Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina #rolnictwo
Jak jest susza to rolnicy płaczą, że trzeba ich ratować, bo źle. Jak powódź też, jak jest idealnie to płaczą, że bida. Jak jest urodzaj to płaczą najbardziej, bo ceny w skupach niskie.
Teraz potencjalnie w dupie jest dwóch bardzo dużych eksporterów żywności, więc ceny chyba będą dla nich spoko, pogoda w tym roku podobno też, ale ciul wi.
Jak myślicie - na co w tym roku będą narzekać rolnicy?
  • 128
@Trelik W moich rodzinnych stronach jest kilka średnich i większych gospodarstw rolnych. Każdy członek tych rolniczych familii posiada wielki dom (niektórzy nawet z basenami) oraz zestaw samochodów klasy premium z salonu, które są regularnie wymieniane. Uprawiają średniej jakości ziemię, która wymaga precyzyjnej ilości opadów do tego, żeby wszystkiego nie trafił #!$%@?. Więc co robią przedsiębiorczy rolnicy, żeby temu zapobiec? Na bank nie systemy nawadniania czy innego odprowadzania wody, bo jak już im
@bn1776 ja nie mam nic rzeciwko dopłatom. Dlaczego muszę tylko jeszcze oprócz tych dopłat im dokładać?
A pieniądze ze sprzedaży to nie można ich przeznaczać na bieżącą działalność? Tylko dopłaty na to mogą iść?

@JestemStudentemPrawa też splycasz. Nie mam nic do dopłat. Po prostu uważam, że jak trzeci rok z rzędu mam suszę to organizuje coś, żeby przeciwdziałać temu, a nie buduję sobie trzeci dom.
@portas91: > Po prostu uważam, że jak trzeci rok z rzędu mam suszę to organizuje coś, żeby przeciwdziałać temu, a nie buduję sobie trzeci dom.

XD

Z ojcem w lato zalaliśmy drewnianą podłogę bo już taki mróz od dołu był, że dwa pokoje niemieszkalne w zimę ale według Ciebie to luksus i powinniśmy za te pieniądze zmodernizować gospodarstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@portas91: A nic mnie tak nie irytuje jak burza rolników, że w sklepach zagraniczna żywnośc, że jak to tak od polskiego rolnika nie ma. A jak Niemiec płaci więcej za plony to pierwsi lecą handlować.
@portas91
1. susza już w sierpniu zeszłego roku ograniczyla plony w tym (rzepak który będzie miał cenę z kosmosu) ogólnie zasiewy ozime w Polsce co roku słabsze.

2. Rozdrobnienie gospodarstw było olbrzymie ale zmienia się na dobre, widocznie nikt na tym eldorado 5 hektarowym nie chce przebywać, przypadek? Nie sondzem.

3. Większość dużych gospodarstw bazuje na dużym obrocie, 10mln kredytu i jakoś to spinamy co roku. 3-4k miesięcznie za auto dodatkowo to
@bn1776 ja nie mam nic rzeciwko dopłatom. Dlaczego muszę tylko jeszcze oprócz tych dopłat im dokładać?

A pieniądze ze sprzedaży to nie można ich przeznaczać na bieżącą działalność? Tylko dopłaty na to mogą iść?


@portas91
Jeśli oprócz dopłat masz na myśli programy pomocy doraźnej w trakcie suszy, przymrozku gradu to również nie jest to forma 500+ ale często nisko oprocentowane kredyty, żeby rolnikom zapewnić finansowanie do kolejnego roku, rzadko kiedy tak po
@portas91
Zakładasz że rolnicy celowo chcą uzyskać niegospodarność ???xd moim zdanie to nie zależnie od branży ale każdy chce zmaksymalizować zyski, to normalne. Inna sprawa że taki mamy klimat, raz deszcz raz susza.

Dobrym przykładem takiego myślenia jak twoje (krótkofalowe) - była Wenezuela. Tak też rolnictwo się nie opłacało bo ropa była droga xdd.

Czytam te wysrywy o autach premium xd tak bo każdy w tym kraju ma jeździć 20 złomem po
@300px po prostu jak go nie stać to niech nie płacze, że mam mu dopłacać do suszy, bo on zyskami się nie dzieli. Tyle. A zacofani są, bo nie muszą być rozwinięci skoro zawsze ich wyciągamy z każdego problemu...

@bn1776 j.w. skoro zyski są ich, a straty nasze to nie do końca to widzę. Niech zyski też wpłacają do tej samej puli, z której potem pobierają pomoce.

@danbar tego się boję.
@portas91: w sumie chyba mało kto zrozumiał do czego pijesz. Może dlatego że wyskoczyłes z jakimś domem i Mercedesami itd bo to trochę śmierdzi jak komentarz ze strony wp.pl gdzie jest jakiś artykuł o rolnictwie to jakiś random pisze: mój sąsiad rolnik ma duży dom, 3 samochody i narzeka jak to mu źle - wygląda jak bait nie?

Ale do rzeczy... W sumie te wszystkie dopłaty do nawozów itd nic nie
@portas91
W interesie społeczeństwa jest właśnie posiadanie rozwiniętego i wydajnego rolnictwa które nie powstanie w "5minut" Jak wcześniej napisałem taka myślenie było już w Wenezueli, niegdyś jednym z najbogatszych krajów świata - a dziś jednym z najbiedniejszych.

Jeśli chodzi o zacofanie to zgoogluj sobie co to paradoks produktywności.

Takie pytanie z innej beczki, głosujesz może na konfederację ?
@Rolnikt: Co do tego nawadniania warto też dodać, że zwyczajnie nie wszędzie jest woda. W moich okolicach gość zajmujący się zieleninami i ma trzy studnie na polu, w tym jedną taką, że ile byś wody z niej nie wyciągnął, to ona i tak jest wydolna, a inny znajomy 300 metrów dalej chciał sobie wykopać na swoim polu studnie i badanie elektrooporowe wykazało, że nie dość że woda jest zajebiście głęboko, to
@Rolnikt
@300px nie powstanie w 5 minut, ale jeśli nie będzie żadnego ruchu do przodu to nie powstanie nigdy.
Uważam, że teraz mamy trochę sytuację jakbyśmy dawali zasiłek dla bezrobotnych w wysokości średniej krajowej, ale bez żadnej presji na szkolenie, znalezienie pracy etc.

Nie obrażam mnie z konfederacją, proszę.
@portas91: gospodarstwo rolne to firma jak każda inna tylko nie może być prowadzona jak zwykła fabryka wafelków bo nie da się przewidzieć pogody u nas w Polsce jak i na świecie (eksport i import). Dlatego aby udobruchać branżę która jest kluczowa dla kraju (bez rolników zdechniemy z głodu) rząd im pomaga bo bez tej pomocy już dawno wszyscy by to #!$%@? a my byśmy musieli od putina pszenicę brać.
@rolnik_wykopowy: w sumie koleś ma rację z tym rozdawaniem pieniędzy bo to bez sensu.

Co do nawadniania i porównywania z zachodem jak jest susza to rolnicy z Niemiec Francji też narzekają bo nawadnianie najbardziej się opłaca na warzywach i owocach gdzie masz stosunkowo małe pola a nie 100 ha w jednym kawałku lub 100 ha w 50 kawałkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale widziałem filmy z Holandii
@rolnik_wykopowy bo ten ma wodę i może uprawiać, a drugi nie ma i nie może chociaż to 300m. Dlatego zamiast zachęcić takich do współpracy wrzucamy pieniądze do ogniska, bo #!$%@? ziemia, ale raz na 5 lat da plon, tak?
to wolę jakbyśmy dopłacali tym, którzy mają dobre warunki i nie traćmy na tych, których nie da się zagospodarować