Wpis z mikrobloga

Określenie "na Ukrainie" jest jak najbardziej etymologicznie poprawne, bo pochodzi z polskiego "na skraju" / "na ukraju", a to oznacza na granicy / na kresach Rzeczpospolitej.

Mówi się "na granicy", czy "w granicy"?

Ukraina to polska nazwa.

Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Barwy te zostały najprawdopodobniej nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej.

#wojna #ukraina #rosja #ciekawostki
źródło: comment_1650448469n9oVeg7IQfr5f55az5o7ry.jpg
  • 111
@arysto2011: xD no no, na co mi studia językowe jak 'na chłopski rozum' inaczej wychodzi xD

Poloniści = ciołki
Wykopek = ekspert

Pomijając już zupełnie, że temat poruszany 8 tysięcy razy TYLKO NA WYKOPIE od rozpoczęcia wojny..

Po co się spierać? OBIE formy dopuszczalne, a materiał Miodka, który namiętnie linkują tacy jak @Mojs pochodzi z 2015 i oczywiście sam profesor się w tym roku do tego również odniósł:

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,w-ukrainie-czy-na-ukrainie-odpowiada-profesor-jan-miodek,wia5-3277-64202.html
źródło: comment_1650449381acoUS6CdQ7eqghcqiz292g.jpg
Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.


@krajobraz: Że co? XD

Poloniści to ciołki, którzy ustawiają się jak chorągiewka, byleby załapać fejmu.


Jakby język nie ewoluował to dalej byś mówił "daj ać ja pobruczę a ty pocziwaj"

A feminatywów używało się w dawnej Polsce normalnie, dopiero podczas komuny zaprzestano i tworzono jakieś fikołki typu kobieta-robotnik zamiast robotniczka

No a poza tym w sprawach językowych więcej mam zaufania do znawców tej dziedziny, a
źródło: comment_1650449772upAJnyzzNrZqaJOdfL91TB.jpg
@zuchtomek: Ejejeje... obejrzałeś co wstawiłem? Tam jest tłumaczone właśnie to, co piszesz - że wypowiedź Miodka jest z 2015 roku. Chyba, że kiedyś to mogłem wstawić, wtedy moja wina, bo nie sprawdziłem z kiedy to... więc anyway - #!$%@? w 50% tylko zgodny, żądam wytłumaczenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Mojs: Jeśli wstawiłeś sprostowaną wypowiedź to przepraszam.
Widziałem to już x razy (materiał z języka polsko polskiego), wstawiane nawet przez 'poważne' portale z przesłaniem, że Miodek ZAORAŁ i powiedział, że tylko i wyłącznie 'na ukrainie'.

Tymczasem niedawno się na ten temat wypowiedział, że również rozumie te zmiany językowe i akceptuje - i to właśnie podlinkowałem :)

Język ewoluuje czy chcemy, czy nie.
@zuchtomek: to materiał z "History Hiking" i tam się też dowiedziałem (niedawno), że ten słynny materiał jest z 2015 roku. Tam rozmawia z Miodkiem, że "na Ukrainie" + przytacza to co wstawiłeś bodajże + paru innych polonistów mówi, że albo "na Ukrainie" albo "obie formy poprawne". Więc dla dobra większości, uznaje, że obie poprawne, i elo. I jak wszystko wyjaśnione to smacznej kawusi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krajobraz: To odmień 'poszłem' przez przypadki..

@arysto2011 xD No nie da się ukryć, że i na Inżynierii Systemów Operacyjnych miałem takich 'twardogłowych', którzy myśleli, że jak bramki logiczne i trochę matmy ogarniają to są wybitni i z innych dziedzin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja też lubię się powymądrzać, ale wolę się powoływać na specjalistów z innych dziedzin niż na 'chłopski rozum'.

Mamy jeszcze coś do powiedzenia w
@zuchtomek: Co powiesz na temat mojego wykształcenia? Spełnia Twoje warunki? A może doktorat z matematyki stosowanej to lipa i lepsze są gender studies o 100 płciach? A może podważysz moje wykształcenie magisterskie z neurofizjologii i genetyki molekularnej?
@arysto2011: Tak myślałem. Wybitny specjalisto na 'chłopski rozum' :) Ja nawet nie pytałem o Twoje wykształcenie mordo, pisałem, że nie chcę wiedzieć, mam to głęboko gdzieś bo z internetowymi napinaczami to ja w podstawówce na IRCu wojenki toczyłem. To Ty oceniasz w ten sposób ludzi - nie ja.

@krajobraz: xD Ale to Ty pytałeś i dostałeś odpowiedź - teraz to mnie odsyłasz dalej? xD

Wykopki w formie - typowe odwracanie
Tak myślałem. Wybitny specjalisto na 'chłopski rozum' :) Ja nawet nie pytałem o Twoje wykształcenie mordo, pisałem, że nie chcę wiedzieć, mam to głęboko gdzieś bo z internetowymi napinaczami to ja w podstawówce na IRCu wojenki toczyłem. To Ty oceniasz w ten sposób ludzi - nie ja.


@zuchtomek: A więc spotkałeś człowieka z dużo wyższym doświadczeniem i edukacją. Z tytułem naukowym powyżej magistra i obsrałeś zbroję. Moja wiedza przekracza wszystko, czego
Język jest płynny, to dlaczego poloniści każą mówić "w cudzysłowie", a nie "w cudzysłowiu".


@krajobraz: Bo to rzeczownik męski twardotematowy i odmienia się go wg logicznych zasad deklinacji we współczesnej polszczyznie tak jak "rów" a nie "Wrocław". Swoją drogą kiedyś pisano Wrocław z kreską nad drugim w bo tam było zmiękczenie głoski. Zasada taka jak pomiędzy "c" a "ć".

Tak samo kiedyś pisało się wyraz duṕ, tak tak, również z kreską
źródło: comment_1650450933VVleSgQcW6vNHofnNX9TLS.jpg
@arysto2011: Możesz sobie tak tłumaczyć jak takie urojenie sprawiają Ci przyjemność ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Jak będziesz miał jeszcze do napisania coś na poruszony temat, a nie na mój to chętnie podyskutuję.

Osobiście 'na chłopski rozum' nie sądzę, żeby jakikolwiek doktor reprezentował tak mierny poziom wypowiedzi, ale serio - poziom Twojego wykształcenia
Możesz sobie tak tłumaczyć jak takie urojenie sprawiają Ci przyjemność


@zuchtomek: to nie urojenia. Chcesz mogę wyzwać Cie na pojedynek wiedzy. Ty i ja. Kto lepiej wypadnie z wiedzy o przyrodzie, języku, świecie, geografii, matematyki. Ja mam dwa dyplomy magistra i doktorat. Co ty masz?
Mówiąc "w Ukrainie" obrażasz Ukraińców, bo insynuujesz, że Polska ją posiada, bo leży w granicy Rzeczpospolitej w przeciwieństwie do Łotwy i Węgier, które nie są częścią Polski.


@krajobraz: Co? xD
A jak mówię "w USA", to obrażam Amerykanów?
Zgodnie z zasadami naszego języka, to "w" używamy w przypadku krajów, a Ukraina była wyjątkiem od tej zasady.
Osobiście jestem za usuwaniem wyjątków, szczególnie gdy nie mają one sensu.
Przy okazji, to "na"
@arysto2011: Co mam sprecyzować?
W przypadku krajów używamy "w".
Kraje z którymi używamy "na" są wyjątkami od tej zasady.
Jaki jest sens tego wyjątku? Bo tak używaliśmy wcześniej. Czyli sensu nie ma.

Tak więc spytam jeszcze raz. Jakie masz uzasadnienie istnienia tych wyjątków?
Chodzi mi o uzasadnienie logiczne, które będzie zawierało realne argumenty, a nie "bo tak".
@krajobraz: Mówisz o historycznej nazwie terenu, a nie o historycznej nazwie państwa.
W przypadku państw powinno się, zgodnie z regułą, używać "w".
Np. na Islandii (na wyspie), ale w Islandii (w państwie).
Czyli jeśli ktoś będzie używał tego w znaczeniu "na granicy / na kresach Rzeczpospolitej", to niech mówi "na", a jeśli chodzi mu o państwo Ukraina, to "w".
Historyczna nazwa Ukrainy jest w słowie Ukraina.


@krajobraz: Ty odnosisz się do nazwy tego terenu. Tak, nazwa państwa jest powiązana z historyczną nazwą terenu, ale to nic nie zmienia.
Przykład gdzie to działa normalnie masz wyżej.
Islandia jako wyspa -> na
Islandia jako państwo -> w

Podsumowując, "na" jest wyjątkiem który powinien zostać wyeliminowany, bo nie pełni żadnej realnej funkcji i jest "bo jest".
@zuchtomek: to nie urojenia. Chcesz mogę wyzwać Cie na pojedynek wiedzy. Ty i ja. Kto lepiej wypadnie z wiedzy o przyrodzie, języku, świecie, geografii, matematyki. Ja mam dwa dyplomy magistra i doktorat. Co ty masz?

@zuchtomek: A więc spotkałeś człowieka z dużo wyższym doświadczeniem i edukacją. Z tytułem naukowym powyżej magistra i obsrałeś zbroję. Moja wiedza przekracza wszystko, czego kiedykolwiek będziesz w stanie się nauczyć. Żegnaj.


@arysto2011: słuchaj, mój
Ukraina to polska nazwa.


@krajobraz: dokładnie. Trzeba jeszcze Ukraińcom powiedzieć, żeby nazwę kraju zmienili, bo przecież ma bezpośredni związek ze strasznym POLSKIM IMPERIALIZMEM

No i też przydałoby się wymyślić jakiś nowy termin na obywatela zza wschodniej granicy, bo Ukrainiec ma pewne konotacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)