Wpis z mikrobloga

#polskilad #podatki #januszex
O tym jak większość społeczeństwa robiaca za najniższa krajową zostanie wydymana przy rozliczeniu pit za 2022 w 2023 roku.

Kuzyn 3200 PLN brutto na umowie w Januszexie, pit za 2021 ~ 34k bo chodził na chorobowe
Jego żona robota w biedronce umowa od stycznia 3600brutto ale pracuje na 3/4 etatu więc ~2700brutto pit za 2021 ~ 33k bo miała jakieś premie i dodatki świąteczne.
Do sedna, mają trójkę dzieci i odliczali sobie ulgę prorodzinna w pit w wysokości ~4200 PLN.
W Nowym Ładzie wyjdzie im to tak:
On 34k ona 34k razem 68k dochodu
68k - kwota wolna od podatku 30k × 2 = 68k -60k = 8k do opodatkowania
8k × 17% = 1360 PLN
Czyli w 2023 będą mogli odliczyć maksymalnie 1360zl na dzieci zamiast 4200zł.

Tak właśnie będzie wyglądać dramat tysięcy osób w następnym roku przy rozliczeniu pitu. Teraz pracują za miskę ryżu i cieszą się, że PiS zabrał bogatym i dal im 150zl więcej miesięcznie ...
Pobierz Dziecko_Proboszcza - #polskilad #podatki #januszex
O tym jak większość społeczeństwa ...
źródło: comment_16442134124Rbgy6J7g8zufcrA3pqR8D.jpg
  • 31
@CzarnyOwiec ale ja to wszystko wiem, żyje im się lepiej jak przed 500 plusem to pewne, tylko wraz ze wzrostem dodatków zwiększyli też konsumpcję. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chodzi o to, że kasę że zwrotu podatku mieli już rozplanowana jak co roku a tu od 2023 będzie kwik i płacz bp pieniążków nie będzie a kredytu, ubezpieczenia itd. Dalej trzeba opłacić. Uczyć im się też nie chciało, bo po co do
@Jarzyna_pinky o to, że zwiększyli kwotę wolna od podatku ale wcale nie dostajesz tej kasy bo zmieniono odliczenie składki zdrowotnej i wychodzisz na 0 albo pod kreską
Od 1 stycznia 2022 r. podatnik już nie odliczy zapłaconej składki zdrowotnej od podatku. Co więcej, składka ta nie będzie ustalana kwotowo, ale będzie liczona od faktycznego dochodu. - Po zmianie przepisów składka zdrowotna przestanie mieć cechy składki ubezpieczeniowej i stanie się podatkiem zdrowotnym.
@trololo55 racja. Choć według niego to ja z moją rodziną zyjemy jak paczki w maśle bo zarabiamy razem ze 180k brutto. No i obydwoje po studniach inżynierskich i medycznych. Według rodzinki powinni nas #!$%@? na wszystkim a i 500+ zabrać dla moich dzieci bo my i tak mamy xD Ps. Już 10 lutego wrzucę podsumowanie polskiego ładu na przykladzie mojej wypłaty. W styczniu było-700zł a w lutym bede miał dokładnie taką samą
@Dziecko_Proboszcza: To tak nie działa. Ulgę prorodzinna dostaną w formie zwrotu.

Podatnicy mają prawo nie tylko odliczać od podatku kwotę ulgi na dziecki, ale również występować o zwrot kwoty, której nie udało im się odliczyć od podatku. W rozliczeniu za 2021 r. zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko nie wymaga już dołączania do PIT-36 lub PIT-37 - druku PIT/UZ. Zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi należy się bezpośrednio poprzez złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT-36
@Dziecko_Proboszcza @Jarzyna_pinky

68k - kwota wolna od podatku 30k × 2 = 68k -60k = 8k do opodatkowania

hej ale przecież nie płaca podatku od 60k


Nie zapomnij, że składka zdrowotna jest już nieodliczalna, czyli od 60k kwoty wolnej od podatku i tak trzeba zapłacić 7,75% czyli 4650.
@Dziecko_Proboszcza: I bardzo dobrze. Ja przez ostatnich kilka lat łudziłem się, że Polaków można wyedukować, Ze to nie jest Rosja, praca organiczna u podstaw, że to wszystko zadziała, ale jednak nie. Polaków trzeba siła lub argumentem pieniądza nauczyć. Tylko to zrozumie. Bardzo mnie cieszy kwik pracowników z którzy zawsze mieli wszystko w dupie a jak lekarzom, prawnikom, przedsiębiorcom PiS uprzykrzał życie, to siedzieli zdystansowani, obojętni i mieli w dupie. Dlatego ja
Tak właśnie będzie wyglądać dramat tysięcy osób w następnym roku przy rozliczeniu pitu


@Dziecko_Proboszcza: ciekawe jak to się potoczy - wybory pod koniec 2023 a rozliczanie podatku na początku roku. Jeśli PiS czegoś nie #!$%@? to przecież ludzie ich zjedzą przed końcem kadencji.