Wpis z mikrobloga

Wydaje mi się, że pracodawca błędnie wypełnił PIT-11.

Jako osoba fizyczna (poniżej 26 r.ż., ale już nie student) podpisałem umowę o dzieło z firmą (sp. z o.o.). Przysłali mi PIT-11 w którym moje przychody zakwalifikowali do wiersza:

"6. Należności z tytułu wymienionego w wierszu 5, otrzymane przez podatników do ukończenia 26. roku życia"

Moim zdaniem z racji, że to umowa o dzieło powinno się to znaleźć w wierszu:

"4. Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4–9 ustawy, w tym umowy o dzieło oraz czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, z wyjątkiem należności wykazanych w wierszach 5 i 6"


Zwróciłem im uwagę, ale twierdzą, że jest OK i tak im program uzupełnia (chyba że tu stosuje się wyjątek że to UoD ze spółką i podatkowo traktuje się ją jako zlecenie?)

Obecnie w PIT-37 wyskakuje mi zwrot całej zaliczki, którą oni wpłacili, no ale wg mnie to nieprawidłowe. Jak sądzicie?

#pit #podatki
  • 2
jest OK i tak im program uzupełnia


@crane-om: "tak im program uzupełnia" - pozwalniałbym niedołęgi... Przychody z umowy o dzieło nie zaliczają się do ulgi dla młodych, podatek należy zapłacić - skoro w trakcie roku zaliczki pobierali, to o tym musieli wiedzieć...

Poprawiaj u siebie w PITcie, a najlepiej to do US zadzwoń żeby się upewnić
@jacek_s: US w trakcie rozmowy telefonicznej przyznał rację i przychodzy z UoD winny rzecz jasna lądować w wierszu 4. Swój PIT37 mam złożyć poprawiony, a do pracodawcy, jeśli nie skoryguje po moim kolejnym zwróceniu uwagi, być może wyślą pismo (acz twierdzą, że szanse na to są nieduże).

Dla mnie to niedorzeczne, że księgowe/kadrowe robią takie kuriozalne błędy i coraz bardziej mnie to utwierdza w przekonaniu, iż w przyszłej działalności gospodarczej spróbuję