Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mój ojciec napisał testament.

Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić, co w nim napisał? On jeszcze żyje.

Jeśli mi nic nie zapisał, to po jego śmierci mogę się ubiegać o cokolwiek? Jakie są szanse, że coś dostanę?

#prawo

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #625c4b0aed0d2e55b1eb29ff
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mój ojciec napisał testament.

Cz...

źródło: comment_1650269692q6hHyJeKjFThPWFNI3Omjr.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Mój ojciec napisał testament. Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić, co w nim napisał?


W sumie to tak, przymusu niejawności treści takiego dokumentu względem spadkobierców nie ma; w ogóle posiadanie go przez nich upraszcza wiele rzeczy, zwłaszcza jak jest on własnoręczny.
Oczywiście pod warunkiem, że sam testator Ci go udostępni.

Jeśli mi nic nie zapisał, to po jego śmierci mogę się ubiegać o cokolwiek?


O zachowek.

Jakie są szanse, że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Imod: podważenie testamentu w którym go nie ma, bo był miły dla ojca przed śmiercią? Hmmm ciekawe który Sąd unieważni taki testament z tego powodu xD
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Jedynie ojciec może ci go udostępnić,
2. W przypadku nieujęcia w testamencie przysługuje ci zachowek w wysokości połowy tego co normalnie byś odziedziczył gdyby nie było testamentu - wiec to ile dostaniesz zależy od tego ilu jest spadkobierców. Jeżeli jesteś jedynym spadkobiercom to należy ci się 50%, jeżeli jest 2 spadkobierców to 25% itp.
3. Możesz dostać 0 tylko jeżeli ojciec cię wyraźnie wydziedziczył w testamencie i miał ku
  • Odpowiedz