Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mój ojciec napisał testament.

Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić, co w nim napisał? On jeszcze żyje.

Jeśli mi nic nie zapisał, to po jego śmierci mogę się ubiegać o cokolwiek? Jakie są szanse, że coś dostanę?

#prawo

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #625c4b0aed0d2e55b1eb29ff
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mój ojciec napisał testament.

Cz...

źródło: comment_1650269692q6hHyJeKjFThPWFNI3Omjr.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W sumie to tak, przymusu niejawności treści takiego dokumentu względem spadkobierców nie ma; w ogóle posiadanie go przez nich upraszcza wiele rzeczy, zwłaszcza jak jest on własnoręczny.


@krzaczor93: jak to "zwłaszcza jak jest własnoręczny"
Żeby testament był ważny musi być napisany własnoręcznie. Wszelkie wydruki, nawet jeśli mają tytuł "testament" są nieważne i żaden sąd ich nie uzna przy sprawie spadkowej.
Inna opcja to testament wygłoszony słownie przy co najmniej dwóch
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: O ile cię nie wydziedziczył tak - każdemu zstepnemu należy się 50% majątku po zmarłym do podziału między żyjących uprawnionych zstepnych. Wówczas nawet jeśli ojciec nic ci nie zapisał, zawsze będziesz mógł pozwać spadkobierców którzy dostali (i przyjęli) spadek w postaci pieniędzy będących twoim ustawowym udziałem w spadku. To jest oczywiście mocno zależne od kręgu spadkobierców, sposobu i rodzaju zapisów w testamencie etc. Wiec najlepiej skonsultować indywidualnie z radca
  • Odpowiedz
2. W przypadku nieujęcia w testamencie przysługuje ci zachowek w wysokości połowy tego co normalnie byś odziedziczył gdyby nie było testamentu - wiec to ile dostaniesz zależy od tego ilu jest spadkobierców. Jeżeli jesteś jedynym spadkobiercom to należy ci się 50%, jeżeli jest 2 spadkobierców to 25% itp.


@Wykoppeel1230:
Chyba że któryś jest spadkobierca niepełnosprawny - taki się liczy za dwóch!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kraciach: Art.  945. §  1 KC Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1)w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2)pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.

Która z tych przesłanek dotyczy bajki, o której napisałaś? XD
  • Odpowiedz