Wpis z mikrobloga

Uczmy się wszyscy na przykładzie Rosji. Walczmy o wolne media, wolność słowa i wyboru, niezawisłe i niezależne sądy, konstytucję, brak korupcji; walczmy z nacjonalistyczną propagandą opartą na sentymentach i emocjach, obskurantyzmem.

Uczmy się też na przykładzie zachodu. Niektórzy dopiero w dobie kryzysu i wojny zaczynają zauważać, co tak na prawdę jest ważne dla niepodległości i siły społeczeństwa i kraju, a co powinno zajmować drugi albo trzeci plan.

Ehh, marzy mi się silna, wysoko rozwinięta Polska, z której moglibyśmy być dumni. Kiedy wyciągać wnioski, jak nie teraz? Jak na dłoni dzisiaj widać, co trzeba kultywować, a od czego stronić.

#ukraina #wojna #rosja #polska
  • 84
via Wykop Mobilny (Android)
  • 305
@Ping_pong_ching_chong: I co najlepsze wartości jak tolerancja, wielokulturowość, praworządność czy wolność słowa nie trzeba nawet importować z zachodu. Wystarczy się odwołać do tradycji I RP. Tej do XVI I XVII wiecznej.

Elity prawicowe odwołują się do II RP, elity liberalne i lewicowe próbują importować zachód 1:1.

Czemu zapomnieliśmy o naszym najważniejszym dorobku?
@Krisskow: Lewica nie będzie się odwoływać do I RP, bo było to państwo imperalistyczne, a jego wielokulturowość, wynikała tylko z imperalistycznych ciągotek, bo nie da się zbudować nacjonalistycznego imperium na dłuższą metę, chyba że ma się dzietność jak Chiny.
Wystarczy się odwołać do tradycji I RP. Tej do XVI I XVII wiecznej.


@Krisskow: czy to na pewno był taki złoty okres? Chłopi i mieszczaństwo zaczynali tracić swoje prawa na rzecz szlachty, pojawiały się pierwsze tumulty i pogromy Żydów. Chociaż może masz rację, później już było tylko gorzej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
@gtk90: w XVI wieku? W połowie XVII? To, o czym mówisz to pozna RP i oligarchia po potopie szwedzkim i upadku średniej szlachty. Czyli de facto klasy średniej.

Ja mówię o takich rzeczach jak konfederacja warszawska, ruch egzekucyjny (polecam poczytać), żyjący obok siebie protestantyzm, katolicyzm, judaizm,prawosławie. Mam wrażenie ze mało ludzi rozumie że degeneracja nastąpiła tak naprawdę po potopie szwedzkim. Ale wiek XVI I większość XVII - nie mamy się czego
@Krisskow: Przez krótki moment imperium Jagiellonów rywalizowało z Habsburgami o dynastyczny prymat w europie. I zgadzam się, że nasz pomysł cywilizacyjny nie był imperialistyczny. Moim zdaniem pomysł był bardzo podobny do dzisiejszego USA, lecz nasze położenie geograficzne i utrata kontroli nad buforem kozackim zniszczyła plany.

Kwestia kozacka, zbyt pobłażliwe podejście Zygmunta Starego do Krzyżaków i brak reform wojskowych po Sobieskim. No i brak dziedzica po Zygmuncie Auguście.

Stanisław August również mógł
via Wykop Mobilny (Android)
  • 24
@GhorgorBej: no tak, rywalizowaliśmy tylko niestety się Jagiellonom wymarło :d.

Tak, mieliśmy model amerykański. Czyli naród rozumiany politycznie, jako wspólnota wartości. Dzisiaj się forsuje (szczególnie na prawicy) rozumienie narodu jako wspólnoty etnicznej.

Dlatego m. In. Amerykański patriotyzm nie smeirdzi nacjonalizmem. Bo oni to rozumieją politycznie "freedom" "murica" "democracy". Wspólnota wartości i jesteś American. I właśnie taka była I RP u swoich fundamentów - możesz być koroniarzem, Litwinem, Rusem, Tatarem, protestantem, katolikiem,
@Krisskow: Do tego przez potop szwedzki i utratę kultury materialnej z tego i poprzednich wieków utworzyła się swego rodzaju dziura świadomościowa. A w XV wieku Polska święciła ogromne tryumfy. 1mln kilometrów terytorium zależnego, kilka wspaniałych wygranych bitew jak Grunwald czy Orsza(piękny, zachowany do dziś XV-wieczny obraz!) oraz pokonanie wspieranych przez zachód Krzyżaków(to w zasadzie była proxy war Niemiec :) )

Inna sprawa, że szlachta nas uchroniła przed Habsburgami w XIV wieku,
@GhorgorBej: No, ja jestem zdania że nas zarżnął potop szwedzki tak naprawdę. Moskali byśmy przetrzymali, Kozaków i Turków też, ale to co potop zrobił to #!$%@?ło całe państwo i strukturę społeczną ¯\_(ツ)_/¯. Co ejst śmieszne, bo to było jednostkowe wydarzenie, polski fart ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Co do reszty cumplu to zgadzam się ze wszystkim co mówisz. Uważam, że Polska powinna sie pozycjonować jako Europa Centralna i
@Krisskow: Ja osobiście nie wierzę w liberałów PO, ponieważ Niemcy nie są zainteresowane zwiększaniem roli Polski. W ich układance ziemie wschodnie mają być zapleczem przemysłowym i robotniczym dla ich gospodarki.
Do tego Niemcy i Francja zawsze gdy mają wybór między Polską (i europą wschodnią) a Rosją, to wybierają tych drugich.

Za to USA może być zainteresowana inwestycją w nasz region, by osłabić imperializm niemiecki, zakończyć projekt imperialny Rosji i zdecentralizować europę,
@GhorgorBej: Ja jestem rozdarty. Problemem Tuska jest właśnie to, że się upozycjonował jako polityk unijny, nie polski. Problemem i zaletą, bo oczywiście gość jest gigantem i ma niesamowitą karierę, ale Polska jako taka potrzebuje czegoś innego. Ja nie wierzę w obecną PO, ale wierzę że generalnie ich, hmmm, fundament jest zdolny, żeby wyprodukować kogoś takiego (ja osobiście jestem fanem Sikorskiego, to jest taki anglosaski konserwatysta, ma oczywiście swoje wady).

Ja też