Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.
https://www.wykop.pl/link/6553481/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-09-03-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt
@Sarza01 @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt

Islandia cofa pozwolenie dla rosyjskich kutrów
Minister rybołówstwa Islandii unieważniła rozporządzenie, na mocy którego rosyjskie statki rybackie poławiające karmazyny w Basenie Irmingera znajdującego się na południe od Grenlandii, mogły zawijać do islandzkich portów. Zgodnie z prawem islandzkim obce statki poławiające, które nie są przedmiotem umowy uznawanej przez Islandię, nie mogą zawijać do Islandii ani korzystać z jej usług. Odstępstwo stosowane wobec rosyjskich statków poławiających karmazyny na wodach międzynarodowych na południe i zachód od Islandii obowiązywało od 1999 r. Minister powiedziała, że w interesie Islandii nie leży wspieranie rybołówstwa innych krajów, które nie jest prowadzone w sposób zrównoważony, i z tego powodu zdecydowałam się anulować to odstępstwo" - powiedziała Svandís Svavarsdóttir. W ostatnich latach kilkakrotnie pojawiała się kwestia ponownego przeanalizowania odstępstwa stosowanego wobec rosyjskich statków rybackich. Biorąc pod uwagę stosunki Islandii z Rosją w świetle inwazji na Ukrainę, minister podjęła decyzję o anulowaniu odstępstwa. Władze rosyjskie zostaną formalnie powiadomione, a Straż Przybrzeżna również ogłosi zawiadomienie o tej zmianie.

Rozmowy francusko-włoskie
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi rozmawiali dzisiaj przez telefon o sytuacji na Ukrainie i jej wpływie na gospodarkę UE. Starali się wypracować wspólne stanowisko przed szczytem przywódców UE w Wersalu w czwartek i piątek, kiedy to szefowie państw UE mają omówić nowe środki łagodzące gospodarcze skutki wojny na Ukrainie, zwłaszcza w dziedzinie energetyki.

Chiny a sankcje na Rosję
Działania podjęte przez USA i NATO doprowadziły napięcia między Rosją a Ukrainą do "punktu krytycznego" - powiedział na briefingu prasowym rzecznik chińskiego MSZ. Wezwał on USA, aby nie podważały praw i interesów Chin w zarządzaniu kwestią Ukrainy i ich stosunków z Rosją. W związku z tym prezydent Chin Xi Jinping skrytykował zachodnie sankcje wobec Rosji podczas wtorkowego wirtualnego szczytu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Xi powiedział, że środki wprowadzone przez USA i UE będą miały negatywny wpływ na globalne bezpieczeństwo energetyczne, stabilność finansową i łańcuchy dostaw. Chińskie firmy, które nie przestrzegają amerykańskich restrykcji dotyczących eksportu do Rosji, mogą zostać odcięte od amerykańskiego sprzętu i oprogramowania potrzebnego do produkcji ich wyrobów, powiedziała wcześniej sekretarz handlu USA Gina Raimondo dziennikowi New York Times. Stany Zjednoczone mogą "zasadniczo zamknąć" Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) lub inne chińskie firmy, które nie przestrzegają amerykańskich sankcji i nadal dostarczają chipy i inne zaawansowane technologie do Rosji, powiedziała Raimondo we wczorajszym wywiadzie.

Niemcy wracają do węgla
Podczas, gdy Niemcy zamykają swoje ostatnie reaktory jądrowe, jednocześnie reaktywują stare elektrownie węglowe, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w obliczu rosyjskich gróźb zakręcenia kurka z gazem na NS1. Niemiecka próba jednoczesnego wycofania się z energetyki jądrowej i węglowej właśnie znacznie się skomplikowała. Po inwazji Rosji na Ukrainę gaz kopalny jest w Niemczech ponownie rozważany jako paliwo przejściowe na drodze do odnawialnych źródeł energii. "Węgiel będzie odgrywał kluczową rolę" - powiedział Olaf Lies, minister energetyki Dolnej Saksonii. "To, że po raz kolejny wybieramy to sformułowanie, z pewnością nie jest całkowicie oczywiste, biorąc pod uwagę krajowy plan stopniowego wycofania węgla do 2030 roku" - powiedział podczas konferencji prasowej. "Wiemy, i musimy to przyznać, że w ciągu ostatnich 20 lat doprowadziliśmy do coraz większego uzależnienia od importu energii ze źródeł kopalnych z Rosji" - powiedział wicekanclerz Robert Habeck. Niemcy dysponują obecnie około 45 GW mocy w elektrowniach węglowych, z których część została wyłączona, a część utrzymywana jest w rezerwie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Habeck ogłosił strategiczne rezerwy węgla, dzięki którym elektrownie węglowe będą mogły pracować przez 30 dni w czasie zimy bez żadnych dostaw. "Klaus Müller, prezes Federalnej Agencji Sieciowej, po raz kolejny jasno stwierdził, że sprawdzimy, które elektrownie muszą pozostać w rezerwie, a które można w ogóle z niej zwolnić, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw również z elektrowni węglowych" - podsumował Lies.

Niemcy przeciwne złagodzeniu warunków dla rolnictwa
Podczas, gdy od czasu ataku Rosji na Ukrainę nasiliły się wezwania do ponownego rozważenia ekologicznych celów, jakie UE wyznaczyła dla sektora żywnościowego, niemiecki minister rolnictwa Özdemir podkreślił, że nie należy ograniczać wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Özdemir po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów rolnictwa UE w zeszłym tygodniu powiedział "Chcę bardzo jasno powiedzieć, że każdy, kto wzywa do wycofania się z pierwszych kroków, jakie podjęła europejska polityka rolna w kierunku promowania rolnictwa przyjaznego dla klimatu i środowiska, jest w błędzie". Ponieważ zarówno Ukraina, jak i Rosja są znaczącymi eksporterami zbóż i roślin oleistych, pojawiły się głosy, w tym ze strony francuskiego ministra Juliena Denormandie, że w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję, UE powinna skupić się na produkcji żywności, a nie na zrównoważonym rozwoju. Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział również, że Komisja ponownie przyjrzy się celom określonym w głównych strategiach dotyczących zrównoważonej żywności, czyli strategii "od pola do stołu" i strategii na rzecz różnorodności biologicznej, aby ocenić, czy są one w stanie zapewnić Europie bezpieczeństwo żywnościowe nawet w obecnych warunkach. Jednak Timmermans, komisarz odpowiedzialny za realizację ambitnego Zielonego Ładu, odrzucił wszelkie pomysły złagodzenia celów zrównoważonego rozwoju w unijnej polityce żywnościowej. Kwestia ta będzie ponownie omawiana na spotkaniu 27 ministrów UE jeszcze w tym miesiącu (21 marca), a Niemcy mogą okazać się głównym przeciwnikiem wycofywania się z ekologicznych celów sektora. Özdemir wielokrotnie podkreślał, że nie widzi zagrożenia dla dostaw żywności w Niemczech ani w UE w związku z wojną na Ukrainie i że należy skupić się na innych częściach świata. W swoim oświadczeniu przyznał, że ze względu na rosnące koszty energii należy spodziewać się wzrostu cen nawozów i produktów rolnych, co może mieć wpływ na ceny konsumpcyjne, ale stwierdził, że UE jest wystarczająco samowystarczalna, jeśli chodzi o rynki zbożowe, by wytrzymać ten cios. Jednak w skali globalnej sytuacja może być poważniejsza, podkreślił minister. "Podczas, gdy zaopatrzenie w żywność w Niemczech i UE jest zabezpieczone, musimy się spodziewać poważniejszych niedoborów w wielu krajach trzecich - zwłaszcza w regionach, które już borykają się z niedoborami żywności, na przykład z powodu suszy". Wiele krajów i regionów takich jak, Turcja, Afryka Północna i Azja są uzależnione od importu z Ukrainy i Rosji, co może mieć na nie znaczący wpływ.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #swiat #ekonomia