolowow: 1/ nie wiem
2/ zawsze możesz spróbować dogadać się z właścicielem bez pośrednika jeśli uda ci się z nim skontaktować. Pamiętaj ze nie zawsze w mieszkaniu, które jest wystawione ktoś mieszka. Mieszkanie może stać np. Puste
3/ zazwyczaj podpisuje się jakaś taką umowe, że jeśli się zdecydujesz na kupno mieszkania to zobowiązujesz się kupić je przez tego pośrednika, który Ci je pokazywał, pod groźbą kary umownej. Zawsze możesz pójść oglądać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dran2: Czy to normalne, że ogłoszeniodawcy/pośrednicy nie odpowiadają na wiadomości tekstowe/mailowe przez otodom/olx

Niestety tak, najlepiej dzwonic. Duzo, bo czesto nawet nie oddzwaniaja. Z mojego doswiadczenia posrednicy to zwykle nieogarniete #!$%@?, co tylko pozuja na kozakow
Zawsze możesz pójść oglądać mieszkanie z osoba towarzysząca i wpisać jej dane na tej umówię, mimo ze zainteresowanym będziesz ty sam.


@PaniBulwa: Nie jest przypadkiem tak, że ściągają dane od wszystkich?

Ja myślałem że o wynajmie mowa.


@dran2: Zakup. Faktycznie mogłem oprócz odpowiednich tagów, wspomnieć na początku. Mea culpa. W każdym razie, czy to cokolwiek zmienia?
@ziolowow: Większe pole do negocjacji i na 99% spotkasz właściciela. Pośrednictwo w wynajmie a w kupnie to nieco inny sport, sprzedawca chce żeby mu znaleźć klienta a wynajmujący nie chce go nigdy widzieć na oczy tylko dostać swoją kasę co miesiąc całą obsługę mieszkania zostawiając pośrednikowi czy agencji.
@ziolowow:

1. Czy to normalne, że ogłoszeniodawcy/pośrednicy nie odpowiadają na wiadomości tekstowe/mailowe przez otodom/olx (nie podaję numeru telefonu)?


Tak.

2. Czy jeśli widzę różne ogłoszenia dotyczące tego samego mieszkania, ale wszystkie są przez pośredników to znaczy, że właściciel samodzielnie nie chce się tym zajmować i nawet nie ma opcji dogadania się prywatnie (nawet jeżeli ze zdjęć jestem w stanie ustalić, jaki jest adres mieszkania)?


Nie wiadomo. Równie dobrze mógł sam wystawić
Podawanie swoich danych osobowych i podpisywanie umow zeby zobaczyc mieszkanie? Niezly odlot ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potem dane trafiaja do bazy posrednikow i kij wie gdzie jeszcze.

Wysmialbym ich na miejscu bo to juz desperacja i brak jakiegokolwiek zaufania
ad 2. to znaczy ze wlasciciel zgadza sie na wspolprace z posrednikami, ale nikomu nie dal mieszkania na wylacznosc - a to oznacza ze na pewno latwiej sie z nim dogadac, jesli wiesz gdzie to jest. Klient ktory nie chce sprzedawac sam, a tylko przez posrednika i nie chce sie dogadywac samemu - daje mieszkanie posrednikowi na wylacznosc.


@KromkaMistrz: OK, czyli jak są dwa ogłoszenia (oba przez różne biura) to pomimo
@ziolowow: Jak ja kupowałam mieszkanie to właściciel był na miejscu podczas oglądania, wiec można spróbować. Chociaż pośrednik to taka harpia trochę, nie da dojść do słowa i nie daj Boże żebyście się skumali xD i tez pani od której kupowałam mieszkania mówiła, ze pierwotnie to ona sama prywatnie je wystawiła, ale od razu zaczęły się telefony od pośredników czy mogą je wystawić przez agencje. Mówiła ze ona początkowo nie chciała, ale
1. Czy to normalne, że ogłoszeniodawcy/pośrednicy nie odpowiadają na wiadomości tekstowe/mailowe przez otodom/olx (nie podaję numeru telefonu)?


@ziolowow: Jeśli nie ma podanego kontaktu do biura (nazwa, numer) to dziwne. Jeśli jest to olewanie wiadomości OLX / Otodom jest najnormalniejsze.

4. Na jakim etapie pojawia się kontakt z właścicielem?


@ziolowow: Często dopiero u notariusza na podpisanie papierów.