Wpis z mikrobloga

Mam problem z pewną formułą w #excel, może ktoś z Was będzie znał rozwiązanie tego problemu.

Kolumny wyglądają tak

A - nazwa dobra
B - liczba zakupionego lub sprzedanego dobra (zakup wartość dodatnia, sprzedaż wartość ujemna)
C - data transakcji
D - cena transakcji
E - wartość transakcji

Chciałbym policzyć średnią cenę zakupu aktualnie posiadanego dobra na podstawie rejestru, w którym uwzględniam zakupy i sprzedaż. Na potrzeby obliczeń chciałbym przyjąć, że zawsze gdy sprzedaje dane dobro, sprzedaje to kupione najdawniej z obecnie posiadanego.

Formuła: =AVERAGEIFS(D2:D1000;B2:B1000;">0";A2:A1000;"DOBRO X") zwróci wartość 96,50 zł ale to średnia dla cena zakupu ogółem.

Średnia cena aktualnie posiadanego dobra X wynosi 95 zł i powiem szczerze, że kompletnie nie mam pomysłu jaką formułę mógłbym tu zastosować.

#komputery #programowanie #kiciochpyta
MG78 - Mam problem z pewną formułą w #excel, może ktoś z Was będzie znał rozwiązanie ...

źródło: comment_16500591322PslsRs3OwTIQJh4ZTKNVT.jpg

Pobierz
  • 20
@MG78: to może prościej? Zrób formułę, w której zliczasz liczbę komórek z wartością dodatnią w kolumnie B i sumę warunkową wartości odpowiadających dodatnim komórkom z kol. B, a potem tą sumę podziel przez liczbę komórek
@MG78: mocno na mniej więcej, najwyżej sobie poprawisz, bo nie pamiętam dokładnie formuł

=(suma.jeżeli(B>0;E2:E8))/(licz.jeżeli(B>0))
@moll: Jeśli miałaś na myśli =(SUMIF(B2:B1000;">0";E2:E1000))/(COUNTIF(B2:B1000;">0")) to na pewno nie będzie to. Nie rozumiem też trochę tego wyrażenia.
@MG78: średnia to suma wartości/l.argumentów, więc żeby wyciągnąć to z Twojej tabelki, gdzie l. argumentów wskazuje nam dodatnia wartość w kol. B, a sumę wartości trzeba wyliczyć z kol. E
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.