Wpis z mikrobloga

Jest tak: nie ma nic wiecznego, niewiele rzeczy jest długotrwałych, a każda jest krucha inaczej. Chociaż sprawy kończą się różnie, to jednak wszystko, co ma swój początek, znajduje także swój kres. Niektórzy grożą światu zagładą, i jeśli sądzisz, że godzi się w to wierzyć, pewnego dnia ten wszechświat, który obejmuje wszystkie rzeczy boskie i ludzkie, ulegnie rozproszeniu i pogrąży się w dawnym chaosie i ciemnościach...

Największą zatem pociechą dla człowieka jest myśl, że wszyscy przed nim cierpieli i wszyscy po nim będą cierpieli to, co jego spotkało. I dlatego wydaje mi się, że to, co natura uczyniła czymś najbardziej uciążliwym, uczyniła powszechnym, ażeby wobec okrucieństw Przeznaczenia pociechą był ich równy podział.

...Biorąc pod uwagę, ile smutków zagraża nam jeszcze w życiu, powinnyśmy, jeśli już nie całkiem przestać płakać, to przynajmniej zachować trochę łez na później. Niczego nie należy bardziej oszczędzać niż tego, czego tak często musimy używać.

Seneka, O pocieszeniu do Polibiusza [w:] Myśli, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987

________________________________________

Mój tag #psychacontent na którym postuję fragmenty z literatury, historii i filozofii dotyczące depresji, śmierci, kobiet, samobójstwa, samotności i pesymizmu.

#przegryw #stoicyzm #depresja #samotnosc
  • 4
@lurkertowykopbezcenzury: jeżeli ma depresję to najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza, a nie szukanie niewiaodmo czego w literaturze dotyczącej cierpienia i samobójstwa. Wiem czym jest depresja i prawdę mówiąc z mojej perspektywy to wygląda jak wołanie o pomoc.

@psycha jeżeli nie możesz sam decydować o tym abubydac się do lekarza możesz zadzwonić pod jeden z tych numerów

116 123. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez