Wpis z mikrobloga

@Van_Zavi: Ogólnie to rekuperacja to super sprawa, jeżeli jest dobrze zaplanowana i dobrze dobrany rekuperator to mieszka się o wiele przyjemniej. Co do grzyba i pleśni to raczej nie powinno być z tym problemu, ale dobrze co parę lat sobie przeczyścić rury z kurzu (kilka opcji zależnie od tego jak instalacja jest zrobiona i jaki jest dostęp). Co do elektroniki to jest najprostsza wręcz na świecie wentylator + potencjalnie grzałka i
@Van_Zavi: @lobo: Sam biję się z myślami od kilku miesięcy. Wiele osób zachwyca się i zachwala (bo jak mieliby krytykować dodatkowy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy) ale ja mam dwa zasadnicze pytania:

1. Czy przypadkiem w rurach, których ścianki wewnętrzne nie są idealnie płaskie z biegiem czasu nie urodzą się jacyś nieproszeni goście, których nie sposób się pozbyć i którzy będą negatywnie wpływać na zdrowie domowników?
2. W jaki sposób czyścić
@Gundo: Małe szanse, w zasadzie w grawitacyjnej też ci się zbiera, ogólnie po pewnym czasie trzeba takie kanały umyć i tyle. W zasadzie takie mycie raz na kilka lat powinno załatwić problem.
@Van_Zavi: A jakie masz watpliwości?
W porównaniu z grawitacyjną "świeżość" powietrza w domu nie zależy od tego czy sąsiad pali akurat stare kalosze, czy jest wysokie ciśnienie, niż, albo temperatura niska czy rozszczelnione okno w którymś z pokoju.
Nawet jak bąka posadzisz w pokoju czy sowitego klocka na "dwójce" to reku Ci to wyciągnie moment.

Przy mechanicznej wentylacji możesz sobie ustawić "moc" czyli ilość wymienionego powietrza, temperaturę, zastosować filtry jakie chcesz
@Van_Zavi: Tak. Jednostka 4k; reszta czyli rury, anemostaty, skrzynki rozprężne, kołki, podwieszenia, taśmy, maty to poniżej 5k bo dużo mi zostało rzeczy (okazało się, że da sie prościej - np. rura fi 75 może być łączona a nie musi stanowić całośc jak np. w podłogówce; zabrakło Ci 6 czy 20m -> na allegro możesz kupić na metry tyle ile potrzebujesz. Albo odkupić na OLX od kogoś za 1/4 ceny
Od czerpni
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Van_Zavi: jak wymieniam filtry to widzę, że to był dobry wybór. Co jest super ważne, to dobrze ocieplone kanały w zależności od rodzaju domu.
Co do zużycia prądu przez taki rekuperator to XD w większości jednostek wentylatory są 12V
@cerastes
9/10/2021 g 17:22
OLX

Koszt 4000zł (jednostka + filtry + MultiMatic VRC 700/6 + IV4 czy jakoś tak do połaczenia z pompą ciepła). Brak syfonu i adaptera który dokupiłem osobno (88zł syfon + 43zł adapter). No i możesz doliczyć jeszcze paliwo 178zł LPG bo drugi koniec polski i jechałem 5,5h w jedną stronę)