Wpis z mikrobloga

Określenie "na Ukrainie" jest jak najbardziej etymologicznie poprawne, bo pochodzi z polskiego "na skraju" / "na ukraju", a to oznacza na granicy / na kresach Rzeczpospolitej.

Mówi się "na granicy", czy "w granicy"?

Ukraina to polska nazwa.

Ponadto flaga Ukrainy pochodzi ze Śląska.

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Barwy te zostały najprawdopodobniej nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej.

#wojna #ukraina #rosja #ciekawostki
źródło: comment_1650448469n9oVeg7IQfr5f55az5o7ry.jpg
  • 111
Mówiąc "w Ukrainie" obrażasz Ukraińców, bo insynuujesz, że Polska ją posiada, bo leży w granicy Rzeczpospolitej w przeciwieństwie do Łotwy i Węgier, które nie są częścią Polski.


@krajobraz: mówiąc "w Niemczech", "w Wielkiej Brytanii" czy "we Francji" też insynuuję, że Polska posiada te terytoria?
nie jestem lewakiem, a prosty, chłopski rozum polonisty to pokłosie systemu edukacji. Miernoty garną się na tego typu studia i masz efekt.


@arysto2011: no jak widać nie oni są tu miernotą jak nie jesteś w stanie zaakceptować feminatywów xD
@straz_konsumencka: wiem właśnie, a bardzo często to słyszę. Sama tak mówiłam i inaczej brzmi mi jeszcze „nienaturalnie”. Zastanawiam się skąd to się bierze, ale chyba z niezwracania uwagi na fakt, że Dominikana to nie nazwa wyspy, a jednego z dwóch krajów położonych na jednej wyspie.
Analogicznie w przypadku Malty obie formy powinny być poprawne.
@Walther00: @hellyea: ale wiesz że kiedyś kobiety pracowały w typowo męskich zawodach jak tokarz,frezer czy szlifierz. Więc dziś byś je nazwał tokarzyca?? Tokarka? Tokarczyni??? Szlifierczyni?? Szlifierka??? Szlifierzyca??? Frezarka??? Nie wszystko się da odmienić tak żeby nie było śmieszne czy obraźliwe
Mówi się "na granicy", czy "w granicy"?


@krajobraz: No chyba mówi się i tak i tak, zależnie co się chce powiedzieć.

"Antek postawił dom w granicy działki mimo, że przepisy tego zabraniają"
"Pomiary wykazują odchyłkę w granicy dopuszczalnego błędu"
"W przypadku, gdy w granicy funkcji otrzymujemy zero w mianowniku i ma to wpływ na wartość granicy, to do obliczania granicy stosujemy WKW istnienia granicy funkcji, czyli liczymy granice jednostronne."
"Ok, możecie