Wpis z mikrobloga

@hiperchimera: wszystkie 3 to wyspy wiec NA jest poprawnie. Bardziej mnie interesuje czy bedziemy mowic w wegrzech, w litwie etc - jesli chodzi o historie panswowosci, to takie wegry maja troszke dluzsza historie niz taka austria choćby nawet, więc czemu tam sie mowi NA a nie W?

Edit: znalazlem, ze mowi sie na slowacje, ukraine i na wegry bo to byly części czechoslowacji, rosji i cesarstwa austrii-węgierskiego. Tylko nadal przed cesarstwem
@pogop
Formy "na" używa się zasadniczo do określenia części miasta lub kraju (na Bielanach, na Łazarzu, na Kazimierzu, a także na lubelszczyźnie, na podkarpaciu, etc) + wyspy

Forma "w" odnosi się to niezależnych jednostek (w Krakowie, w województwie lubelskim (mamy już na myśli coś co ma marszałka i swój sejmik))

Stąd na Ukrainie pomimo że jest to jakaś tradycja, ale jest to ogólnie nieprawne.

Na przykład w Warszawie jest z tym trochę
@hiperchimera:
Państwa które podałeś są wyspami.
Na używa się w przypadku wysp i terytoriów (na Śląsku na Warmii) i zwyczajowo wobec państw które kiedyś były częściami innych krajów (na Słowacji, na Litwie).
Zwyczaj można zmienić.
Chyba ze przyjmiemy ze dodajemy na do krajów na U.
To jak będziemy mówić:
Na Urugwaju
Na Ugandzie
Na Uzbekistanie
??
@Marakuja: Polską rządzili Andegawenowie. Wszystkie kraje z którymi utrzymywaliśmy przynajmniej braterskie relacje czy łaczyły nas formalne związki (nie poddańcze, nie kolonialne)... mówimy na. Pojedź sobie do Tartu w Estonii i załapiesz, tak jakby granica tego gdzie mówimy: na Łotwie/w Estonii (inflanty). Miodek to wyjaśnił, to jest podkreślenie związków historycznych, równości, relacji dobrosąsiedzkich ze względu na wspólną historię. Nie podległości.
m.....a - @Marakuja: Polską rządzili Andegawenowie. Wszystkie kraje z którymi utrzymy...

źródło: comment_1648139840n0QZJwzqLO29YfSzbe4AIa.jpg

Pobierz