Wpis z mikrobloga

Określenie "na Ukrainie" jest jak najbardziej etymologicznie poprawne, bo pochodzi z polskiego "na skraju" / "na ukraju", a to oznacza na granicy / na kresach Rzeczpospolitej.

Mówi się "na granicy", czy "w granicy"?

Ukraina to polska nazwa.

Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Barwy te zostały najprawdopodobniej nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej.

#wojna #ukraina #rosja #ciekawostki
krajobraz - Określenie "na Ukrainie" jest jak najbardziej etymologicznie poprawne, bo...

źródło: comment_1650448469n9oVeg7IQfr5f55az5o7ry.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
Poloniści dopuszczają obie formy


@zuchtomek: Poloniści to ciołki, którzy ustawiają się jak chorągiewka, byleby załapać fejmu. Dość wspomnieć feminatywy jak doktorka, psycholoszka i inne.
  • Odpowiedz
@arysto2011: xD no no, na co mi studia językowe jak 'na chłopski rozum' inaczej wychodzi xD

Poloniści = ciołki
Wykopek = ekspert

Pomijając już zupełnie, że temat poruszany 8 tysięcy razy TYLKO NA WYKOPIE od rozpoczęcia wojny..

Po co się spierać? OBIE formy dopuszczalne, a materiał Miodka, który namiętnie linkują tacy jak @Mojs pochodzi z 2015 i oczywiście sam profesor się w tym roku do tego również odniósł:

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,w-ukrainie-czy-na-ukrainie-odpowiada-profesor-jan-miodek,wia5-3277-64202.html
zuchtomek - @arysto2011: xD no no, na co mi studia językowe jak 'na chłopski rozum' i...

źródło: comment_1650449381acoUS6CdQ7eqghcqiz292g.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.


@krajobraz: Że co? XD

Poloniści to ciołki, którzy ustawiają się jak chorągiewka, byleby załapać fejmu.


Jakby język nie ewoluował to dalej byś mówił "daj ać ja pobruczę a ty pocziwaj"

A feminatywów używało się w dawnej Polsce normalnie, dopiero podczas komuny zaprzestano i tworzono jakieś fikołki typu kobieta-robotnik zamiast robotniczka

No a poza tym w sprawach językowych więcej mam zaufania do znawców tej dziedziny, a
W.....0 - > Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.

@krajobraz: Że co? XD 

 Po...

źródło: comment_1650449772upAJnyzzNrZqaJOdfL91TB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zuchtomek: Ejejeje... obejrzałeś co wstawiłem? Tam jest tłumaczone właśnie to, co piszesz - że wypowiedź Miodka jest z 2015 roku. Chyba, że kiedyś to mogłem wstawić, wtedy moja wina, bo nie sprawdziłem z kiedy to... więc anyway - #!$%@? w 50% tylko zgodny, żądam wytłumaczenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Walther00: Mówiąc "w Ukrainie" obrażasz Ukraińców, bo insynuujesz, że Polska ją posiada, bo leży w granicy Rzeczpospolitej w przeciwieństwie do Łotwy i Węgier, które nie są częścią Polski.

Język jest płynny, to dlaczego poloniści każą mówić "w cudzysłowie", a nie "w cudzysłowiu". Tak samo, czemu nie można mówić, że "poszłem", a "poszedłem"?
  • Odpowiedz
@Mojs: Jeśli wstawiłeś sprostowaną wypowiedź to przepraszam.
Widziałem to już x razy (materiał z języka polsko polskiego), wstawiane nawet przez 'poważne' portale z przesłaniem, że Miodek ZAORAŁ i powiedział, że tylko i wyłącznie 'na ukrainie'.

Tymczasem niedawno się na ten temat wypowiedział, że również rozumie te zmiany językowe i akceptuje - i to właśnie podlinkowałem :)

Język ewoluuje czy chcemy, czy nie.
  • Odpowiedz
@zuchtomek: to materiał z "History Hiking" i tam się też dowiedziałem (niedawno), że ten słynny materiał jest z 2015 roku. Tam rozmawia z Miodkiem, że "na Ukrainie" + przytacza to co wstawiłeś bodajże + paru innych polonistów mówi, że albo "na Ukrainie" albo "obie formy poprawne". Więc dla dobra większości, uznaje, że obie poprawne, i elo. I jak wszystko wyjaśnione to smacznej kawusi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krajobraz: To odmień 'poszłem' przez przypadki..

@arysto2011 xD No nie da się ukryć, że i na Inżynierii Systemów Operacyjnych miałem takich 'twardogłowych', którzy myśleli, że jak bramki logiczne i trochę matmy ogarniają to są wybitni i z innych dziedzin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja też lubię się powymądrzać, ale wolę się powoływać na specjalistów z innych dziedzin niż na 'chłopski rozum'.

Mamy jeszcze coś do powiedzenia w
  • Odpowiedz
@zuchtomek: Co powiesz na temat mojego wykształcenia? Spełnia Twoje warunki? A może doktorat z matematyki stosowanej to lipa i lepsze są gender studies o 100 płciach? A może podważysz moje wykształcenie magisterskie z neurofizjologii i genetyki molekularnej?
  • Odpowiedz