Wpis z mikrobloga

Kuźwa, jak mnie denerwuje forsowanie zagranicznej formy "w Ukrainie" na prawie wszystkich portalach i kanałach informacyjnych. Jako człowiek znający język ukraiński w mowie i w piśmie (żyłem tam ponad 3 lata), i do tego grammar nazi, nie mam żadnych wątów żeby mówić в Україні, gdy mówię po ukraińsku (no może jak złapię laga to powiem на Україні, ale zaraz się poprawiam), ale nie mogę za cholerę rozkminić w jakim celu główny nurt stara się wytrzebić tradycyjne określenie "na Ukrainie" w j. polskim. Jak dla mnie "w Ukrainie" brzmi dziwnie, powinno być uznane jako zapożyczenie z języka obcego i być stosowane w drugiej kolejności. Jakoś na Słowacji, nawet po słowacku, mówią "na Slovensku" i nikt się nie obraża.

#ukraina #jezykpolski #jezykukrainski #zalesie
  • 81
@Nominara: Od zasad są wyjątki. Niektóre z nich wymieniłem, po prostu tak mamy w naszym języku, że do niektórych sąsiednich krajów jeździmy inaczej, niż do innych. Jeździmy więc NA Ukrainę, na Słowację, na Węgry i na Litwę. O ile ktoś teraz na siłę zmienia to z Ukrainą, to póki co reszta zostaje. I nie rób qrwy z logiki, że skoro jesteśmy w Niemczech, to też jesteśmy w Litwie i w Słowacji.
@dunlop655 to są ci sami znawcy co dostają wścieklizny macicy jak usłyszą kogoś kto mówi bez akcentu po angielsku rozmawiając po angielsku. Hurr ja to umiałem już w gimnazjum Durr. I sobie walą konia pod swoje tezy. Tu też tak jest. Uparli się na jedna teze i będą się pod nią masturbować do upadłego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 60
@dunlop655: Nie zesraj się. Polski język jest żywy. Można mówić tak i tak.

@adam-antoszewski: polskj jenzyk jest rzywy wienc nieh karzdy muwi i napisze jak hce!!

To, że język ewoluuje, nie oznacza, że mamy tolerować wprowadzanie nowomowy na siłę i sugerowania że "na Ukrainie" jest gorsze niż "w Ukrainie".

@dunlop655: Na siłę ludzie próbują pokazać jacy to są cool, nie ujmują Ukrainie państwowości i w ogóle to traktują ich
@dunlop655: Rozmawiałem z Ukraińcami, który wprost mówili, że "na Ukrainie" to mówią rosjanie żeby okazać brak szacunku. Powiedzieli mi, że jeśli nie chce być brany za ruska, żeby starać się używać "w Ukrainie" a jeśli chcę okazać brak szacunku rosjanom to żeby używać "na rosji".

Tak mi powiedzieli więc tak używam ¯\_(ツ)_/¯
@ZmiksowanaFretka: tutaj się nie dziwię. Też rozmawiałem o tym z jednym Ukraińcem (ale to już będzie ze dwa lata temu) i tłumaczył mi to mniej więcej tak: generalnie na Ukrainie na wschód od Dniepru przeważa język rosyjski, i im dalej na zachód, tym coraz więcej mamy ukraińskiego, do tego na środku Ukrainy istnieje zjawisko nazywane "surżykiem", czyli ukraiński z wpływem rosyjskiego i vice-versa. U ruskich obie formy są poprawne, ale ze
@ZmiksowanaFretka: Ale co mają Ukraincy do języka polskiego? Co mnie obchodzi co maja na mysli Rosjanie? Nie jesteśmy w Rosji. Mówiąc "na Ukrainie" nie chcę nikogo pognębić. Tak się po prostu mówi/pisze i tyle. Gdyby, nie wiem, polski wyraz "pies" w języku ukrainskim był jakims przekleństwem to tez musielibysmy przestać go używac, bo jakiś Ukrainiec się obrazi? Niektórzy świętsi od papieża. Już widzę jak Niemcy zmenialiby na gwałt jakieś wyrazenia, bo
Mówiąc "na Ukrainie" nie chcę nikogo pognębić.

@Krobelus: ale tak jest to przez nich odbierane ¯\_(ツ)_/¯ Widzisz, jakby mi ktoś powiedział, że jak mówię na niego "pies" to czuje się urażony, a ja nie chcę go urażać to po prostu nie używam w stosunku do niego tego słowa i tyle. Nic mnie to nie kosztuje.