Wpis z mikrobloga

czołem

Po dłuższej przerwie wracam na jakiś czas do projektu "Miasta stojące murem". Kilka dni temu opublikowałem post, w którym opisałem trochę szczegółów związanych z moim podróżowaniem w poszukiwaniu miast z murami obronnymi.
Dzisiaj natomiast chciałbym Was zabrać do Trzebiatowa położonego w zachodniopomorskim, który odwiedziłem w sierpniu 2021 roku.

Zapraszam Was znaleziska

Kilka ciekawostek:
- W Trzebiatowie zachowało się 1600 metrów z 2500 metrów XIV wiecznych murów obronnych, czyli ponad 60% całości. Istnieje również Baszta Prochowa zwana Kaszaną z przełomu XII i XIV wieku.
- W miejscowym kościele Macierzyństwa NMP znajduje się jeden z najstarszych dzwonów w Polsce. Pochodzi z 1399 roku.
- Na terenie Trzebiatowa znajdują się aż trzy gotyckie kaplice szpitalne św. Ducha, św. Gertrudy oraz św. Jerzego. Pierwsza z nich jest obecnie cerkwią prawosławną, druga greckokatolicką, a ostatnia domem mieszkalnym.
- Z Trzebiatowem związana jest słonica Hansken, która w XVII wieku występowała w wędrownym cyrku, który odwiedził miasto. Na jednej z kamienic przy rynku znajduje się sgraffito z 1639 roku, które ją przedstawia. Słonica jest symbolem miasta.
- W Trzebiatowie można zobaczyć również pałac, którego budynek powstał w XII wieku jako gród książęcy. W późniejszych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany, najpierw na klasztor żeński, a później w XVI wieku na renesansowy zamek. W XVII wieku pałac uległ pożarowi, co spowodowało dalszą jego przebudowę. W XVIII wieku ostatecznie uzyskał klasycystyczny wygląd.

https://www.wykop.pl/link/6513907/trzebiatow-zachodniopomorskie-miasto-slonia/

#antekpodrozuje #polska #zachodniopomorskie #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #turystyka #architektura

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - czołem

Po dłuższej przerwie wracam na jakiś czas do projektu "Mias...

źródło: comment_1645462471VRWuWtuiBRNxy0JjDFXovP.jpg

Pobierz
  • 6
@antekwpodrozy kocham trzebiatów, bardzo miłe doświadczenia z dzieciństwa na początku lat 90tych związanych z odwiedzaniem rodziny. To że czas się zatrzymał w tym mieście jest na duży plus, rynek, mury, ul dworcowa i bloki na pocztowej wyglądają tak samo jak 30 lat temu...