Wpis z mikrobloga

@Landshut: Należy pamiętać, że te ośrodki były słabo zurbanizowane w stosunku do zachodniej części II RP m in. przez strukturę etniczną i politykę miejscowej administracji wobec Ukraińców w województwie lwowski, tarnopolskim,
czy stanisławowskim (likwidowanie szkół ukraińskich w miastach, zakaz pracy w państwowych zakładach). To oznaczało, że większość miejscowej populacji na tych terenach utknęła w gównianej kulturze agrarnej i nie obserwowano tam takiej urbanizacji jak np. w województwie krakowski, poznańskim czy łodzkim
@Pryshlyak: @Pryshlyak: Ja nie mówię tylko o kresach ale o Polsce jako całości. Polskie miasta były prowincjonalne i zdominowane przez ludność żydowską , a wynikało to z polityki szlachty , która chciała wykosić konkurencję ze strony mieszczan i zniszczeń XVII wieku.Największym polskim miastem był Gdańsk, który był zamieszkany przez Niemców i obracał całym zamorskim handlem z Europą.Dopiero zabory i uwłaszczenie chłopów pozwoliło na urbanistyczny kop polskich ziem, które były zacofane
@Towarzysz_Pawulon
@Landshut

Z tym Krakowem, to trochę poplynales... Lwów byl bardzo cenny i mógłbym zgodzić się co najwyżej na znak równości między tymi miastami.

Niby tak, ale trzeba wziąć pod uwagę jakie ziemie się tam znajdowały- czarnoziemy; najbardziej urodzajne gleby. Rzeszów to była totalna dziura, która tylko ze względu na swoje położenie została miastem wojewódzkim. Wcześniej taki miastem był Przemyśl a za nim Lwów. Z resztą do dzisiaj mieszkańcy Przemyśla nie lubią
@Cephalopoda_Ammonoidea: No właśnie takie miasta miałeś na kresach i dawnej kongresówce. Na Dolnym Śląsku każda dziura miała murowane domy , dostęp do kanalizacji i bite drogi a w polskich miastach tylko najważniejsze miasta wyglądały lepiej niż 30 drewnianych domów z rynkiem i kościołem. Sporo architektury użytkowej i publicznej pochodzi z okresu kiedy Polska była pod zaborami. Rzeszów może i był dziurą ale jako dawne austriackie miasto ma wytyczony rynek i główne
@Landshut: No z Twojego komentarza zrozumiałem, że miałeś na myśli okres raczej z II RP, bo wtedy były pierwsze spisy ludności prowadzone. Nie wiem jakie kryterium przyjąłeś do porównań, także już się nie odniosę. Podaj jakąś literatu

@Cephalopoda_Ammonoidea: No ja bym jednak powiedział, że nie. W XX leciu Lwów był o połowę większym ośrodkiem w pełni zagospodarowanym przestrzennie a Kraków z kolei zabudowywał nieużytki (to się jakoś nawet nazywało).

Rzeszów