Wpis z mikrobloga

#informatyka #dns #serwery #sysadmin #poczatkujacy_admin

Proszę o pomoc w myślę prostym dla fachowca temacie.

W sieci mam serwer 2012 z domeną, a na nim usługę DNS, którego jako podstawowego używają firmowe stacje.
Muszę skonfigurować w DNS-ie rekord, który po wpisaniu w przeglądarkę internetową domeny costam.com.pl przekieruje na inny lokalny serwer pod adresem IP 192.168.1.1 - jak to wykonać?

(serwis przejęty, mała firma, na domenach znam się słabo, a na konfiguracji DNS-a prawie wcale)
  • 13
  • Odpowiedz
  • 1
@3mielu nic to nie da, wtedy rekord A będzie wskazywał na domenę AD. Tu potrzebna jest nowa strefa DNS costam.com.pl i dopiero pod nią rekord A
  • Odpowiedz
@3mielu: Dzięki za odpowiedź.

Rozumiem, że klikam prawym na nazwie domeny i tam wybieram opcję "Nowy host (A lub AAA...)" i w polu Nazwa wpisuję "costam.com.pl" a w polu "Adres IP" tenże? A może wpisać to "odwrotnie", czyli pl.com.costam?

Ponadto czy zezwolić na utworzenie skojarzonego wskaźnika PTR oraz/lub zezwolić użytkownikowi na aktualizowanie rekordów DNS?
  • Odpowiedz
@Koliat: Od tego zacząłem, ale utknałem. Klikam prawy na gałęzi "Strefa wyszukiwania do przodu" i dodaję "nowa strefa" (jako podstawowa). Ale co dalej? Dopiero tutaj dodać rekord A, o którym pisał @3mielu?
  • Odpowiedz
@Koliat: @gjon: ale dodaje przeciez lokalny adres ip do innego serwera, bedzie mial wtedy dostep do niego po adresie nowyserwer.domena.pl. Ale mogę się mylić, sam nie grzebie za często w dns
  • Odpowiedz
@Terkan @3mielu

Może uszczegółowienie sytuacji:

to mikrofirma z jednym serwerem "od wszystkiego", "windowsowa" domena na nim postawiona też jest tylko jedna i
  • Odpowiedz
Rozumiem, że klikam prawym na nazwie domeny i tam wybieram opcję "Nowy host (A lub AAA...)" i w polu Nazwa wpisuję "costam.com.pl" a w polu "Adres IP" tenże? A może wpisać to "odwrotnie", czyli pl.com.costam?


@gjon: Zrób to tak właśnie. W polu nazwa wpisz nazwę tej usługi, np. 'costam' , fqdn powinno sie samo uzupelnic do costam.nazwadomeny.pl no i uzupelnij adres IP. Po tym wszystkim w sieci lokalnej powinno smigac.
  • Odpowiedz
@3mielu: Nazwa mojej lokalnej domeny jest zupełnie inna niż ta, którą będą wprowadzać w okno przeglądarki użytkownicy w firmie.

Lokalnie mam powiedzmy "NAZWAFIRMY.local", a ta, którą mam skonfigurować dla producenta softu zainstalowanego na serwerze to "kodusera.domena-producenta.com.pl".

Chyba to jednak nie ten przypadek, co?
  • Odpowiedz
@3mielu
Poszedłem drogą zasugerowaną przez @Koliat, dodałem nową strefę do głównego drzewa "Strefy wyszukiwania do przodu" o nazwie "kod.nazwaproducenta.com.pl", a w niej dodałem rekord A, w którym uzupełniłem tylko adres IP.
Powstał KOLEJNY rekord z nazwą "(identyczny jak folder nadrzędny)" oraz właściwym IP (nad nim jest tak samo opisany rekord z nazwą serwera i nazwy domeny, co w moim przypadku i tak prowadzi w to samo miejsce, gdzie IP).

Gdy na stacji wpisałem polecenie: "nslookup kod.nazwa
producenta.com.pl"
  • Odpowiedz
@gjon: PTR nie jest Ci potrzebne do szczęścia. To wpis pozwalający zrobić tłumaczenie w drugą stronę, z IP na domenę, nie potrzebujesz tego.
  • Odpowiedz
  • 1
@gjon yup, jeśli nazwa domeny jest inna to tak jak mówił Koliat. No to jeśli na kliencie nslookup rozwiązuje nazwę prawidłowo to będzie działać
  • Odpowiedz
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc - dzięki Waszym wskazówkom całość działa tak jak chciałem.
  • Odpowiedz