Wpis z mikrobloga

Kiedy placiliacie ksiedzu za udzielenie sakramentu?
Bierzemy slub w calkowicie obcej parafii, ani nie mojej, ani pana mlodego wiec wpasc tak o zapalcic odpada.
W dniu slubu odpada, bo slubu udziela moj wujek i w tym dniu nawet nie bedziemy sie widziec z ksiedzem z tej parafii.
Myslalam, zeby zapłacic przy podpisywaniu protokolu?
A ile placiliscie za same zapowiedzi?
#wesele #slub #katolicyzm
  • 18
#!$%@? za darmo powinni


@Baciar93: Tak, dokładnie, chodzi mi dlaczego wyzywasz księży. Sakramenty są za darmo, ale ksiądz za swoje utrzymanie płaci, za utrzymanie kościoła również, dlaczego uważasz, że katolik biorący ślub kościelny ma nie złożyć ofiary? Jeśli ktoś jest bardzo biedny i nie stać go na ślub to każdy udzieli za darmo. Ale w innym przypadku? Dlaczego te wyzwiska w ich stronę? xD
@aniaczy: bo jak sakrament jest za darmo to nie musi składać żadnej ofiary. Mało już dostają pieniędzy od parafian i od kurii? Na nowe auta ich stać i przepych w kościołach. Teraz to już nawet zakonnicy co powinni żyć skromnie z tacy mają na wache i #!$%@?ą się maybachem . Ale jak ktoś chce niech wspiera. To jest każdego osobna sprawa. Nic mi do tego
@jatylkozapytac: Za zapowiedzi nie chcieli nic ani u Młodej ani u mnie. Ja dałem mimo wszystko 20 zł, Żona też coś koło tego, chociaż nic nie wołali, tylko "co łaska zachęcamy wrzucić do puszki przed kancelarią".

Za ślub też nic nie wołał całkiem obcy ksiądz, nawet żadnej sugestii pieniężnej nie było, podejrzewam że bez koperty też by normalnie odprawił. Mimo wszystko daliśmy 600 zł bo trochę źle bym się czuł, że
@jatylkozapytac: W sumie mieliśmy 3 spotkania. Najpierw ponad rok przed ślubem pierwsze spotkanie w sprawie terminu i ustalenia spraw formalno-technicznych, potem miesiąc przed ceremonią drugie spotkanie protokołowe, a na koniec kilka dni przed ślubem złożenie wszystkich zaświadczeń i zapowiedzi, plus podpisanie się pod aktem ślubu żeby potem nas już nie ciągać po kancelariach w dniu ślubu. Wtedy zapłaciliśmy.
@jatylkozapytac dawaliśmy 400zl ale to było 5 lat temu, 100zl dałem przy pierwszej wizycie, potem dopłaciłem 300zl, zapytałem księdza wprost ile się mam dać, odpowiedź oczywiście "co łaska", podobno jak mu się dawało mniej to potrafi z koszykiem przejsc, organista też powiedział, że co łaska, ale zazwyczaj dają ok. 200 zł i tyle mu dalem
@jatylkozapytac: czasami dokumenty wszyscy (Wy + świadkowie) podpisują podczas ślubu, na ołtarzu. Wtedy płatność przy podpisywaniu mogłaby być utrudniona ;) Najczęściej jednak świadkowie składają podpisy przed ślubem (jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii idą do zakrystii) i wtedy jest spoko moment żeby świadek przekazał kopertę w Waszym imieniu np. kościelnemu. Jak wszyscy podpisujecie na ołtarzu to tak czy siak świadek może przejść się przed ceremonią i to dla Was ogarnąć