Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. Inaczej niż przy poprzednim porównaniu założono brak kosztów prowadzenia działalności (poprzednio 1000 zł miesięcznie) poza składką na ubezpieczenie społeczne w wysokości 992 zł.

Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych lub podatku liniowego (prowadzona KPiR) na ryczałt ewidencjonowany jest akceptowana przez część banków, wiele stosuje podejście indywidualne - decyzja zależy od analityka, a niektóre nie akceptują takiej zmiany i wymagają prowadzenia działalności w nowej formie opodatkowania przez cały rok lub zupełnie nie akceptują ryczałtu.

Niższa zdolność kredytowa w przypadku ryczałtu wynika z zachowawczego podejścia banków. Ryczałt charakteryzuje się brakiem ewidencjonowania kosztów i płaceniem podatku od przychodu. Banki zobowiązane do rzetelnej oceny możliwości spłaty zobowiązania, co jest utrudnione w przypadku ryczałtu. Wnioskowanie o małych kosztach na podstawie wyboru optymalnej formy opodatkowania nie jest z punktu widzenia banku akceptowane. Prawdopodobnie uwzględniane są również dane statystyczne.

Trudno prognozować czy banki zmienią swoje podejście w przyszłości. Jest to prawdopodobne, jednak nie ma takiej pewności. Trzeba zauważyć, że ING od roku 2022 wycofało akceptację ryczałtu (są jednak szanse na indywidualne podejście). Niektóre banki nadal stosują restrykcje wprowadzone w roku 2020 dotyczące braku akceptacji dochodów z branż uznawanych za ryzykowne ze względu na pandemię. Dochody z działalności gospodarczej, nawet w przypadku zasad ogólnych lub podatku liniowego przez większość banków są traktowane gorzej niż umowa o pracę, a czasami nawet gorzej niż umowa zlecenie. Możliwym scenariuszem jest wprowadzenie listy branż, które będą miały większe szanse na uzyskanie kredytu. Taką drogę wybrał BNP Paribas w zakresie okresu prowadzenia działalności. Lekarze, prawnicy i kilka innych branż mogą wnioskować o kredyt przy krótszym okresie prowadzenia DG niż inni przedsiębiorcy. IT nie znajduje się na liście.

Wybór ryczałtu w wielu wypadkach jest korzystny pod względem kosztów podatkowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wybór właściwej stawki podatku link1 oraz na składkę na ubezpieczenie zdrowotne powyżej 300 000 zł przychodu link2.

W przypadku osób planujących uzyskanie kredytu hipotecznego w roku 2022 zmiana formy opodatkowania na ryczałt zwykle jest niekorzystna. Powoduje zmniejszenie zdolności kredytowej i ograniczenie liczby dostępnych banków. Mogą pojawić się sytuacje w których różnica w kosztach kredytu wybranego ze względu na ryczałt będzie większa niż korzyści podatkowe. Pamiętać też trzeba o tym, że w przypadku dalszego podwyższania stóp procentowych zdolność kredytowa będzie spadać.

marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...

źródło: comment_1643377690uLZ5qqU5vEU8YyOxk4nOJh.jpg

Pobierz
  • 57
@marcpol: Pitolenie, bank będzie prosił o "opinię o koncie bankowym" tak, jak to robi teraz, jeśli się hajs będzie zgadzał, to da kredyt.


@panropuch: Niestety, ale tak to nie działa. W przypadku działalności gospodarczej podstawą do weryfikacji zdolności kredytobiorcy są zeznania PIT oraz dane finansowe takie jak podsumowanie KPiR lub ewidencja ryczałtu. Weryfikowane są również ewentualne zaległości w US i ZUS. Historia rachunku nie jest weryfikowana przez zdecydowaną większość banków.
@marcpol: a jak ktoś przeszedł z podatku liniowego na ryczałt w 2022 roku to te zdolności kredytowe z tabelki też te osoby dotyczą, czy niektóre banki mogą nie udzielić w ogóle kredytu ze względu na nagłą zmianę na ryczałt? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@marcpol: Konkurencja zrobi swoje, ryczalt 12% to beda klienci z niskim ryzykiem niesplaty, plus bogata grupa ktora bedzie kupowac mieszkania podczas kryzysu (w koncu IT robi glowni dla zagranicy).


@szwondel: To prawdopodobne, jednak uzyskanie danych statystycznych na ten temat zajmie bankom dużo czasu.

@marcpol: a jak ktoś przeszedł z podatku liniowego na ryczałt w 2022 roku to te zdolności kredytowe z tabelki też te osoby dotyczą, czy niektóre banki
@marcpol: im mniejsza stawka ryczałtu tym mniejsza zdolność? co z 8,5% ? jeżeli tak to wygląda to jak na tabelce to poprawiłeś mi humor, przychód około 50k i myślałem, że zostanie mi do wyboru tylko alior ze słabymi warunkami kredytu, szkoda bo w ING mam konto osobiste i firmowe i ofertę miało całkiem całkiem no nic :)
Nie, ale jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i planujesz kredyt w roku 2022 to zmiana formy opodatkowania może być pod tym względem niekorzystna.


@marcpol: pisaliśmy już o tym na PW ale pewnie w większości przypadków będzie tak samo że mimo wszystko zmiana formy opodatkowania się i tak opłaca bo korzyści są większe. Wszelkiego rodzaju programiści zazwyczaj myślą dość dobrze i potrafią liczyć i tak naprawdę liczy się tylko to żeby w danym
@inwestor_na_szorcie: ło panie, takie średnie to troche kaplica dla wielu osób i ich zdolności, skoro wiadomo że stawki to raczej idą w górę a nie w dół, i mała szansa że ktoś gwałtownie spadnie z wyższej na niższą. co innego jak ktoś jakiś biznes usługowy ma, wtedy takie średnie mają większy sens
@marcpol: znasz jakąś fajną stronę, na której można wyliczyć zdolność kredytową dla różnych parametrów JDG albo UOP?
Wydaje, że wybierając pod kątem kredytu hipotecznego z niepracującą żoną UOP 15 k brutto VS JDG ryczałt 18 k netto ryczałt i tak wyjdzie korzystniej (chyba, że zależy jedynie na jak największej zdolności kredytowej)
im mniejsza stawka ryczałtu tym mniejsza zdolność? co z 8,5% ? jeżeli tak to wygląda to jak na tabelce to poprawiłeś mi humor, przychód około 50k i myślałem, że zostanie mi do wyboru tylko alior ze słabymi warunkami kredytu, szkoda bo w ING mam konto osobiste i firmowe i ofertę miało całkiem całkiem no nic :)


@inwestor_na_szorcie: W większości przypadków mniejsza stawka ryczałtu oznacza mniejszą zdolność. W przypadku 8,5% trzeba zwrócić