Wpis z mikrobloga

Ma tu ktoś podpiętą swoją domenę pod #gmail #google ?
W ustawieniach strefy dns wpisane MX 10 aspmx.l.google.com itd.


Milion lat temu, gdy formowały się galaktyki itp - zapisałem się do "G Suite" (które teraz nazywa się "Starsza wersja G Suite") - i podpiełem tam swoją domenę, dzieki czemu maile i okolicę procesuje mi google - wraz z swoim skutecznym systemem antyspamowym, chmurą, z całkiem sprawną dostępnością i w ogóle. Super i za darmo

Tyle że teraz #google likwiduje "Starsza wersja G Suite" i chce bym przeszedł na płatny plan "Rozważ przejście na Google Workspace Business Starter" - który w wersji najtańszej to coś około 17-18zł ZA KAŻDEGO USERA (konto mail?) MIESIĘCZNIE. A ja tam mam potworzone tych kont pierdylion i trochę, bo do różnych rzeczy tworzyłem sobie osobne... (nie koniecznie da się to załatwić aliasami). Ale może wcale nie potrzeba "workspace business" by mieć gmaila?

Czy ktoś ogarnia - co teraz zrobić, by było nadal tak samo fajnie? Nie chcę u jakiegoś lokalnego providera dokupować hostingu i obsługi kont mail czy coś - bez sensu, no sory - żaden januszex typu nazwa.pl nie będzie miał tak wygodnej obsługi jak gmail. No i powstaje pytanie - jakbym zrezygnował z Gsuite - i choćby postawił własnego mail-servera (mam stałe IP i serwer) to co z powiązanymi z tymi kontami usługami - typu yt, czy np. konto w androidzie i kontakty zapisane-przypisane przy danym koncie google? Straszny chaos by mi to zrobiło, przerabiać konta na X urzadzeniach (swoich, żony, dzieci, rodziny i kilku znajomych podpiętych, tv, tablet, skaner-sieciowy itd...)

#email #internet #domeny #hosting