Wpis z mikrobloga

Znajdzie ktoś chwilę żeby wytłumaczyć mi podłączenie sieci LAN i iSCSI w VMware z eliminacją SPOF? Mam jeden serwer z dwiema kartami sieciowymi (2x4porty) i dwa zarządzalne switche (2x24porty). Chcę zrobić pełną redundancję dla LANu i iSCSI na obu switchach. Pomoże ktoś na priv? Potrzebuję przegadać temat VLANów, adresacji w VM i LACP.

#vmware #it #serwery #sysops
jampan - Znajdzie ktoś chwilę żeby wytłumaczyć mi podłączenie sieci LAN i iSCSI w VMw...

źródło: comment_1650024678hRAM1S1OzcKihwC9I21g68.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jampan: żadna różnica czy host jest jeden czy dziesięć.

Aby to uzyskać co chcesz musisz mieć VMware z licencją na lacp i przełączniki które da się połączyć w stos.

Bez tych dwóch rzeczy mija się to z celem.

Twierdzisz, że licencję masz, a przełączniki?
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Switche mam zwykłe zarządzalne HP 5500 i 5130. Miałem ustawić na nich tylko odpowiednie VLANy, a samą konfigurację LACP na VMware.
Nie wydaje mi się, żebym musiał stackować switche. Z tego co czytałem są różne warianty konfiguracji.
  • Odpowiedz
Switche mam zwykłe zarządzalne HP 5500 i 513


@jampan: Nie wiem czy ktoś Ci już odpowiedział i nie jestem specjalistą od VMWare (raczej od linuxów i sieci)

1. LACP może działać na dwóch poziomach. Zwykły LAG i wtedy w jeden logiczny port zostaną połączone interfejsy P1 obydwu kart sieciowych oraz interfejsy P2 obydwu kart sieciowych. LAG jest logicznym interfejsem w ramach wielu portów, ale tylko jednego switcha. Oraz MC-LAG (Multi Chassis LAG) gdzie musisz mieć switche zestackowane i wtedy w jeden logiczny port zostaną połączone wszystkie cztery interfejsy P1 i P2 obydwu kart. Nie wiem czy te switche obsługują MC-LAG. Jeżeli nie masz MC-LAG, to masz dwa logiczne interfejsy do dwóch różnych switchy. Detekcja aktywności może zostać zrealizowana przez bridging i (M|R)STP. To wszystko dotyczy sieci
  • Odpowiedz
@jampan: Dla zapewnienia wysokiej dostępności, wcale nie musisz używać LACP. Dla vmk0 i port grup produkcyjnych skup się na poprawnej konfiguracji uplinkow oraz algorytmu load-balancingu. Dodatkowo, dla iSCSI (mooje doświadcznia z mało wydajnymi przełącznikami) konfigurujesz 2 osobne port grupy i robisz MPIO - masz: redundancję na L3 oraz (tutaj musisz poprawnie to skonfigurować) teoretyczny/czasami praktyczny uzysk na transferze.
  • Odpowiedz
  • 0
@familyfirst
Dokładnie. LACP to agregacja, można zrobić lag. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zrobić acitve/passive. Porty oczywiście muszą mieć odpowiednie vlany w trunku.
  • Odpowiedz