Wpis z mikrobloga

@Al-3_x: Co byś nie zrobił to i tak zostanie to odebrane jako egoistyczne. Jakby twoja wola chciała inaczej, to ludzie powiedzieliby, że jesteś egoistą, bo pasożytujesz na społeczeństwie, mamy ujemny przyrost, emerytury, obowiązkiem jest itd.
@rmweb: A wiesz co. Freud już udowodnił, że ludzie bardzo często racjonalizują swoje działania. Ludzie dość często starają się tłumaczyć swoje postępowanie przed samymi sobą. Szczególnie gdy mają wyrzuty sumienia. Choć rzeczywiście masz racje. Pewny siebie i swoich racji egoisty tego nie dotyczy. No chyba że w jakiś sposób zawiódłby samego siebie. Czasami też tak bywa.
@kopawdupeswiniom: Co jest żałosnego w kierowaniu się egoizmem? W tym, że mam odwagę działać zgodnie z własną wolą i własnymi pragnieniami. Co więcej sugerujesz, że altruista nie jest egoistą co jest też bzdurą. Antynataliści to największy hedoniści tego świata i zarazem najbardziej żałosne formy życia, które wyparły się najbardziej podstawowych instynktów, czyli woli życia i woli mocy. Najwiekszy rak dekadenckiego świata.
Antynataliści to największy hedoniści tego świata i zarazem najbardziej żałosne formy życia


@Al-3_x: i tu się mylisz. Antynataliści to niesamowite jednostki o wybitnej moralności, która objawia się głównie tym, że nie robią dzieci. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakie to wielkie wyrzeczenie. Mało kto jest w stanie dokonać aktu nierobienia dzieci. Jednostki te zasługują zatem na uznanie i określanie ich mianem "żałosnych" jest nieporozumieniem, bo ktoś kto nie robi
@Al-3_x: tak. Myślę, że moja obrona antynatalistów sprawiłaby, że zarówno Stirner jak i Nietzsche by się nawrócili i osiągnęli doskonałą moralność poprzez akt nierobienia dzieci.
@kopawdupeswiniom:

to w grę wejdzie pod przymusem "wola" innej osoby.

Zgadza się ale dla amoralisty to żaden problem.

Jakiej woli mocy? Masz moc nad ułamkiem swoich urojonych "celów".

Urojonych? Wola mocy czy też wola życia i ekspansji jest naturalna dla każdej żywej istoty wedle Nietzschego. Wszysko inne jest jej podporządkowane.
@kopawdupeswiniom: Mógłbym się teraz odwołać do Stirnera lub też Nietzschego. Odwołam się do tego drugiego, bo jest mi jednak bliższy. Nietzsche nie neguje biologicznego charakteru woli życia, a wręcz przeciwnie. Człowiek jest jak najbardziej istotą biologiczną i sama wola życia może być irracjonalna, ale taka też jest jego istota. Kto działa w sprzeczności z instynktem życia ten działa w sprzeczności z samym sobą. Nie chodzi tu przynajmniej o wolną wolę, bo
Kto działa w sprzeczności z instynktem życia ten działa w sprzeczności z samym sobą


@Al-3_x: To, że DNA jest wewnętrznie sprzeczne (doprowadza organizm żywy do samoświadomości umożliwiającej połapanie się w tym, co jest grane), nie oznacza, że w pełni świadoma, a co za tym idzie nieentuzjastyczna wobec zjawiska życia istota działa w sprzeczności ze sobą. Wręcz przeciwnie - sprzeczne w takiej sytuacji jest zaprzeczanie faktom (wyparcie) przy jednoczesnej wiedzy na ich
@HAL__9000: Ale jakim faktom? O czym ty teraz mówisz? Świadomość to tylko nadbudowa którą Nietzsche określał jedynie dodatkiem. Gdy odrzuci się już wszelkie pojęcia stworzone sztucznie przez czlowieka zostaje właśnie nagi instynkt. Czy jest on irracjonalny? Owszem ale czemu człowiek potrzebowałby racjonalnego powodu by istnieć jeśli sama jego natura jest irracjonalna.