Wpis z mikrobloga

  • 11
Uwielbiam ból dupy ludzi, którzy biorą kredyty, a dopiero później gdy trzeba spłacać, uświadamiają sobie, jak to jest naliczane i szukają miliona dowodów, że udzielający kredyt to oszust ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na początek: polecam zapoznać się ze wzorem K(1+p/100)^r i pojąć, co to jest funkcja wykładnicza i jak silna jest potęgą :)
To spore uproszczenie, ale w miarę prosto można zrozumieć co się dzieje gdy p=0,1 1 i 2 :)

#kredythipoteczny #finanse #nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 51
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@vartan: polemizowalem z wieloma rówieśnikami i generalnie narracja zawsze była taka:
"Za wynajmę płacę 2000zl, a za kredyt rata 1500zl więc się opłaca."
W tym momencie zawsze ręce opadają i wiesz że dyskusja nie ma sensu
  • Odpowiedz
Mnie bardziej śmieszą ludzie, których stać na kredyt ale wolą używać swoich pieniędzy na wynajem spłacając kredyt kogoś innego.


@scriptkitty: jak płacisz bankowi to też płacisz komuś. Najważniejszy jest rachunek zysków i strat jednostki która ponosi realny koszt, wynajmując płacisz za usługę z której zawsze możesz zrezygnować a swoją zdolnością możesz dysponować w dowolny sposób.
  • Odpowiedz
polemizowalem z wieloma rówieśnikami i generalnie narracja zawsze była taka:

"Za wynajmę płacę 2000zl, a za kredyt rata 1500zl więc się opłaca."

W tym momencie zawsze ręce opadają i wiesz że dyskusja nie ma sensu


@Balactatun: Wlasnie podsumowales 99% dyskusji z wykopkami xD jak ktoś rzuca tym śmiesznym hasłem, to natychmiast wiesz, żeby konczyć rozmowe, bo dyskutujesz z przedszkolakiem
  • Odpowiedz
via Android
  • 7
@KOLEGAMAMY w Niemczech tak to działa.

Ja nie mówię, że branie kredytów jest złe, bo osobiście wolałbym płacić na swoje nawet więcej niż za wynajem.
W końcu to moje, mogę robić co chcę sobie.

Kredyt to dla wielu jedyna opcja, aby kupić mieszkanie.

Jednakże ktoś, kto prawie na minimalnej pensji wziął kredyt w wakacje, na styk... No cóż :) powodzenia.

Wpis bardziej ma na celu zwrócenie uwagi na to, że 1-2-3-4% to
  • Odpowiedz
@vartan: najlepsze, że to jest wiedza bardzo łatwo dostępna, nawet za darmo, choćby blog Iwucia. Osobiście bardzo bym chciał, aby po opłaceniu wynajmu zostawało mi powiedzmy 70% pensji, niestety tak dobrze nie było, dlatego podjąłem drastyczne kroki zawiązania sznura na szyję ;D

@Balactatun: ja niby rozumiem, brałem wg mnie spory, ale dalej, choćby rata doszła do 2kzł to dalej mi się opłaca bardziej niż wynajem ;( (fartem rata to 770złota,
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY: tak? no to sprawdź sobie medianę zarobków i przeciętną ratę, dołóż do tego ewentualne leasingi i raty na wszystko inne, oraz oczywiście koszty życia.

5% to podejrzewam mogło sobie realnie na kredyt pozwolić, bez uszczerbku na poziomie życia.

Polacy i tak mieli trochę farta, bo mnóstwo ludzi mieszka w domach mieszkalnych (wsie, małe miasta), mowa o milionach ludzi, które to domy potem dziedziczy. Gdyby nie to sytuacja była tragiczna a
  • Odpowiedz
@kiedysbedetuplatynka: dlaczego z przedszkolem?

Nie stac Cie na mieszkanie. Masz 50% wartosci w gotowce, zarobki 10k/mies. Bierzesz kredyt na 50% splacasz zamiast raty wyliczonej 1000zl, 6tys zl. Splacasz kredyt w 4 lata. Masz mieszkanie ktore jest warte powiedzmy tyle za ile je kupiles. Kredyt kosztowal Cie 40tys zl. Za wynajem zaplacil bys 80tys przez ten czas i nie mial bys mieszkania.
  • Odpowiedz
@mookie: niektórzy też płacą za coś takiego jak komfort który jest niemierzalny. być może ktoś wyżej ceni to że jakiś janusz mu co miesiąc nie wysyła na sms ile ma rachunków zapłacić, albo robi afere o powieszenie obrazka na ścianie
  • Odpowiedz
@Balactatun: @kiedysbedetuplatynka: Ale nie chodzi tylko, czy się opłaca. Masz swoje mieszkanie, możesz urządzić po swojemu, możesz żyć tak jak chcesz.

A nie szukać co rok, dwa nowego mieszkania do wynajmu, przeprowadzać się co chwilę. U nas nie ma czegoś takiego jak umowy najmu na 10-15 lat jak w niektórych innych krajach.
  • Odpowiedz
@Balactatun: No tak, ale to nie dziw się innym ludziom jeśli oni mają inną perspektywę niż Ty.
Do tego np. jak ktoś ma dzieci, i chce 4 pokojowe mieszkanie to już w ogóle często rynek wynajmu w takim segmencie jest średni
  • Odpowiedz