Wpis z mikrobloga

1151 + 1 = 1152

Tytuł: Projektowanie baz danych dla każdego. Przewodnik krok po kroku
Autor: Michael J. Hernandez
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★

Miesiąc temu wyszła nowa edycja tej książki - z okazji jej 25-lecia, jednak najprawdopodobniej się z nią nie zapoznam, bo wnioskując po spisie treści, to za wiele się nie zmieniło, a to co pozostało i tak jakoś szczególnie nie zachęca.

Autor na samym początku przekonuje, że wymyślił metodę, za pomocą której można zaprojektować znormalizowaną bazę danych bez analizy tej całej nudnej teorii. W gruncie rzeczy mu się to udało, książka jest bardzo łopatologiczna jeśli chodzi o przedstawienie procesu projektowania, jednak brakuje mi w sumie tych podstaw teoretycznych, bo mamy najwyżej jakieś wzmianki w stylu, że „model relacyjny opiera się na teorii zbiorów i logice predykatów pierwszego rzędu, zaufaj mi”. Sam ten proces działa na zasadzie tworzenia wielkiego planu, którego wykonanie gwarantuje sukces, a odstępstwa mogą zakończyć się katastrofą, czyli trochę taki bazodanowy „waterfall”. Jeśli spodziewacie się po tej książce jakiegoś kodu SQL, to jesteście w błędzie, bo to już podchodzi pod implementację a nie projektowanie, dlatego autor woli, żebyście na tym etapie przedstawiali całą strukturę na kartkach.

Według mnie autor jest trochę naiwny albo pracuje w jakichś specjalnych warunkach. Znaczną część książki stanowi opis wywiadów, które powinny zostać przeprowadzone z pracownikami i kierownictwem klienta. Rozmawiasz z klientem żeby zebrać informacje, potem robisz wstępny podział tabel i pól, potem znowu rozmawiasz z klientem i najlepiej jak wszystkie dokumenty przechowujesz w teczce z gumką. Najbardziej mnie zdziwiło, że w tej książce praktycznie nie jest przewidziane, że baza danych może nie być celem samym w sobie, a być częścią jakiejś aplikacji – tutaj po prostu rozważamy przykłady, że Michał ma sklep rowerowy i prowadzi papierową dokumentację, a teraz chce się przenieść do świata cyfrowego. Może to miało jakieś zastosowanie 25 lat temu, ale obecnie to raczej nieszczególnie. Pewien zawód przynoszą nawet rozdziały, które ciekawie wyglądają w spisie treści, jak np. argumenty przeciwko projektowaniu bazy danych w oparciu o arkusz kalkulacyjny. Autor podaje przykład jakiegoś prostego arkusza, który ma duplikaty pól i pola wielowartościowe i potem argumentuje, że… już taki arkusz ma duplikaty pól i pola wielowartościowe, a co dopiero, jak będzie coś bardziej skomplikowanego.

Już w samym tytule jest dopisek, że to książka „dla każdego” i jeśli wynika to z tego, że każdy powinien być w stanie ją zrozumieć, to mógłbym się z tym zgodzić, ale jeśli zakładamy, że każdy może się z niej czegoś dowiedzieć, to tu już gorzej. Nie polecam tej książki programistom, szczególnie jeśli mają już za sobą „Bazy danych” na studiach, bo w tej pozycji nie znajdziecie nic bardziej zaawansowanego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 1151 + 1 = 1152

Tytuł: Projektowanie baz danych dla każdego. Przewodnik ...

źródło: comment_1648738802JS1QPSNfYhiMNYlN4wKF1T.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★ (4.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: informatyka, internet
Liczba stron książki: 424

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Algorytmy Ilustrowany przewodnik (Bhargava Aditya) - najnowsza recenzja usera konik_polanowy ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Mistrz czystego