Wpis z mikrobloga

przecież nikt ci nie da takich wyliczeń bo każdy kredyt jest spłacany w innym czasie.

Wy naprawdę nie macie pojęcia jak działają kredyty hipoteczne, to jest przerażające.

Jeszcze napiszcie, że najpierw spłaca się odsetki, a mieszkanie jest własnością banku i będziemy mieć combo.


@Krupier: @bartez_94: Oczywiście, że wiem. Napisałem wyraźnie. Załóż, że spłata będzie przez 30 lat. Wkład własny 10%, bo i na takie banki udzielały kredytów ale z dodatkowym
  • Odpowiedz
ale niby dlaczego mam tak zakładać skoro zamierzam spłacić w, nie wiem, 10 lat?


@Krupier: To dlaczego wybierasz sobie te argumenty pod teze, które ci pasują? Albo bierzemy najgorsza możliwą opcję do wyliczenia w jednym i drugim przypadku albo sobie wybieraj pod tezę ale już mnie nie wołaj.
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: 400k kredytu, 6% załóżmy stałego = 2400 zł raty miesięcznej. Suma odsetek drugie tyle 463k.
Wynajem biorę obecne ceny (szukam mieszkania i na zadupiu wychodzi z opłatami 2900) za 2 pokoje czyli takie warte właśnie z 400k. 2900x30x12= 1,044,000 dla właściciela chaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: nie wiem jak inni, ale ja na nic nie narzekam. Mieszkam w Danii i mam drobny kredyt na 30 lat ze stopami zmiennymi co pięć lat (wpłata własna to 30%) za zwykły, mały domek na wsi i bardziej mi się opłacało wziąć ten kredyt i inwestować oszczędności.
Żeby spłacić kwartalną ratę kredytu muszę przepracować 5 dni, dlatego pracuję tylko 65 godzin w miesiącu, bo tyle mi wystarcza na życie i
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: dla mnie spokojem psychicznym jest zapewnienie sobie kapitalu na przyszlosc. Jak mieszkalem rok za granica po prostu wynajalem swoje mieszkanie... gdybym wiedzial ze nie wroce lub nie wiedzial kiedy to zrobie to pewnie bym je po prostu sprzedal...
Jasne, jakbym wynajmowal to byloby duzo latwiej zmieniac miejsce zamieszkania, ale jednak nie zarabiam na tyle zeby bylo mnie na to stac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: Uważasz, że ceny najmu nie wzrosną razem z wzrostem rat kredytów? Rozumiem, że może to doprowadzić do zmniejszonej ilości chętnych na najem, ale co wtedy z takimi ludźmi? Wrócą mieszkać z rodzicami czy co? Sytuacja jest skomplikowana i to czy się najem opłaca bardziej od wzięcia hipoteki również jest trudne. Poza tym nie wiadomo jak długo podniesione stopy procentowe się utrzymają, bo może się okazać, że za rok albo dwa
  • Odpowiedz
400k kredytu, 6% załóżmy stałego = 2400 zł raty miesięcznej. Suma odsetek drugie tyle 463k.

Wynajem biorę obecne ceny (szukam mieszkania i na zadupiu wychodzi z opłatami 2900) za 2 pokoje czyli takie warte właśnie z 400k. 2900x30x12= 1,044,000 dla właściciela chaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@bartez_94: To teraz proszę rynkowe warunki. Wrocław Klecina - Najem 50m2 dwa pokoje 1500zł za najem. Rachunków i czynszu nie wliczamy,
  • Odpowiedz
Uważasz, że ceny najmu nie wzrosną razem z wzrostem rat kredytów? Rozumiem, że może to doprowadzić do zmniejszonej ilości chętnych na najem, ale co wtedy z takimi ludźmi? Wrócą mieszkać z rodzicami czy co? Sytuacja jest skomplikowana i to czy się najem opłaca bardziej od wzięcia hipoteki również jest trudne. Poza tym nie wiadomo jak długo podniesione stopy procentowe się utrzymają, bo może się okazać, że za rok albo dwa wrócimy do
  • Odpowiedz
nie wiem, a dlaczego ty to robisz?


@Krupier: Bo pokazuje, że to nie jest taka prosta sprawa, że kredyt jest lepszy od najmu, bo nie płacicie wynajmującemu. Pokazuje tu, że za mieszkanie 500k drugie tylko albo i więcej oddacie bankowi więc to nie jest zero-jedynkowy temat. Widzę, że obecne stopy jeszcze nie nauczyły was pokory, żeby nie wysmiewać wynajmujących ale jeszcze pare miesięcy i pokora sama przyjdzie.
  • Odpowiedz
Bo pokazuje, że to nie jest taka prosta sprawa, że kredyt jest lepszy od najmu, bo nie płacicie wynajmującemu. Pokazuje tu, że za mieszkanie 500k drugie tylko albo i więcej oddacie bankowi więc to nie jest zero-jedynkowy temat. Widzę, że obecne stopy jeszcze nie nauczyły was pokory, żeby nie wysmiewać wynajmujących ale jeszcze pare miesięcy i pokora sama przyjdzie.


@wiktorek_pl: ale to wcale nie jest jakaś skomplikowana sprawa. Kredyt jest lepszy
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: w jaki sposób wynajmowanie za 2k i odkładanie nawet 4k miesięcznie by kupić mieszkanie po 10 latach jest lepsze od płacenia raty 2k i nadpłacania kapitału w kredycie 4k miesięcznie?
  • Odpowiedz