Wpis z mikrobloga

@Jarmula: Bawiłem się linuksem przez kilka lat późnego liceum i studiów. Jest fajny do majsterkowania i nauki. Do profesjonalnych zastosowań, za wyjątkiem kilku wąskich dziedzin (np. programowanie, serwery), zwyczajnie się nie nadaje. I nie, gimp to nie jest darmowy zamiennik photoshopa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
to do czego się innego używa kąkuterów

@krytyk__wartosciujacy: Nie wiem czy pytasz na serio, ale wspomnę chociażby o obróbce grafiki, wideo, audio, CAD - masa kreatywnych zastosowań. Istnieją wyjątki (np. Blender), ale większość opensource'owego softu wypada bardzo słabo w porównaniu z dedykowanym profesjonalnym oprogramowaniem. Odsetek linuksiarzy wśród fotografów i grafików jest znikomy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Jarmula: #!$%@? pamiętam jak z 10 lat temu linuxiarze prali mózgi nieświadomym wykopkom. No i tak dałem się złapać ich propagandzie i zamówiłem na płycie tak wychwalane i przyjazne użytkownikom Ubuntu. Pierwsze wrażenia były pozytywne, ale skończyły się wraz z chęcią obejzenia filmu. Ja #!$%@?ę skąd ściągnąć odtwarzacz. Jest. Jakieś #!$%@? kody na stronie a gdzie jest przycisk pobierz? Jak to wiersz poleceń? Dobra ogarnolem. Film się olnie odpala bo nie
@paramyksowiroza: Windows 11 już jest Ok. Ja nie polecałem nikomu zmiany na 10. Jak komuś robiłem format to wrzucałem 7. Dopiero te ostatnie wersje 10 miały ręce i nogi a z 11 już się korzysta całkiem przyjemnie i sam korzystam. Wcześniej korzystałem z macOS ale nie chciało mi się hacka instalować na PC. Potrzebowałem szybko komputera i pozytywnie mnie 11 zaskoczyła.
@namrab: oczywiście trolluję, ale na poważnie to Ty też wymieniłeś "niszowe" zastosowania. Zapominasz jednak o aspekcie biznesowym i modelu biznesowym korporacji.

Linux jest o wiele bardziej wszechstronny od komercyjnych systemów "domowych", ale to się absolutnie nie przekłada na popularność liczoną "użytkownikami". No bo liczba urządzeń pracujących na jądrze Linuksa to już inna bajka ;-)
@faxey: nawet w specjalistycznych zastosowaniach jest problematyczny. Bez problemu działają karty sieciowe tylko na konkretnych chipsetach(głównie mediateka), gdy zachodzi konieczność użycia realteka czy Intela trzeba się liczyć z ograniczoną lub żadną obsługą. W przypadku rtl niektóre chipsety jak 8812 są już w miarę ogarnięte na gicie, ale na przykład na 8832au/8852au (wifi 6e) nie ma co liczyć w najbliższej przyszłości. A kwestia kart sieciowych to tylko jeden z przykładów
@Jarmula: Mam w razie czego na drugiej partycji Linuxa i...
Za każdym razem jak mam nowe distro muszę zmieniać jakieś #!$%@? ustawienia w terminalu żeby podłaczyć airpodsy po bluetooth xD no zajebiście.
@Jarmula: Prawda jest taka że distro robi różnice. No i Linux cały czas ewoluuje. Co jakiś czas instaluje sobie jakieś distro linuxa żeby zobaczyć czy to już ten moment. Dawno temu testowałem Minta ale było dużo problemów, wytrzymałem z tydzień na nim, potem jeszcze openSUSE ale to wgl była masakra.

Potem 4 lata temu sprawdziłem Ubuntu, po spędzeniu z godzinki czy 2 na ogarnęcie sterowników i innych takich wszystko działało świetnie,
napisałem które układy wifi nie posiadają sterowników, wystarczyło uważnie przeczytać komentarz, a po co mi w specjalistycznym sprzęcie taki układ to już moja sprawa.


@CzornyProrok: Czyli standard. Wszędzie piszą o nowym standardzie to musi być najlepszy ale po co, to nie wiem. Nie ma sterownika do jakiejś niszowej karty z tym draftem w Linux to źle.
Czy ty w ogóle wiesz co daje 6E?