Wpis z mikrobloga

Mirki, rozważam zakup domu na wsi, ale obawiam się trochę o kwestie internetu. Zawsze korzystałem ze światłowodu, ale we wsi w której jest dom, który chce kupić nie ma internetu stacjonarnego. Jest za to dobry zasięg LTE i to u wszystkich dużych operatorów, natomiast wszędzie są limity danych. 500 GB za stówę byłoby znośnie, ale trudno mi jakoś oszacować na ile to może mi starczyć, bo pracuje na kompie (teamsy, mail) , oglądam filmy na tv (netflix itp., ale nie codziennie, nie mam tyle czasu) i w sumie tyle. Nie gram po sieci, czasem coś ściągnę na ps5. Ktoś kto korzysta z jakiegoś plusa czy Playa może coś podpowiedzieć jak to wygląda w praktyce i czy da się tak żyć nie tracąc przy tym godności człowieka?


#kiciochpyta #internet #wies #dom
GrammarNazi - Mirki, rozważam zakup domu na wsi, ale obawiam się trochę o kwestie int...

źródło: comment_1649052898lu7Spcsnu5HAw8mai8HIWq.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GrammarNazi: Daruj sobie Plusy, Playe i inne na wsi, czy nawet w mieście. Szukaj jakiegoś lokalnego dostawcy internetu. Ja za 50 zł. miesięcznie mam od lokalnego dostawcy internet radiowy, gdzie niby tylko 20 mb/s, a da się oglądać netfliksa na 2 telewizorach jednocześnie i jeszcze korzystać z neta na laptopie, czy telefonach i nic nie ścina. Jak masz wszystko dobrze ustawione to jest najlepszy internet na wieś po światłowodzie. Te
  • Odpowiedz
@GrammarNazi: @cinek687: @hakeryk2: Zawsze u mnie chodzi, dobre sobie. Z internetem komorkowym nigdy nie masz gwarancji, mozesz miec 100mbs a tego samego dnia 1mbs lub gorzej, korzystalem z internetu lte tmobile bez limitu, wachania od 50 do roznych wartosci. Mozesz testowac (startery) ale nie ma gwarancji, ze nadajnik nie bedzie obciazony, skoro nie masz innego internetu do wyboru inni moga wpasc na podobny pomysl co ty.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: wszystko jest zależne od tego jak przeciążony jest nadajnik BTS twojego dostawcy - tak jak wspomniałeś. Sam przed zakupem testowałem wszystkie 3 dostępne obok mnie i wypadło na Orange. Mieszkam w pipidówie gdzie najpopularniejszy jest Plus ale jego stabilność była żenująca (nawet pomimo tego, że przełączałem się pomiędzy nadajnikami) i wybrałem Orange które działało na zasadzie 180 mbps download i 80 mbps upload z pingiem w okolicach 25-30 ms
  • Odpowiedz
@GrammarNazi: Warto zerknąć na niżej podlinkowaną stronę. Zawiera ona wykaz ISP, którzy twierdzą, że są w stanie dostarczyć łącze internetowe pod dany adres. Myślę, że warto sprawdzić, bo być może znajdziesz tam operatora, o istnieniu którego nie masz pojęcia, a który oferuje usługi w Twoim rejonie. Choć na pewno traktuj to jako wykaz mniej lub bardziej orientacyjny, nie pewnik.
https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
  • Odpowiedz
@hakeryk2: To, ze Orange dziala dobrze a Plus kiepsko nie oznacza, ze nie bedzie na odwrot, przeciez obciazenie nadajnikow nie jest stale, ludzie rezygnuja z umow, kupuja nowe, ktos wyciaga doladowywane startery z szafy.
Mi T-Mobile bez limitu dzialalo na poczatku w okolicach 50mbs, po kilku miesiacach musialem sie przelaczac na 3Gzeby bylo troche stabilniej.

@mp107: Stare i nieaktualne informacje, wielu operatorow nie ma, Orange potrafi chwalic sie
  • Odpowiedz
W jakim sensie Play, Plus to pic na wode? Z radiowkami roznie bywa, moja okolica miala tylko 10mbs w ofercie, czasami jest nawet wolniej a nie kazda gmina czy miejscowosc ma swojego miejscowego operatora.


@krzywy_kanister: Testowałem u siebie Play i zasięg był tylko w jednym pokoju na piętrze i to jeszcze na suficie praktycznie. Z Plusa było lepiej do póki nie zaczęło wiać na dworze, bo wtedy to można było
  • Odpowiedz
@GrammarNazi:

Po prostu sprawdź jak to wygląda w praktyce. Nie korzystaj miesiąc ze światłowodu i przełącz się na LTE.

Z internetem mobilnym bywa różnie. Największym problemem jest stabilność. Może być tak, że jest dobrze przez większość czasu, ale w godzinach szczytu, albo w okolicach świąt, itd, gdy więcej ludzi obciąża łącze, internet zwolni tak że nie da się
  • Odpowiedz
@nophp: No fajnie ale co niby masz na mysli? Przeciez zaden operator nie gwarantuje zasiegu w calym kraju ba w miastach wojewodzkich masz dziury zasiegowe (grube sciany, duzo budynkow miedzy toba a nadajnikiem) co dopiero w mniejszych miejscowosciach, sam widze jak Orange chwali sie zasiegiem na trasie z jednej miejscowosci do drugiej a zasieg po prostu znika w polowie drogi. 100mbs czy nawet 50mbs nie oferuje wiekszosc radiowke w Polsce
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: U mnie oferują, ale koszt jest wywalony w kosmos i wychodzi drożej niż światłowód tak naprawdę, ale to opcja bardziej dla jakiś firm na wsi. Zakładają chyba wtedy większą antenę chociaż i tak jest ona wielkości satelity przy moim internecie. No są dziury, ale u mnie postawili sprawę jasna jak zakładali internet i tak jak mówili tak jest. Przeszkadzało drzewo, zostało ścięte i jest maks jak na umowie.
  • Odpowiedz
@tylkostrimi: Starlink nie potanieje ani nie musi byc od razu dostepny. Czy radiowka dziala lepiej, moze stabilniej ale 10mbs czy mniej to predkosci rodem z Neostrady.


@krzywy_kanister:

To już zależy od operatora. Nie twierdzę, że każda radiówka będzie lepsza od LTE, ale na pewno warto sprawdzić alternatywy.

Np. u mnie na wsi lokalny operator daje 50Mbps na radiu za 50zł. Stabilność jest też dużo lepsza niż LTE.
  • Odpowiedz
@GrammarNazi: ja mam 500gb i zuzycie na poziomie 150gb miesiecznie przy codziennym ogladaniu playera i netflixa. nie wiem jak to sie dzieje ale tak jest od 2 lat juz
  • Odpowiedz
@lentilek: @masiakla: co wy gadacie, to ja siedząc co dzień na zdalnych wykładach, używając torrentow i ściągając co jakiś czas coś na steamie nigdy nie przekroczyłem 500gb miesięcznie, a OP używając czasem internetu miałby to przekroczyć?
  • Odpowiedz
@balbezaur: średnio koło 9tb, są miesiące, że jest 1tb mniej, są takie że dobija do 12tb zależy, ale średnio jest koło 9 miesięcznie. a jak się czepiasz matmy, "niecałe 2 dni" to dokładnie 1,(6) dnia by spalić 500gb, to jest średnia.

@DzikiBomber: nikt nie wie co op robi, nawet tanie routery potrafią tobie podać średnią ilość. ja w drugim komentarzu pisałem, że np ze względu na pracę muszę
  • Odpowiedz
Nie codziennie? To znaczy że nie masz każdego dnia przynajmniej 2h wolnego na totalny odpoczynek i leżenie plackiem, jaki jest sens tak żyć?


@Lordon: Wyobraź sobie, że w wolnym czasie robię też inne rzeczy niż tylko oglądanie filmów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz