Wpis z mikrobloga

Rzymska moneta ukazująca Merkurego

Rzymska moneta ukazująca Merkurego. Denar pochodzi z 82 roku p.n.e. i wybity został przez Gajusza Mamiliusa Limetanusa.
Merkury (Mercurius) był rzymskim bogiem handlu, zysku i kupiectwa; także złodziei i celników; posłaniec bogów. Na monecie widzimy wizerunek Merkurego, który na głowie posiada szeroką czapkę podróżniczą (petasos), która chroniła przed słońcem i deszczem; wraz ze skrzydłami, które symbolicznie dodawały mu szybkości. Po lewej stronie widoczny jest kaduceusz - antyczny symbol handlu. Wcięcia po bokach monety były zabiegiem stosowanym w antycznym Rzymie, aby udaremnić próby fałszowania wartości monety i stosowania zbyt małej ilości cennego kruszcu (srebra lub złota).

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymska-moneta-ukazujaca-merkurego/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Rzymska moneta ukazująca Merkurego

Rzymska moneta ukazująca Merk...

źródło: comment_1649919109n7m2Yb2t7M1Xbj6N6kBC1U.jpg

Pobierz
  • 14
@mnb--: ale w tym przypadku ząbkowanie jest na tyle głębokie, że mógłbyś spiłować po całości z każdej strony i nikt by nie zauważył. Rowki nie były przecież standaryzowane.
@RudaSwinia: w tamtym czasie równocześnie z monetami pełnowartościowymi obiegały też subaeraty (monety z rdzeniem z metalu nieszlachetnego np. żelaza ). Takie rowki ukazywały, że moneta wykonana jest w całości ze srebra.

W ogóle koncepcja mówiąca o tym, że ząbkowanie służyło zapobieganiu fałszerstwom
Ciekawostkę kiedyś wyczytałem: w czasach starożytnych też istniała inflacja. Prawie wszystkie mennice, na rozkazy królów, po cichutku wprowadzały do obiegu coraz mniejsze monety.
pochodzi z 82 roku p.n.e.


Czyli wykonano je jakieś 84 pokolenia temu. Niby szmat czasu a w pokoleniach jakoś tak niewiele. Ledwie 16 pokoleń temu zdobywaliśmy Moskwę.