Wpis z mikrobloga

Uczmy się wszyscy na przykładzie Rosji. Walczmy o wolne media, wolność słowa i wyboru, niezawisłe i niezależne sądy, konstytucję, brak korupcji; walczmy z nacjonalistyczną propagandą opartą na sentymentach i emocjach, obskurantyzmem.

Uczmy się też na przykładzie zachodu. Niektórzy dopiero w dobie kryzysu i wojny zaczynają zauważać, co tak na prawdę jest ważne dla niepodległości i siły społeczeństwa i kraju, a co powinno zajmować drugi albo trzeci plan.

Ehh, marzy mi się silna, wysoko rozwinięta Polska, z której moglibyśmy być dumni. Kiedy wyciągać wnioski, jak nie teraz? Jak na dłoni dzisiaj widać, co trzeba kultywować, a od czego stronić.

#ukraina #wojna #rosja #polska
  • 84
@Krisskow: Prawda, w żadnym wypadku zaszłości nie powinny rzutować na dzisiejszą dyplomację, jednak nigdy bym się nie pogodził, gdyby Polska zarzuciła projekt cywilizacyjny IRP. Moim zdaniem jest on lepszy od projektu unijnego pod wieloma względami. (Nie we wszystkim oczywiście)

Dlatego mam wielką nadzieję, że do unii wejdą podobnie myślące kraje, z którymi będzie można grać w jednej drużynie juz jako współtwórca zasad wewnątrz UE, a nie jak parias, co jako jedyny
@GhorgorBej: "Moim zdaniem jest on lepszy od projektu unijnego pod wieloma względami." - pewnie się nie zgodzisz, ale ja uważam, że on w istocie jest podobny. Tutaj w ogóle sie możemy rozjechać, bo ja to w ogóle jestem za federalizacją UE. Uważam, że juz czas i trzeba patrzeć do przodu, Unia powinna zyskać podmiotowość żeby grać z USA i Chinami jak równy z równym. Ale to moje zdanie.

"Dlatego mam wielką
@Ping_pong_ching_chong: Nic mnie tak nie #!$%@? jak najświeższe wydania "Wiadomości" na TVP. Niby tak bardzo są solidarni z Ukrainą i gardzą Putinem, a sami stosują jego metody wrzucając ujęcia Putina z Tuskiem do każdej podawanej informacji. Każda najgłupsza nawet informacja w tym gównianym propagandowym szicie jest oparta o narrację proputinowskiego Tuska (co jest takim #!$%@? absurdem, że xd), tymczasem sami od lat są antyeuropejscy i prowadzą politykę mocno podszytą Ruskimi metodami.
@Krisskow:
Państwa starej UE często nie mają zbieżnego interesu z państwami nowej UE. Zachód UE boi się utracić swej dominującej pozycji wewnątrz unii. Zamiast ekspansji wybiera centralizację. Zauważ że państwa wschodnie chcą przyspieszyć integrację Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, a taka Holandia czy Niemcy spowalniają.

Największą różnicą jest tak naprawdę postrzeganie Rosji. Zachód chce z nimi handlować, a wschód się obawia i jak się okazało słusznie. Zachód był gotowy zdestabilizować wschodnią flankę
@topola_osika: Źródła polskie z tamtych czasów wskazują powód zaniku tolerancji wobec prawosławnych i protestantów.

Protestanci byli oskarżeni o pomoc Szwedom w podboju państwa. Jeśli tak było, a wiele na to wskazuje, to ja się nie dziwię. To podobna animozja do tych, jakie mają dziś Ukraińcy wobec żołnierzy krymskich, którzy przeszli w 2014 na stronę rosyjską.

A prawosławia nie trzeba komentować wystarczy obejrzeć dzisiejsze kazanie patriarchy Cyryla. Cerkiew jest agenturą rosyjską od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GhorgorBej: "Państwa starej UE często nie mają zbieżnego interesu z państwami nowej UE. Zachód UE boi się utracić swej dominującej pozycji wewnątrz unii. Zamiast ekspansji wybiera centralizację. Zauważ że państwa wschodnie chcą przyspieszyć integrację Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, a taka Holandia czy Niemcy spowalniają. " - zgoda. I powinniśmy to równoważyć. Tylko mądrze i inteligentnie. Robić swoją politykę ale będąc w klubie a nie wysuwając się poza niego. Nie walczmy z
@Krisskow: @GhorgorBej: Widzę, że marzenia imperialistów nigdy się nie kończą xD

Tutaj w ogóle sie możemy rozjechać, bo ja to w ogóle jestem za federalizacją UE. Uważam, że juz czas i trzeba patrzeć do przodu, Unia powinna zyskać podmiotowość żeby grać z USA i Chinami jak równy z równym.


Nic mnie bardziej nie bawi niż stwierdzenie, że musimy stworzyć podmiotowość vs USA (jakby jej nie było) i jedynym możliwym wyborem
@Ping_pong_ching_chong: I RP i XVI wiek to czasy, z których mamy prawo być naprawdę dumnymi i powinniśmy jak najczęściej do nich nawiązywać. To był nasz pomysł cywilizacyjny, który działał i był unikalny w skali europejskiej, a ideały za nim idące są uniwersalne i zgodne z naszym obecnym interesem narodowym. I też nasza ścieżka ku upadkowi doskonale ukazuje wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą rozchwiać delikatną równowagę i powinna być wielką lekcją.

Ucisk wschodniego
Uczmy się też na przykładzie zachodu. Niektórzy dopiero w dobie kryzysu i wojny zaczynają zauważać, co tak na prawdę jest ważne dla niepodległości i siły społeczeństwa i kraju, a co powinno zajmować drugi albo trzeci plan.


ważne jest mieć dużo pieniędzy, uczmy się od zachodu mieć dużo pieniędzy, uczmy się mieć kolonie z czarnymi niewolnikami ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i uczmy się co zrobić jak ktoś zagraża
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Uczmy się wszyscy na przykładzie Rosji. Walczmy o wolne media, wolność słowa i wyboru, niezawisłe i niezależne sądy, konstytucję, brak korupcji;

@Ping_pong_ching_chong: Czyli bez tej wojny, tak oczywistych rzeczy nie wiedziałeś?

Gdyby jeszcze świat był taki prosty jak w umyśle dziecka to może i by to działało.

Każdy zapomina, że w polityce też są ludzie, w sądach też. Społeczeństwo to też ludzie. Każdy ma jakieś poglądy i różne priorytety w życiu.