Wpis z mikrobloga

@n1c3: Negro to w wielu językach określenie na słowo "czarnoskóry". Czy wszyscy mamy ulegać Ameryce i uznać jej wyższość kulturową nad naszą? Cały świat ma się do Amerykańskiej rasy panów dostosowywać i ich słuchać?
@l-RAD-l: ja jebe, m-word xD. W Stanach nigga jest uznawane powszechnie za obraźliwe z jakiegoś powodu i używa się zwrotu n-word, co jest totalną bzdurą, bo jest to powiedzenie nigga w inny sposób. Natomiast robienie z tego kalki na polski typu "m-word" lub "słowo na m", to jakiś cyrk. Np. w wierszyku o murzynku Bambo autor na pewno nie miał na celu obrażania murzynów, a jedynie przybliżenie obcej kultury dzieciom. Ludzie
kiedy powiedziałem mojej postępowej młodszej kuzynce, że mówienie na kogoś per CZARNY to dyskryminowanie ze względu na kolor skóry czyli de facto rasizm to się zapowietrzyła. Polacy nie kopiujcie mentalności postkolonialnej od anglosasów i kolonialistów, bo to raczej Polacy mają powody, żeby mieć tzw. ochronę:
-wczesne średniowiecze - handel słowiańskimi niewolnikami (na tej samej zasadzie co w Afryce, że często własna rodzina sprzedawała gówniaka) - słowo slave sclavus od tego pochodzi
-zabory
@Speedy: no jesli chodzi o wierszyk to powstal w czasach gdy ludzie o innej karnacji byli ciekawostka przyrodnicza, niemniej osobiscie do wierszyka nic nie mam ale bylbym ostrozny

@krajobraz: ehh slowianska naiwnosc. nikt, zaden czarny o tym nie wie. malo. maja to w dupie ¯\_(ツ)_/¯
bialy to bialy. nikt wnikac nie bedzie skad i jaka mial historie.
a czy my wnikamy w historie kazdego napotkanego czarnego? ( ͡° ͜
@l-RAD-l anegdota z mojego życia wzięta.
Kiedyś, jakoś na początku 2014 roku, na jednym blokowisku w Oslo, na takim małym parkingu czekaliśmy z kolegą na innego kumpla. Był mróz, w aucie leciał Tede czy ktoś taki. Staliśmy na zewnątrz i palimy. Podjechał jakiś wóz i wysiada wielki Murzyn i się rozgląda. Podchodzi bliżej i czystą polszczyzną zapytał:
- Panowie, czy ten parking jest płatny?
- Raczej nie, nie ma żadnej tablicy ani
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@l-RAD-l: znowu wracam do tego, co pisałem o "grubym" i "zakolaku" - jeżeli Twój ziomek nie ma z tym problemu, że go tak nazywasz, to luz, ale raczej nie chciałby, aby ktokolwiek na ulicy się tak do niego odzywał.

@n1c3: ale jednocześnie nie miałby nic przeciwko, gdyby idąc z dwoma czarnymi usłyszał "ten biały". W drugą stronę to nie działa. Kiedyś Dominik Ebebenge w stanie futbolu stwierdził, że gdyby do
murzyn jak najbardziej jest obraźliwym słowem - trzeba mieć oczy w dupie żeby tego nie widzieć, albo bardzo mocno oszukiwać samych siebie

natomiast inną sprawą jest to że tak samo obraźliwymi słowami są gej a także żyd - służą one w określonych sytuacjach do obrażania kogoś. Więc albo bądźmy konsekwentni i tych słów też zakażmy, albo dajmy spokój murzynowi.

Murzyn, Żyd oraz gej - te trzy słowa opisujące kogoś (kolejno murzyna, żyda
@Shatter: ale ja nie mówię o "czarnym", tylko "murzynie", który jest pejoratywnym określeniem na czarnoskórym.

ale ty teraz stwierdzasz, że biały nie może być kolegą czarnego i powiedzieć od niego "nigga", tka jak do niego powie "gruby", bo rasizm.


@Shatter: skąd to wysunąłeś? przecież, jak napisałem na początku - przesadna obsesja (typu, że nawet nie można użyć tego słowa, będąc białym i śpiewając mainstreamowe piosenki) jest #!$%@?. jeżeli ktoś jest
@BrokenRustyMachine: ale to, że kogoś coś nie obraża, to nie znaczy, że inni będą z tym w porządku. do mnie mógłby Ukrainiec powiedzieć, że "jestem polską #!$%@?ą, która pochodzi z #!$%@? kraju, gdzie największą postacią jest papież polak, który był pedofilem i tak w ogóle, to Polacy powinni przeprosić za Wołyn" i mógłbym (bo mógłbym) mieć w to #!$%@?. nie oznacza to, że powinien tak się odnosić, bo pewnie 99.99% Polaków
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@n1c3: założyłeś w dziwny sposób, że biały nie może być kolegą czarnego i mówić do niego per "nigga", bo powiedziałeś, że Ziomek do ziomka mówi na luzie dość niemiłe rzeczy a do obcych nie XD śmiesznie w sumie to trochę wyszło
A twój przykład jest nieadekwatny, bo to zwykła agresywna wypowiedź, ale gdyby ten arab powiedział po prostu "ty Polaczku", to nikt na ulicy by nie reagował
@Niegodnik nie pamiętam imienia i czy chodziło o Ugandę, chyba tak. W Oslo na przykład ambasada Ugandy znajduje się na tyłach ratusza w wąskiej uliczce. Nie powiedział gdzie znajdowała się ambasada jego starego ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@n1c3 mówimy o słowie "murzyn" a nie, "#!$%@? czarnuchu". Poznałem wielu murzynow i nie mają z tym problemu, te słowo nigdy nie miało negatywnego wydźwięku z definicji. Aż mi się przypomniała sytuacja na pierwszym roku studiów, gdzie przy sali krecili się murzyni z Afryki i rzuciłem, że ich znam, mieszkają w moim akademiku. W tym samym czasie Julki miały incydent kalowy, że mówi się "afroamerykanin", już #!$%@?ąc od tego, że ci murzyni
@Niegodnik dlaczego uważasz, że 50latek z wykopu o stażu 11 lat miałby sadzić takie suchary, że niby z dupy? Gdybym szukał atencji, to raczej wysrałbym nowy wątek, cnie? Ja nie powielam past, jak mówię, że to moje przeżycie, to tak jest. Różni nas to, że mój syn jest starszy od Ciebie i że nie wiem czym jest anime.

Mało tego, żyje w Arendal inny Pan Murzyn, który pracował z Polakami i potrafi
@ElMagiko: kek, no a ja jestem - wiem, teraz sie tego tak nie mowi - ekspertem, jesli chodzi o stosunki afrykansko europejskie i na pol etatu polnocnoamerykansko afrykanske XD wiec dokladnie wiem gdzie ktora ambasada byla i jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Niegodnik to słabo. W pracy w ekipie mam ciemnoskórych chłopaków z Somalii, Erytrei, Gwinei, Nigerii, Kenii i wiem bardzo dużo w temacie afro-europejskim. Mają ubaw kiedy jeden stary Norweg z ekipy opowiada kawały o "nygusach z wielkimi #!$%@?"
@l-RAD-l: Najlepsze już zostało podkreślone na czerwono więc tylko dodam jeszcze jedno.

Bardzo bawi mnie fikołek w postaci słowa "m-word". Co to k... jest? ;-) Albo n-word albo m-słowo a tu fikołek i masz. Taki sam fikoł jak fikoł który uciska mózg takim kreaturom które go wypluwają z własnych ust.
to jest czysta niekonsekwencja kazdego jezyka. patrz polski:

- bialy, czarny, azjata - bo zolty to juz nie tak XD


@Niegodnik: To by była manipulacja. Się mówi biały, czarny, żółty. Generalnie unika się takiego segregowania bo wytykanie komuś koloru i postrzeganie go TYLKO I WYŁĄCZNIE poprzez kolor nie jest grzeczne, tylko powinno się mówić murzyn, azjata. Problemem jest to że biały cały czas się określa jako biały bo europejczyk niekoniecznie jest
@ElMagiko: moje przyjscie na swiat nie jest tu tematem. moja rodzicielka przysiega na boga, ze to wlasnie tobie wynajmowala mala suterene zaszczana przez szczury, zebys - w dogodnych dla siebie - warunkach operdalal czarne berla. to sa fakty. o co ci sie w ogole rozchodzi?