Wpis z mikrobloga

Kto dostał kiedyś od mamy lub babci “wapno” na uczulenie? ʕʔ

Zacznijmy od początku… Czym jest wapno?
Wapno to materiał budowlany. Wyróżnia się wapno palone (tlenek wapnia) i wapno gaszone (wodorotlenek wapnia). Żadnego z nich nie stosuje się doustnie!

W lekach (i suplementach) mamy WAPŃ. Najczęściej występuje on w formie węglanu, mleczanu lub laktobionianu wapnia.

Więc co z tym wapnem… to znaczy wapniem na alergię? Czy wapń hamuje reakcje alergiczne?
Nie hamuje! To znaczy hamuje, ale nie lepiej niż placebo - taki wniosek wynika z badania przeprowadzonego kilka lat temu na WUMie.

Co ciekawe, w niektórych charakterystykach produktów leczniczych zawierających wapń można znaleźć informację, że stosuje się je pomocniczo w leczeniu reakcji alergicznych. Może to wynikać z badań przeprowadzonych dawno temu, z których wynikło delikatne działanie zmniejszające obrzęk po zastosowaniu preparatów wapnia. Jednak metodyka tych badań pozostawia wiele do życzenia.

Natomiast nie ma porządnych badań jednoznacznie wykazujących skuteczność związków wapnia w leczeniu alergii ani dokładnie wyjaśnionego mechanizmu działania.

Żadne polskie ani międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia chorób alergicznych nie wymieniają wapnia jako metody leczenia.

W leczeniu alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe (głównie II i III generacji) oraz glikokortykosteroidy.

Warto jeszcze dodać informację, że wapń może wchodzić w interakcje z różnymi lekami - np. zmniejszenie wchłaniania żelaza, niektórych antybiotyków, lewotyroksyny, nasilenie działania glikozydów nasercowych, osłabienie działania werapamilu, zwiększone ryzyko hiperkalcemii w połączeniu z niektórymi lekami.

Mój tag -> #dwafartuchywaptece

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/


#infografika #medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja
dwa_fartuchy - Kto dostał kiedyś od mamy lub babci “wapno” na uczulenie? ʕ•ᴥ•ʔ

Zac...

źródło: comment_1649521928tZaHjuzW5vPnvYP1mrUCC8.jpg

Pobierz
  • 110
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy na studiach miałem zajęcia z pewnym profesorkiem, który pracował w różnych komisjach dotyczących wypadków lotniczych. Podobno osobom które miały styczność z paliwem lotniczym lub jego oparami podawano spore ilosci mleka. Wapń zawarty w mleku miał podobno wspomagać pracę wątroby w usuwaniu toksyn z organizmu. Możesz to skomentować? Ma to sens?
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: od dziecka mnie faszerowali wapniem, i sam teraz noszę przy sobie cały czas, bo nawet przejście obok lodówki z rybami w sklepie potrafi odpalić alergię w dość ostrej formie. Kilka razy nawet nie byłem świadomy obecności ryby i zaczynałem się dusić, oczy mi się momentalnie robią przekrwione i puchnę. A jak wezmę wapń to jak ręką odjął.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: dostałam uczulenia na czynnik z kontrastu i oprócz, że poszło dwa razy coś dożylnie i w dupala to Panie pielęgniarki mi też dały do wypicia wapń ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Słyszalam już wtedy, że nie działa, ale kłócić te nie będę
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: z lekami to czasami idzie zgłupieć.

Np. taki Bioparox - na początku traktowany jako silny antybiotyk, dostępny wyłącznie na receptę. Pomagał dość skutecznie, jak kiedyś chciałem na szybko wybłagać u aptekarki to mało co policji nie wezwała. No i pewnego dnia zniknął z aptek, okazało się że da się sprowadzić z Czech - sporo osób tak robiło. I co? Na koniec SRU! "Bioparox nie jest lekiem, nie ma żadnego działania
enron - @dwa__fartuchy: z lekami to czasami idzie zgłupieć. 

Np. taki Bioparox - na ...

źródło: comment_1649542705xzizVYwibP3aaU4Y1yUyQY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: W reakcjach alergicznych / anafilaktycznych wapna wręcz się nie powinno podawać, bo spowolni wchłanianie sterydów, które są leczeniem pierwszej (No chyba ze pacjent wymaga podania adrenaliny, to drugiej) linii. Mimo to czasem się słyszy zalecenia wypicia wapna, ale już po podaniu sterydów i antyhistaminowych i ustabilizowaniu, po tym jak leki zadziałają. Chyba chodzi o to, żeby ewentualnie zmniejszyć wchłanianie tez alergenu, który jeszcze może w przewodzie pokarmowym być (chociaż już
  • Odpowiedz
Więc co z tym wapnem… to znaczy wapniem na alergię? Czy wapń hamuje reakcje alergiczne?

Nie hamuje! To znaczy hamuje, ale nie lepiej niż placebo - taki wniosek wynika z badania przeprowadzonego kilka lat temu na WUMie.


@dwa__fartuchy: Czyli Calcium alergo plus nie działa na alergie związane z kotem i innymi, a to ciekawe...
Jak to mówią to "profesorowie" z polskich uczelni to ja znam tych eksperów którzy na rynku pracy
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Oczywiście że w jakiś sposób działa widać to gołym okiem nie mówię tu o przewlekłych alergiach ale przy chociażby urządleniu pszczoły nieznacznie ale jednak nie zapominamy o tym że człowiek nie zna jeszcze większości mechanizmów zachodzących w organizmie
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: reakcja alergiczna może wynikać z osłabienia organizmu, wapń pomaga wzmocnić osłabiony organizm, wzmocniony organizm potrafi lepiej sobie radzić z objawami alergii, lepiej radzący sobie z objawami alergii oznacza mniejsze objawy alergii. A może i nie, ale komu to szkodzi?
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: ze względu na bardzo częsty współistniejący niedobór wapnia u bydła ras mlecznych, pisałem to tylko jako ciekawostka

logiczny wydaje się bilans zysków i strat, po co walić w żyłe jak można wziąć tabletke z normalnym lekiem
  • Odpowiedz