Wpis z mikrobloga

Pytanie trochę do @OptiFinance a troszkę do reszty użytkotników #leasing #motoryzacja

Czy możliwą/popularną praktyką jest, by sprzedawca zmienił walutę podczas sprzedaży, np z PLN na EUR?
Jak wiadomo finansowanie w euro jest o wiele tańsze.
I powiedzmy mamy dealera/komis/prywatną osobę sprzedającą auto za 100k PLN. Czy możliwe jest rozliczenie się wg kursu euro przyjętego z jakiegoś tam dnia?
  • 5
@xspeditor: Tak, można zrobić leasing w EUR, można zrobić leasing w PLN, a sprzedaż w EUR. Wariantów jest sporo.
1. Sprzedawca wystawia EUR, rozliczamy się z leasingiem w EUR <- przyjmujemy EURIBOR, przy czym indeks nie może przyjmować wartości ujemnych (a jest ~0,57%), więc wartość 0.
2. Sprzedawca wystawia EUR, rozliczamy leasing w PLN <- następuje przewalutowanie po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień uruchomienia środków. Finansowanie oparte na WIBOR
@OptiFinance: dziękuję za szybką odpowiedź
Opcje
1) Sprzedawca bierze na siebie ryzyko walutowe - może się nie zgodzić
2) Bezsens bo i tak mamy Wibor
3) Opcja najlepsza, i chyba najłatwiejsza do zaakceptowania przez sprzedającego

To jestem już spokojny, i pewny tez tego rozwiązania ;)

PS jaką masz opinie o IRS w PKO BP?
Mam tam 2 leasingi, ale w euro więc i tak IRS sensu żadnego nie ma

Czy przy
@xspeditor: Z pożyczki leasingowej powoli się wycofują firmy, zostanie jedynie na rożnego rodzaju sprzęty na innej stawce niż 23% np. sprzęty medyczne. To niemal takie samo porównanie jak leasing vs. kredyt.

Co do IRS to nie wiem czy mają IRS dla EUR, ciężkie pytanie, ale raczej nie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OptiFinance: takie info odnośnie PKO BP

Waluta: EUR
Charakter Okresowych Opłat Leasingowych:
stałe
Kalkulacja przygotowana na podstawie Stały
EUR 36 = 0,0000% oparty o IRS, aktualizowany
w cyklach dziennych

A o IRS chodziło mi o złotówki