Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie opłaca się wpłacać pieniędzy na WOŚP?
1. Łączna kwota zebranych pieniędzy przez WOŚP, przez te wszystkie lata to coś ponad 1 miliard złotych. Roczne wydatki budżetu państwa na ochronę zdrowia to 100mld złotych. A więc 100x30 razy tyle rocznie, co WOŚP.
Chodzi mi o to, że te pieniądze z fundacji to jakaś nieistotna kropelka w morzu potrzeb całego budżetu zdrowotnego.
2. Powstaje złudne wrażenie u ludzi gdy są w szpitalu, że większość sprzętu służącego do ich leczenia pochodzi z WOŚP, bo znajdują się na nim ich naklejki. Tyle tylko, że naklejkę może nakleić każdy i wszędzie, a takowe znajdują się czasem również np. na ścianach szpitala, bądź korytarzach. WOŚP nie finansuje ścian, ani korytarzy, więc należy automatycznie wziąć poprawkę na to, że nie każde urządzenie znajdujące się w szpitalu posiadające taka naklejkę, zostało przez fundację sfinansowane. Mówię o tym, bo często zwolennicy to podają jako argument. "Przejdź się po oddziale dla noworodków, i zobacz ile tam jest tych serduszek przylepionych na całym sprzęcie. Gdyby nie Orkiestra, to niczego by tam nie było".
3. Szpitale nie mogą funkcjonować bez tych wszystkich urządzeń, to oczywiste. Jednak budżet państwa jest w tej kwestii na tyle ogromny, że wyizolowanie z niego (z budżetu już przeznaczonego na ochronę zdrowia) 0.03% więcej na sprzęt medyczny, nie byłoby czymś istotnie odczuwalnym.
4. Wpłacając na WOŚP trzeba liczyć się z tym, że tylko jakaś część pieniędzy zostaje przeznaczona na właściwy cel. Pewien odsetek zostaje wydany na działalność fundacji, pensje zarządu, całą zabawę (tzn. koncerty, fajerwerki, reklamy) oraz np na festiwal PolandRock. Jeśli więc ktoś nie chce, żeby te pieniądze były wydawane na to przedsięwzięcie, to niecelowe wydaje się wspieranie fundacji.
5. "Gdyby nie Owsiak, to w szpitalach nie byłoby czym leczyć dzieci". No nie, tutaj patrz punkt 3. Skoro WOŚP już kupił urządzenia, to idiotycznym byłoby mimo to dokupować taki sam, żeby jego ilość podwoić. To działa na tej zasadzie, że pieniądze na te urządzenia i tak by się znalazły, ale skoro już ktoś to kupił - to bezsensu kupować je drugi raz.
6. Satysfakcja. Nikomu nie można zabronić czerpać satysfakcji z altruizmu oraz dobroczynności. Dlatego jeśli nie przeszkadza Ci działalność WOŚP, lubisz Owsiaka, lubisz festiwal PolandRock (dawny Woodstock), chcesz żeby część twoich pieniędzy wspomogła ochronę zdrowia, doceniasz atmosferę tego wydarzenia, to jak najbardziej, wpłacaj pieniądze.
Chciałem jednak pokazać, że osoby którym ww. rzeczy średnio odpowiadają, to nie powinno się ich postrzegać jako "pisowskich, wykupionych za 60gr/wpis trolli. Mi nikt nie zapłacił, a chciałem jedynie pokazać, że racjonalizm trochę niezbyt pozwala mi tutaj wpłacić. I nie, nie można powiedzieć że osoby które są przeciwnikami działalności orkiestry nie powinny leczyć się ich sprzętem. Przypominam, że te osoby płacą składki zdrowotne, i to nie ich decyzja, że fundacja kupiła jakąś część sprzętu, wyręczając w tym państwo(które i tak by musiało go kupić).

#wosp
  • 89
via Wykop Mobilny (Android)
  • 42
@Sephirionn: wiedziałem, że ten argument (punkt 1) tutaj padnie. Niestety wydaje mi się (nie chce mi się szukać danych), ale pieniądze z budżetu idą głównie na utrzymanie szpitali, pensje itd a rzadko na zakup sprzętu. A nawet jeśli idzie też nawet na zakup sprzętu to gdyby nie WOŚP byłoby go znacznie mniej i na niektóre zabiegi czy badania ludzie by musieli jeździć masę kilometr i czekać w kolejce dużo dłużej niż
1. Łączna kwota zebranych pieniędzy przez WOŚP, przez te wszystkie lata to coś ponad 1 miliard złotych. Roczne wydatki budżetu państwa na ochronę zdrowia to 100mld złotych. A więc 100x30 razy tyle rocznie, co WOŚP.


@Sephirionn: ale WOŚP nie ma za zadanie dźwigać NFZ. To inicjatywa fundacji, by wspólnie zrobić coś dobrego. Jak kilku chłopa zbierze się odmalować salki w szpitalu, to też zrobisz aferę, bo to tylko kilka salek spośród
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Sephirionn: . Szpitale nie mogą funkcjonować bez tych wszystkich urządzeń, to oczywiste. Jednak budżet państwa jest w tej kwestii na tyle ogromny, że wyizolowanie z niego (z budżetu już przeznaczonego na ochronę zdrowia) 0.03% więcej na sprzęt medyczny, nie byłoby czymś istotnie odczuwalnym.
To nie jest fakt i nie siej fake'ów, wpływając na opinie niektórych osób
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sephirionn: wydatki z budżetu państwa na ochronę zdrowia w 2021 r. wynosiły 21 mld zł, natomiast w 2022 zaplanowano ich o 88 mln mniej.
Więc przestań ******** puste frazesy, bo wszyscy doskonale wiedzą jak wygląda nasza służba zdrowia