Wpis z mikrobloga

Jak zapatrujecie się na żywotność bloków z wielkiej płyty?

Po krótce: Chcę nadpłacić w 3-4 lata mieszkanie w mieście wojewódzkim i chyba tyle z mojej przygody w dużych miastach. Zalet po 25 roku życia praktycznie nie widzę, bo na impreze to sobie mogę przyjechać te 40-100 km nawet i co tydzień, zawodowo nie jestem uwiązany do biurka a za to widzę szereg wad. Ciasnota, którą pogłębia kryzys uchodźczy (część osób zostanie) a PiS nienawidzący dużych miast wszystkimi zmianami podatkowymi spowoduje w nich totalną erozję usług publicznych. Usługi komercyjne też mają #!$%@?ą jakość, bo w takiej masie ludzi rotującej nie trzeba dbać o mitycznego 'stałego klienta'.

Nie wiem czy jestem na tyle pracowity by utrzymywać kupiony dom - o budowie nawet nie myślę, bo psycha wysiadłaby mi zupełnie przy szarpaninie z majstrami. Stąd pomysł o powrocie po 15 latach na prowincję powiatową, tam jednak 95% bloków to wielka płyta. Ile postoi jeszcze taki budynek z lat 80'? Czy jest sens ubierać się w 80m2 mieszkanie w takim? Oczywiście mówię o perspektywie 2026-2028 kiedy już się ustabilizuje sytuacja mieszkaniowa i miejmy nadzieje sentymenty się mocno zrewidują.

#nieruchomosci
  • 26
A możecie coś orientacyjnie powiedzieć o budowlance z lat między PRLem a nowym budownictwem? Mam na oku mieszkanie w bloku z 1994 z cegły. Powinno być ok?
@GomiGomi: też tak to widzę - z małymi dziećmi, będąc młodym nie wyobrażam sobie życia poza miastem. Potem się to pewnie zmieni

Jeśli zaś chodzi o trwałość wielkiej płyty - ich trwałość była przewidziana na ~50-60 lat. W Krakowie, ale chyba też w całej Polsce, robiono badania kilka lat temu i eksperci doszli do wniosku, że wszystko jest ok i postoją spokojnie jeszcze drugie tyle.

Mówiąc szczerze w 2022, o ile
@GomiGomi: a w małym mieście w ogóle znajdziesz 80m2 w bloku, i to jeszcze peerelowskim? Peerelowskie szychy to pewnie sobie domy budowały, a nie w blokach się gnieździły, a zwykłym ludziom budowano 3 pokoje maks.
@herbatananoc: O dziwo są takie lokale M4/M5 - jest ich istotnie mniej niż M3, ale też w Polsce powiatowej się spodziewam największego #!$%@?ęcia demograficznego. W obwarzankach się pobudowali nowobogaccy, wsie już w zasadzie zdychają a miasteczka 20-80k mają najbardziej w tym momencie nieadekwatne ceny co może zmienić się dużo szybciej niż w dużych ośrodkach.

@powaznyczlowiek: Żadnego gazu, żadnych bojlerów - tylko miejskie ogrzewanie będę brał pod uwagę.
@PunIntended: Dlaczego (nie)stety? Nie wiem jak to ogólnie w polsce wygląda, ale przynajmniej w moim małym mieście, bloki są co chwile modernizowane. Izolacja na zimę, balkony nowe, piecyki wymieniają, system ogrzewania niedawno zrobili.
@sardelowate: Nawet jak taki blok z wielkiej płyty pomalujesz, to wciąż pozostaje blokiem z wielkiej płyty. Technologia z przed pół wieku i takowe standardy życia. Gdy kichniesz - sąsiad może mówić na zdrowie. Do ideału daleko, ale jednak ludzie gdzieś mieszkać muszą.