Wpis z mikrobloga

Zełeński: Rozpoczęła się bitwa o Donbas

Według Ukraińców, Rosjanie rozpoczęli właśnie zapowiadaną ofensywę w Donbasie. Pozycje ukraińskiej armii na wschodzie kraju znajdują się pod intensywnym ostrzałem rosyjskiej artylerii i lotnictwa. Raportowane są też ataki na ukraińskie miasta, także na te położone w głębi kraju.

Niewykluczone, że to zaledwie preludium do rosyjskiej ofensywy, próba zmiękczenia ukraińskich pozycji, przed wysłaniem głównych sił lądowych do ataku.

W ostatnich dniach widzimy tylko ograniczone ruchy sił rosyjskich - głównie pod Charkowem i Siewierodonieckiem. Mało jest raportów sugerujących, że Rosjanie byli w stanie ustawić na pozycjach wyjściowych swoje wojska przerzucone do Donbasu spod Kijowa i Czernihowa. Pogoda także nie sprzyja Rosjanom.

Trzeba jednak pamiętać, że Rosjanie działają w Donbasie pod presją czasu. Każdy dzień zwłoki z rozpoczęciem ofensywy, daje Ukraińcom dodatkowy czas na wznoszenie umocnień i przerzucanie do Donbasu posiłków z innych części kraju.

Jutro rano pewnie wyjaśni się czy faktyczne Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Donbasie, czy nadal jest to ogniowe przygotowanie ataku - tak jak w dniach poprzednich, tyle że bardziej intensywne.

_________________
Zachęcam też do odwiedzenia:
- mojego Twittera: https://twitter.com/PulsLewantu
- głównego Bloga Puls Lewantu

Jeśli ktoś chciałby postawić mi wirtualną kawę, żebym nie zasnął przy pisaniu podsumowań, to może to zrobić pod tym linkiem: https://buycoffee.to/pulslewantu Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#ukraina #lagunacontent
Pobierz JanLaguna - Zełeński: Rozpoczęła się bitwa o Donbas

Według Ukraińców, Rosjanie roz...
źródło: comment_1650317057uXnHzlQOECf9UurEa0qR41.jpg
  • 12
@JanLaguna: ruski internet jest rozgrzany do czerwoności informwcjiami o ciężkich stratach Ukrainy związanych z działaniem artylerii i lotnictwa, a odziały naziemne mają powoli wypychać Ukraińców. Jaka jest zatem sytuacja na froncie?
@N331: pozwolę sobie odpowiedzieć bo chyba umknął ci wpis laguny

Pozycje ukraińskiej armii na wschodzie kraju znajdują się pod intensywnym ostrzałem rosyjskiej artylerii i lotnictwa. Raportowane są też ataki na ukraińskie miasta, także na te położone w głębi kraju.


Jutro rano pewnie wyjaśni się czy faktyczne Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Donbasie, czy nadal jest to ogniowe przygotowanie ataku - tak jak w dniach poprzednich, tyle że bardziej intensywne.
Jest noc i dopiero co rozpoczęli ostrzał a już wiedzą, jakie straty zostały zadane? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pożyjemy zobaczymy.


@ja_nie_lubie: jak źródła z Ukrainy i zachodu milczą to raczej jest źle.
@N331: Ruscy cały czas produkują jakieś hurraoptymistyczne gównofejki żeby się podbudować, opinię publiczną utrzymywać w ryzach. Przecież oni cały czas piszą o sukcesach, że wygrywają, tak samo jak wygrany taktyczny odwrót spod Kijowa xD Na twarde fakty trzeba czekać, a nie czytać jedną stronę która bardzo rzadko piszę prawdę.
@JanLaguna: Ofensywa ruszyła, mimo braku przełomu pod Izium. Mam nadzieje że tak pozostanie i będzie to kolejna ofensywa która utknęła po początkowych postępach. A i ataki na logistyke tych znacnzych sił mogą okazać się paraliżujące.