Wpis z mikrobloga

Kupilem dom budowany przez znajomego dewelopera i za miesiąc wchodzi do niego elektryk, aby zrobić swoją robotę. Będę wdzięczny za protipy odnośnie elektryki (co warto zrobić, czego nie warto, na co zwrócić szczególną uwagę).

Docelowo założenia wstępne mam następujące:
- jak największa ilość obwodów (np. oddzielny dla lodówki, oddzielny na AGD itp.)
- wyprowadzenie instalacji pod alarm na przyszłość
- wyprowadzenie sieci pod fotowoltaikę/solary
- sporo włączników schodkowych i krzyżowych
- oświetlenie zewnętrzne z możliwością włączania z wnętrza.

Mam zagwozdkę jak zrobić instalacje pod internet.

#budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont #elektryka
  • 70
  • Odpowiedz
Mam zagwozdkę jak zrobić instalacje pod internet.


@klintoniusz: do każdego pokoju/pomieszczenia ciągniesz po dwa kable ethernetowe i ściagasz to w jedno miejsce tam gdzie będzie stał router.
  • Odpowiedz
@klintoniusz: Daruj sobie wyłączniki schodkowe i krzyżowe i zrób wszystkie obwody światła na przekaźnikach bistabilnych. Masz możliwość dołożenia dowolnej ilości wyłączników a w przyszłości możesz sobie zautomatyzować oświetlenie i sterować zdalnie. Nie żałuj na przekrojach przewodów, zwłaszcza w kuchni. Ethernet możesz sobie darować i tak wszystko chodzi teraz po Wi-fi.
  • Odpowiedz
@klintoniusz: włączniki schodowe w sypialni - przy wejściu i przy łóżku, światło z czujnikiem ruchu w wiatrołapie i w korytarzu (w korytarzu na dole, pod oświetlenie które będzie Ci się włączać tylko w nocy jak idziesz do kibla, główne osobno)
  • Odpowiedz
@klintoniusz:

Docelowo założenia wstępne mam następujące:

- jak największa ilość obwodów (np. oddzielny dla lodówki, oddzielny na AGD itp.)
- wyprowadzenie instalacji pod alarm na przyszłość
- wyprowadzenie sieci
  • Odpowiedz
Ethernet możesz sobie darować i tak wszystko chodzi teraz po Wi-fi.


@MickM: Zajebista rada. Masz więcej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gość dom stawia i jeden routerek postawiony w rogu przy skrzynce ma cały dom mu pokryć? Po kablu masz szybciej i niezawodniej, a koszt żaden jak i tak przychodzi elektryk robić instalacje.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@klintoniusz: jak myslisz o klimie to zasilanie idzie tylko do jednostki zewnętrznej, wewnetrzna ma zasilanie razem z komunikacją z zewnątrz. Zwykłyemu splitowi lub małemu multisplitowi 3x2,5mm2 wystarczy. Zazwyczaj ludzie zostawiają zapas kabla nad podbitką.
  • Odpowiedz
@klintoniusz: niech elektryk doprowadzi N do włączników światła, może się przydać jak będziesz wkładał włączniki do smart home, na tą chwilę koszt dodatkowy żaden a w przyszłości wielkie ułatwienie.
  • Odpowiedz
@klintoniusz: głębokie kieszenie i puszki. Jak będizesz chciał założyć gniazdko z zasialniem usb to ci sie zmiesci. To samo pociagnij przewod antenowy. Jesli bedziesz mial TV na ścianie, zrob u góry gniazdka 2x2 minimum. Nie bedziesz musiał ciągnac na dół przewodów. Ethernet wszedzie gdzie się da, lepiej miec niz nie mieć a koszt znikomy. Jesli masz balkon to gniazdko na zwenątrz.
  • Odpowiedz
@Drmscape2: Wiem, że niepopularna opinia, ale opieram na swoim przykładzie. Wykosztowałem się na gniazdka, kable, nawet szafę na switcha itp. A teraz liczba urządzeń podłączonych po kablu wynosi całe zero. Jeden router na parterze, drugi na piętrze. W porywach do kilkunastu urządzeń podłączonych i wszystko działa bez zarzutu.
  • Odpowiedz
Docelowo założenia wstępne mam następujące:


@klintoniusz: U mnie mam zapisane również:

- przynajmniej 6 kontaktów za TV w salonie
- przynajmniej 10 kontaktów za biurkiem
  • Odpowiedz
@MickM: Zgodzę się z Twoją opinią, ale tylko poniekąd. Chętnie przeciągnę sobie kabel do salonu, co by podłączyć TV, czy do gabinetu co by stacjonarka na kablu była. Jakie by wifi nie było dobre, kabel zawsze będzie stabilniejszy.
  • Odpowiedz
zrób wszystkie obwody światła na przekaźnikach bistabilnych


@MickM: Dzisiaj na wykopie nauczyłem się czegoś co będę mógł niedługo wykorzystać. Dziękuję Szanownemu Panu.
  • Odpowiedz