Wpis z mikrobloga

597 + 1 = 598

Tytuł: Śmierć pięknych saren
Autor: Ota Pavel
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 8/10
ISBN: 9788366013599
Tłumacz: Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Liczba stron: 256
Czeska literatura, jak żadna inna, którą do tej pory poznałem, potrafi mówić o rzeczach najważniejszych w najprostszy sposób, trafiając prosto w serce. Ota Pavel snuje balladę o czasach swojej beztroski w nader złych chwilach historii dla Czech - zajęcia kraju przez Rzeszę Niemiecką (i kawałka - Zaolzia - przez Polskę, co wpisywało się w politykę Hitlera) w 38'. Jego dwaj bracia wraz z ojcem zostali zesłani do obozu koncentracyjnego za bycie żydami. Zostawiono Ota i jego matkę na pastwę nieprzyjaznego świata, który ich nienawidził. Autor opisuje nam ten czas, jak i czas przed wojną, w serii krótkich opowiadań, w których w niciach wspomnień przeplata swoją rodzinę, samotność, miłość do połowu ryb i naturę.

Szybko zakochałem się w tych krótkich historyjkach. Czułem się jak uczestnik wyprawy na węgorze; jak chłopak, którego spotkali z przyjacielem nocą w namiocie; jak mężczyzna, który kazał mu krzyczeć, gdy szukali go żandarmi. Oszczędny zarówno w opisach uczuć, potrafi wyrazić ich całą gamę, doprowadzając mnie do wzruszenia co parę stron.
Piękna jest forma, w jakiej osadza nas Pavel, ale jeszcze wspanialsza treść, która wyciska z nas wspomnienia - głównie te bardziej zatarte, istniejące już na granicy snu. Gdzie tyle dopowiedzieliśmy w nich sobie, a nie potrafimy dostrzec, że nie przypominają one zdarzeń rzeczywistych. I które są dla nas niewypowiedzianie piękne, bo dopasowały się do uczuć, jakimi darzyliśmy ich oryginały.

"Kiedy czułem się lepiej, myślałem o tym,co w życiu było najpiękniejsze. Nie myślałem o miłości ani o swoich wędrówkach po świecie. (...)Znów chadzałem nad potoki, rzeki, stawy i zapory. Uświadomiłem sobie, że to były najpiękniejsze chwile, jakie przeżyłem."

Taguje #wedkarstwo , bo KAŻDA strona z tych ponad 250 stron (!!) traktuje o rybach, o miłości do łowienia ryb, wędkarstwa, i jakichkolwiek form spędzania czasu przy akwenach z rybami. Przyznam się szczerze, że nic mnie tak nie próbowało w ten świat wciągnąć jak ta książka.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #literatura #czytajzwykopem #literaturaczeska #czechy #drugawojnaswiatowa #literaturapieknabookmeter
FormalinK - 597 + 1 = 598

Tytuł: Śmierć pięknych saren
Autor: Ota Pavel
Gatunek: lit...

źródło: comment_1644345740qQyq1sPFpjrBKJ84h2uj3G.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.6 / 10) (7 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: inne
Liczba stron książki: 198

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-08 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-25 - Użytkownik Tosiek14 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis
Pięknie to jest napisane.


@George_Stark: ()

@mentari: byłem parę razy na rybach z tatą i na mazurach z byłym szwagrem, i naprawdę bardzo to lubiłem, chyba najbardziej oczekiwanie. Czas mi bardzo szybko płynął. I chyba to nie są jeszcze te zniekształcone pięknie wspomnienia o których mówię ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz mam ochotę od kilku dni odkąd czytam znowu