Wpis z mikrobloga

Witam...
Złożyłem sobie UPSa na bazie takich modułów "XH-M238 Mini UPS Power Module DC12V" i "LTC3780 DC-DC 5-32V to 1V-30V 10A Automatic Step Up Down Regulator" plus zasilacz impulsowy i bateria li-ion 3s bms 12v.

I wszystkie elementy działają okej. Tylko chodzi o LAG (około 1sek.) przy przełączaniu napięcia z zasilacza na akumulator, występuję on wtedy kiedy wyłączę zasilacz z gniazdka kablem, i restartuje mi to urządzenia podłączone testowo do układu. Natomiast nie ma tego laga, kiedy odłączę zasilanie kablem z wyjścia 12volt od zasilacza. Co by dać żeby spadek napięcia z zasilacza był na wyjściu na tyle szybki (przy braku zasilania 230v) aby zapobiec temu lagowi? Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi ;) Podejrzewam że pojemność filtracyjna na wyjściu zasilacza impulsowego jest na tyle duża, że MiniUPS na chwilę głupieje i za wolno przełącza, ale jakaś filtracja na wyjściu musi byc, bo przetwornica mi nie wystartuję ;(
#elektronika
  • 13
z ciekawości ustawiłem 10.5wolta na wyjściu zasilacza i przy markowanym zaniku napięcia sieciowego LAG nadal występuje.


@eMinimi: a dlaczego miałby nie wystąpić, płytka reaguje przy jakimś w ciul niskim napięciu.

Poszukałem i znalazłem coś takiego http://www.icstation.com/m350-backup-battery-switching-module-dc12v-150w-automatic-switching-battery-power-module-p-13096.html jeśli tamta jest zrobiona tak samo i cały element wykrywający brak napięcia to cewka przekaźnika to tak choojowo będzie niestety działać.

Trzeba by poszukać układu z regulacją i ustawić go na 0,1 - 0,2V poniżej
@eMinimi: Ja wszędzie używam normalne zasilacze buforowe pulsara 27V potem przetwornice step-up na jakieś 50V, z 150m kabla elektrycznego, step-down do 24V i potem cała kupa sprzętu sieciowego i nic się nie restartuje ale w samych przetwornicach jest już pełno kondensatorów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dktr: ale ja to chciałem coś na aku li-ion 18650, a nie te śmierdzące żelówki czy agemy, chodzi o to że to ma zasilać mi awaryjnie (zaniki napięć podczas burz itp) APeka plus router i może jeszcze mały sewer asustora i to jest w pokoju dzienno-nocnym
ale próg zadziałania ma dobry, przy rozpięciu DC na 12.5wolta


@eMinimi: XD... pomyśl sam co napisałeś, dobrze przełącza przy 0V na wejściu tyle wiemy. Czas zadziałania ma dobry, ale po rozłączeniu 230V napięcie na kondensatorach spada powoli a płytka odpala się pewnie teraz przy 6 czy 7V na wejściu jak już wszystko zdąży się wyłączyć z powodu zbyt niskiego napięcia.
Jakby układ podrasować na choćby 11.5V czy ile tam potrzeba to
dobra zamotałem sie


@eMinimi: zgadza się, napięcie ustawione na zasilaczu nie ma nic do rzeczy.

Chodzi o to, że jak przy braku prądu napicie zaczyna spadać to ten układzik zamiast juz koło czy 10V przełączyć się na zasilanie awaryjne cały czas trzyma się tego niskiego napięcia zasilania.
@dktr: ale ja to chciałem coś na aku li-ion 18650, a nie te śmierdzące żelówki czy agemy,


@eMinimi: zajebiście to zrobiłeś, Li-Ion wytrzymają Ci mega krótko przy takim użytkowaniu, pieprzysz się z jakimiś modułami, a sprawny, pewny UPS to wydatek rzędu stówy na Allegro, plus akumulator 45PLN, lepszy 70PLN.