Wpis z mikrobloga

#router #serwery #qnap #elektronika #siecikomputerowe #wifi

Hej Mirki, pomuszcie!

Ostatnio postawiłem sobie NASa na QNAP TS-453D który ma 2 porty 2,5GbE (i w sumie możliwość rozbudowy do 10GbE ale na razie to bez sensu), wrzuciłem mu tam 2HDD + 2SSD SATA, obie pary skonfigurowane w RAID1 z włączonym QTIER = co daje dość duże możliwe przepustowości przy dyskach SSD (~500MBps = 4Gbps). W sieci mam router Asus RT-AC68U (i w kartonie leży Funbox 6 od Orange), wszyscy klienci używają WiFi 5, do routera za pomocą kabla jest podpięty tylko ONT do światłowodu (1GbE) i wspomniany serwer.

Problem mam taki, że sieć robi mi największego bottlenecka w LANie, aktualny router pozwala na max 1Gbps po portach ETH, po WiFi niby więcej (marketing mówi 1900) ale jakoś to nie działa, mam lapka z Intel® Wireless-AC 9560 i wycisnąłem na nim tylko 650Mbps, bo router ma kanał 80MHz max), po kablu nie mam nic podłączone, a nawet jakbym chciał to sprzęty mają karty 1GbE (a np. w laptopie tego nie zmienię). Funbox też ma tylko porty 1GbE..

Pytanie jak to ugryźć, żeby to najsensowniej rozwiązać i wycisnąć z serwera jak najwięcej w LANie jak najmniejsym kosztem? Najlepiej bezprzewodowo?

Na tę chwilę mam taki pomysł:
- do laptopów i PC wrzucić karty m.2 z WiFi 6, tzn. Intel AX210 (PCIE) / AX201 (CNVio) w zależności od sprzętu
- podmianka routera na RT-AX86U (z 1 portem 2,5GbE dla serwera i WiFi 6)

Zastanawiam się, czy to ma sens? Czy wycisnę z tego configu rzeczywiście ~2,4Gbit/s po WiFi 6 w promieniu <10m? Może ktoś ma już takie doświadczenia?

W necie jest masa artykułów i filmików gdzie ludzie mają setupy z WiFi6 i wszyscy robią speed testy... ale internetu od swojego ISP z odczytami po 200 - 400Mbps, ciężko znaleźć jakieś sensowne dane jak to naprawdę działa. Znalazłem tylko jeden filmik, gdzie gość testuje RT-AX86U i WiFi6 ale... ma bottlenecka (na serwerze gdzie puszcza iperf) w postaci portu 1GbE - i tam wyszło mu około 950Mbps więc port się "nasycił" i pewnie poszłoby więcej.

Koszty mojego pomysłu to ~1,5k, więc może ktoś potwierdzi że dobrze myślę i osiągnę ~2,4Gbps, a może podrzuci jakieś inne rozwiązanie? Zaakceptuję bottleneck na porcie 2,5GbE serwera / 2,4GbE na WiFi6

A moze da się z QNAPa jakoś zrobić router przez kartę rozszeżen PCIe? :D
  • 12
@bociaan: ale Ty wiesz, że przepustowość WiFi to odnosi się do routera? Im więcej klientów podpiętych tym per klient mniejsza przepustowość.

Na radiu aby robić transfery to trzeba sprzętu specjalistycznego.
@bociaan: @s---k: @dlugi_: @Pan_Slon: @Bad_Wolf: @grafixautozine: Zaraz czy ty narzekasz na przepustowosc po wifi a wy wszyscy mu doradzacie co ma robic? Wifi bedzie wolniejsze i tyle, nie wiem czego sie spodziewasz, te wartosci na routerach typu 1700/1900mbs czy wyzsze to wartosci po pierwsze podane przez zsumowanie wifi 2,4 i 5ghz czyli nie do osiagniecia na jednej karcie sieciowej po drugie, predkosc jednej karty po wydzieleniu
@dlugi_ @s---k troche robie dla sportu w zastosowaniach domowych, troche przygotowanie do srodowiska do testowania modulow wifi 6 (praca, bede wkrotce miec z tym coraz wiecej do roboty)

@Bad_Wolf wiem doskonale

@krzywy_kanister znalazlem w koncu jakies filmiki na yt i ax200 z tym routerem wyciaga kolo ~1,5gbps, ax210 ~1,8gbps

Generalnie chyba lepszego pomyslu na te chwile nie ma, bedzie rt-ax86u z podpietym qnapem po 2,5GbE i moduly intela ax210 ax201 w kompach
@bociaan kombinacje alpejskie z wifi, a wystarczy skrętka za 10zl i masz gigabita.
2,5gbps to taki standard wydmuszka, lepiej iść w dychę więcej sprzętu dostępnego i ludzki standard