Wpis z mikrobloga

Kuźwa, jak mnie denerwuje forsowanie zagranicznej formy "w Ukrainie" na prawie wszystkich portalach i kanałach informacyjnych. Jako człowiek znający język ukraiński w mowie i w piśmie (żyłem tam ponad 3 lata), i do tego grammar nazi, nie mam żadnych wątów żeby mówić в Україні, gdy mówię po ukraińsku (no może jak złapię laga to powiem на Україні, ale zaraz się poprawiam), ale nie mogę za cholerę rozkminić w jakim celu główny nurt stara się wytrzebić tradycyjne określenie "na Ukrainie" w j. polskim. Jak dla mnie "w Ukrainie" brzmi dziwnie, powinno być uznane jako zapożyczenie z języka obcego i być stosowane w drugiej kolejności. Jakoś na Słowacji, nawet po słowacku, mówią "na Slovensku" i nikt się nie obraża.

#ukraina #jezykpolski #jezykukrainski #zalesie
  • 81
  • Odpowiedz
@dunlop655: Uświadom sobie, że obie formy są poprawne. A dla oderwania Ukrainy z kręgów rosyjskich mówi się w Ukrainie, nie na Ukrainie i że jedziemy się do Ukrainy a nie na Ukrainę, tak samo jak w przypadku Polski, jedziesz do Polski i jesteś w Polsce, a nie na Polsce
  • Odpowiedz
@dunlop655: Dzisiaj oglądałem na tvn24 jakiegoś ukrainca z kijowa co mówił po ukraińsku, gada: „cos tam cos tam na Ukrainie… eee znaczy sie W ukrainie” xD pdzdzadzaja z ta politpoprawnoscia.
  • Odpowiedz
Nie zesraj się. Polski język jest żywy. Można mówić tak i tak.


@adam-antoszewski: Czyli moszna mufić tesz tak bo mje siem tak podobuje i tak bendem mufić, hehe, postrufki i buziaciusie bo jenzyk ewolułuje tak jak ludzie mufiom ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dunlop655: poprawność jest o tyle ważna, o ile zapewnia jasny przekaz. Mówię "w Ukrainie", z tych samych powodów, dla których powiem też czasem "иди на хуй". Adresaci moich wypowiedzi dobrze je rozumieją.
  • Odpowiedz
Odróżnij typie kraj od obszaru. Na Mazowszu od w Polsce. Coś słabo z tym grammar nazi u ciebie, taki bezzębny jesteś


@onuceSzatana: Taaa a dlaczego mamy "w Małopolsce" a nie "na Małopolsce"? A jeszcze jest "na Słowacji", "na Łotwie", "na Litwie". Naucz się polskiego zanim kogoś skrytykujesz.
  • Odpowiedz