Wpis z mikrobloga

Kupilem dom budowany przez znajomego dewelopera i za miesiąc wchodzi do niego elektryk, aby zrobić swoją robotę. Będę wdzięczny za protipy odnośnie elektryki (co warto zrobić, czego nie warto, na co zwrócić szczególną uwagę).

Docelowo założenia wstępne mam następujące:
- jak największa ilość obwodów (np. oddzielny dla lodówki, oddzielny na AGD itp.)
- wyprowadzenie instalacji pod alarm na przyszłość
- wyprowadzenie sieci pod fotowoltaikę/solary
- sporo włączników schodkowych i krzyżowych
- oświetlenie zewnętrzne z możliwością włączania z wnętrza.

Mam zagwozdkę jak zrobić instalacje pod internet.

#budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont #elektryka
  • 70
  • Odpowiedz
@Drmscape2 i takie są #!$%@? czasy że ci taki wykopek napisze że wszystko chodzi po wifi i #!$%@? nie ciągnij skretki XD #!$%@? debile opierające wiedzę na sieci w mieszkanku 30m2 xd
  • Odpowiedz
@klintoniusz: najważniejsza sprawa - puść sobie dodatkowe rurki z każdego pokoju (najlepiej x2) na strych.

Dzisiaj może tamtędy puścisz jakiegoś UTP, ale za rok może światłowód, a może koncentryk do kamery lub do radia.
U siebie w ciągu 5 lat przy jednym dostawcy internetu miałem trzy zmiany (ethernet, koncentryk, a teraz światłowód :), a peszel ratował sprawę.
  • Odpowiedz
@klintoniusz: Nie wiem jak duży dom, ale do WiFi po skrętce na sufit do AccessPointa na każdą kondygnację w centralnym jej punkcie. Zainstalujesz UniFi UAP-AC, zasilanie PoE. Jeśli dom większy to więcej niż jeden AP na kondygnację.
  • Odpowiedz