Wpis z mikrobloga

#emigracja #nieruchomosci #pracbaza #automotive
#pracazagranica #inzynieria

Mam 24 lata, pracuje chwile w zawodzie, jako konstruktor w branży automotive (korpo). Myślę, czy by nie #!$%@?ć z tego kraju do Niemiec lub innego kraju na zachodzie.
Tutaj mam nieco ponad 6k brutto, jeszcze tego podatku nie muszę płacić, więc jest nienajgorzej.

Na ile można liczyć w takich Niemczech (najlepiej zachodnich) z doświadczeniem lekko ponad pół roku, z dobrym, komunikatywnym angielskim? Jak wyglądają ceny mieszkań?

Zależy mi, żeby odłożyć więcej, niż polsce odkładam, mieszkając z rodzicami. Mieszkanie, to wystarczy pokój, jest możliwość wynajmu czegoś z bratem/kolegą, jeśli się zdecydują. Interesują mnie oszczędności co najmniej 2k euro/miesiąc.
  • 7
@LadnyChlopczyk: bez znajomości języka będzie Ci ciężko znaleźć pracę, sam jako technik utrzymania ruchu wkręciłem się do pracy w zawodzie dopiero po +- roku pracy na tzw "gówno magazynach"
chyba że uda Ci się znaleźć akurat firmę która potrzebuje osoby z angielskim, a niemieckiego sama douczy:)

ja płacę jakoś 470€ za mieszkanie 60m2 na poddaszu, więc pokój znajdziesz spokojnie w połowie tej ceny(mówię o cenach w NRW).
2k euro raczej nie
@LadnyChlopczyk: Z 4k euro może zarobisz, ale wynajem w #!$%@? tam drogi, zycie też. Jak jesteś jakimś specjalistą to nasz kraj nie jest taki #!$%@?, idzie tu zarobić przyzwoicie, życie w miare tanie. Co innego jak jestes #!$%@? fizycznym jakimś to wtedy na zachodzie możesz dostać lepszy byt. Ja bym się ma Twoim miejscu tak nie podpalał na ten wyjazd. Nie wiem jak Twoja branżą wgląda za granicą, ale np. jeżeli
@noslimE: Ja nie IT, ci to mają dużo lepiej w Polsce od innych zawodów, aczkolwiek pewnie garstka ma te pensje w okolicach 20k. W sumie w rodzinie ze stażem 10 lat (ja nawet roku nie mam), to zarabia jeden 2x więcej ode mnie, może by mógł nawet i więcej. Nie mniej jednak chciałbym się dorobić (nie ukrywam) fajnej fury teraz i jakiegoś własnego mieszkania (nawet na kredyt). No ale patrząc na