Wpis z mikrobloga

@Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: Lwów przed wojną był 3 największym polskim miastem po Stolicy i Łodzi.Lwów miał najdłużej funkcjonujący uniwerek(jagielloński został na 50 lat zamknięty przez Austrię), był ośrodkiem kulturowym, tam powstało polskie harcerstwo, pierwszy polski klub piłkarski, pełnił funkcję stolicy Galicji przez 150 lat.
  • Odpowiedz
@marcelus: Pisałem, że dotyczy to okresu po wojnach w XVII wieku i wzroście znaczenia szlachty udupiającej mieszczan.Wilno do swojej populacji sprzed ataku Moskwy wróciło dopiero w połowie XIX wieku. Nawet jak mieliśmy miasta to nie były one polskie, tylko żydowsko-nimieckie i dopiero zniesienie pańszczyzny i uwalenie ziemian z majątków sprawiło, że Polacy zaczęli żyć w miastach
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@l-RAD-l: w sumie Ja jako Polak wiem o Lwowie i Wrocławiu bo byłem. Ale że tak daleko na wschód byliśmy przed wojna to nie wiedziałem.

@Niebadzlosiem: w szóstej klasie będziesz się o tym uczyć
  • Odpowiedz
W XX leciu Lwów był o połowę większym ośrodkiem w pełni zagospodarowanym przestrzennie a Kraków z kolei zabudowywał nieużytki (to się jakoś nawet nazywało).


@Pryshlyak: Nie mieszasz kilku rzeczy, tj. włączenia do Krakowa w XIX wieku kilku mocno miejskich przedmieść oraz zabudowy terenów po byłej twierdzy?
  • Odpowiedz
@LordRegis: Raz w gimnazjum na historii nauczycielka (dość młoda, dość wyrozumiała) wywiesiła na tablicy mapę XVI-wiecznej Polski na potrzebę lekcji. Kolega z ławki zaczął pytać przy klasie facetkę z niedowierzaniem:
– To była Polska?
– Tak.
– To wszystko to była Polska???
– Tak.
– To byliśmy wielkim krajem, a nie takim małym gównem, jak teraz.
  • Odpowiedz
Na Kresach dobrze prezentował się Lwów, który był mini Wiedniem dzięki działalności austriackich urzędników.


@Landshut: We Lwowie od 1867 była autonomia i był w 100% zarządzany przez Polaków, Austriacy (austriaccy Niemcy) mieli gówno do gadania, tak gwoli ścisłości.
  • Odpowiedz
@Landshut: No właśnie nie, 90% osób tworzących kulturę we Lwowie to byli autochtoni o typowo polskich nazwiskach bądź pochodzący z centralnej Polski. M.in. główny twórca teatru we Lwowie, Zygmunt Gorgolewski, pochodził z dzisiejszej Wielkopolski. Inne nazwiska twórców to Markowski, Wiśniowiecki, Barącz, Bełtowski, Popiel, wszystkie czysto polskie, a nie niemieckie czy czeskie, wszyscy pochodzili ze Lwowa. Podobnie jak architekt dworca, Władysław Sadłowski.
  • Odpowiedz